Przejdź do treści

Masz ochotę na „zdrową colę” z TikToka? Lekarze odradzają

Przepis na "zdrową colę" z TikToka / unsplash
Przepis na "zdrową colę" z TikToka / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zdrowa cola” na bazie octu balsamicznego to nowy hit użytkowników popularnej platformy TikTok. Wszystko dzięki filmikowi udostępnionemu przez Amandę Jones, który wyświetlono już ponad 6,5 mln razy. Eksperci mówią jednak jasno: tego rodzaju napoje mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

„Zdrowa cola”

Jak zrobić „zdrową colę”? Do szklanki z lodem wlej ocet balsamiczny, a później wodę gazowaną o smaku gujawy. Przepis ten stał się popularny dzięki TikTokerce Amandzie Jones, która udostępniła go jako „zdrową alternatywę dla coli”. „Mój instruktor pilates robi ten napój prawie codziennie. I nie żartuję, smakuje jak cola” – zachwala go TikTokerka na nagraniu, które do tej pory obejrzano już ponad 6,5 miliona razy.

I chociaż większość internautów zachwala napój, są też osoby, według których „zdrowa cola” jest okropna w smaku. „Czuję się, jakbym pił sos do sałatki!” – czytamy w jednym z komentarzy pod nagraniem.

jedzenie po treningu

Okiem ekspertów

Połączenie octu balsamicznego z napojem gazowanym nie podoba się także lekarzom. W związku z nowym trendem Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne wydało oświadczenie.

„Mieszanie gazowanej wody z octem balsamicznym w celu stworzenia 'zdrowszej coli’ podbiło szturmem TikTok, tymczasem badania wskazują, że kwasy zawarte w napojach bezcukrowych mogą niszczyć szkliwo zębów” – czytamy w oświadczeniu.

O wpływie napojów gazowanych na zęby możemy przeczytać także w czasopiśmie „JADA Foundational Science”. Naukowcy zbadali, jak na zęby działa niegazowana woda butelkowana, aromatyzowana woda gazowana i zwykła woda gazowana. Dla porównania zanurzyli zęby w siedmiu różnych napojach bez cukru oraz w jednym słodzonym cukrem.

Wnioski? Zarówno napoje bezcukrowe, jak i te zawierające cukier, powodowały erozję szkliwa. To wina kwasów zawartych w napojach smakowych, które odpowiadają za uszkodzenia zębów. W wyniku rozkładu cukrów powstają kwasy organiczne, które obniżają pH w jamie ustnej. Gdy spada ono poniżej wartości 5,5, rozpoczyna się proces demineralizacji szkliwa.

Jedynym napojem w badaniu, które nie niszczył szkliwa zębów, była niegazowana woda butelkowana.

„Zdrowa cola” a układ trawienny

„Zdrowa cola” nie działa jednak negatywnie tylko na nasze zęby. Według Ashkana Farhadi, gastroenterologa z MemorialCare Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii, napój ten może prowadzić do zgagi oraz mdłości.

@mandyvjones @LaCroix Sparkling Water ♬ original sound – Amanda Jones

 

 

Źródło: TikTok, https://www.health.com/news/healthy-coke-teeth-gut-health

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: