Przejdź do treści

Cukier w napojach. GIS podaje, ile go jest w popularnych produktach i przestrzega przed nieprzemyślanymi zakupami

Tekst o zawartości cukru w popularnych napojach. Na zdjęciu: Szklanka płynu nalewana do filiżanki - HelloZdrowie
Cukier w napojach. GIS podaje, ile go jest w popularnych produktach i przestrzega przed nieprzemyślanymi zakupami / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydaje ci się, że sok pomarańczowy albo truskawkowy jogurt pitny to samo zdrowie? Niekoniecznie. GIS opublikował infografikę, w której pokazuje, ile cukru znajduje się w popularnych napojach. Niektóre pozycje mogą cię naprawdę zaskoczyć.

Cukier w napojach – GIS przedstawia infografikę

Badania są dość niepokojące. Osoby, które regularnie spożywają 1-2 szklanki słodzonych napojów dziennie, mają o 26 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niż osoby pijące je rzadko. Częściej grożą im również choroby serca, nowotwory i otyłość. Badacze z University of San Francisco uważają, że cukier powinien być na tej samej liście produktów szkodliwych, co alkohol i wyroby tytoniowe.

Główny Inspektorat Sanitarny na swoim oficjalnym profilu na Instagramie przedstawił przybliżoną zawartość cukru w słodkich napojach. W ogóle nie ma go  jedynie w wodzie. Skład reszty napojów pozostawia wiele do życzenia. W szklance (250 ml) wody smakowej i napoju herbacianego znajduje się 12,5 g cukru, czyli 2,5 łyżeczki. W gazowanym napoju pomarańczowym jest już go 22,5 g w jednej szklance (4,5 łyżeczki). Sok jabłkowy zawiera 25 g cukru, cola 26 g, a napój energetyczny – 27 g (ok. 5 łyżeczek). Najwięcej z wymienionych produktów jest go w smakowym jogurcie pitnym – 30 g. To aż 6 łyżeczek w szklance!

Pętla wisielcza z żelka

Cukier niejedno ma imię – co na to WHO?

Cukry naturalne to m.in. glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza i laktoza. Cukry dodane to takie, które zostały wyodrębnione z natury albo powstały w laboratorium, a następnie przyjechały do fabryki żywności w ciężarówce i zostały dodane do produktów, żeby te były słodsze, ładniejsze i trwalsze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukier powinien stanowić najwyżej 10 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jednak w dalszych rekomendacjach WHO zaleca zmniejszenie tej liczby do 5 proc.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?