Przejdź do treści

Co oznaczają cyferki na mąkach? Który typ sprawdzi się idealnie przy wypiekach? Wyjaśniają ekspertki z „Czytamy etykiety”

Kobieta wsypuje mąkę do miski
Co oznaczają cyferki na mąkach? Który typ sprawdzi się idealnie przy wypiekach? Wyjaśniają dietetycy z „Czytamy etykiety”/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zwracasz uwagę na numer mąki, kiedy sięgasz po nią w sklepie? „Jest to tak zwany typ mąki, powiązany z zawartością popiołu, czyli składników mineralnych” – wyjaśniają ekspertki z „Czytamy etykiety”. Które typy mąki wybierać do wypieku chleba, a które do ciast lub zakwasu na żurek?

Niższy a wyższy numer mąki

Typ mąki 450 czy 1400? W różnorodności mąk można się pomylić. Nie tylko różnią się numerem, ale także nazwą. Tortowa, krupczatka, luksusowa… to jedne z wielu. Tym, co je różni, to stopień przemiału i oczyszczenia.

  • Im jest niższy, tym jest ona bielsza i tym mniej ma składników mineralnych.
  • Im wyższy, tym tych składników jest więcej, a mąka ciemniejsza.

– wyjaśniają na swoim profilu na Instagramie ekspertki z „Czytamy etykiety”.

Jak tłumaczą w swoim wpisie, przykładowo mąka „typ 450” zawiera 0,45 proc. popiołu, czyli składników mineralnych. W przypadku typu 2000 jest to już 2 proc. Zaznaczają także, że każdy typ mąki zachowuje się inaczej przy wypiekach. Nie każda mąka będzie zatem dobrym wyborem, jeśli chcemy upiec ciasto.

Rodzaje mąk a ich numery

Którą mąkę wybrać do pieczenia chleba, a którą do ciast? Jak czytamy na „Czytamy etykiety”:

Rodzaje mąki pszennej 

  • Typ 450 – tortowa – ciasta biszkoptowe i francuskie,
  • Typ 500 – krupczatka – ciasta kruche,
  • Typ 550 – luksusowa – ciasta drożdżowe, racuchy i pączki,
  • Typ 750 – chlebowa – do wypieku chleba i ciasta na pizzę,
  • Typ 1850 – graham – do wypieku bułek oraz chleba pełnoziarnistego.

Rodzaje mąki żytniej 

  • Typ 580 – żytnia jasna – jasny chleb żytni, makaron, bułki,
  • Typ 720 – pytlowa – do zakwasu na żur i wypieku pieczywa,
  • Typ 1400 – sitkowa – do wypieku chleba razowego,
  • Typ 2000 – razowa – do zakwasu na żur i wypieku pieczywa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Agnieszka Pocztarska (@czytamyetykiety)

Czytamy Etykiety

Za profilem na Instagramie i portalem Czytamy Etykiety stoi Agnieszka Pocztarska. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 260 tys. osób. 

Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.

„Wszyscy lubimy wiedzieć, co jemy i jak to jedzenie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie każdy ma czas i wiedzę, aby móc dobrze wybrać. Dlatego my każdego dnia analizujemy etykiety i przyglądamy się z bliska składom produktów w polskich sklepach – dla WAS! Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się z Wami, a jednocześnie ułatwiać codzienne wybory zakupowe” – czytamy na stronie Czytamy Etykiety.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: