Przejdź do treści

Jajka są zdrowe! Warto to sobie przypomnieć w czasie Wielkanocy

Jajka są zdrowe! Warto to sobie przypomnieć przed Wielkanocą Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielkanoc to czas, kiedy na stole dominują potrawy w głównej mierze składające się z jaj. Stąd pytanie, czy możemy się nimi objadać w nieskończoność i czy jajka na pewno są zdrowe?

 

Prawdopodobnie czytałyście gdzieś, że tygodniowo powinno się jeść tylko dwa jajka, ponieważ zawierają tłuszcz i przyczyniają się do podwyższonego poziomu złego cholesterolu w organizmie. Przytaczano pewnie argumenty, w których wskazywano na wysoką gęstość kaloryczną jajek oraz dużą zawartość tłuszczów nienasyconych. Pora raz na zawsze rozprawić się z tym mitem. Jajka są jednym z najbardziej odżywczych produktów spożywczych. Aby wyciągnąć z nich to, co najlepsze, należy spełnić jednak pewien warunek – muszą być jedzone w postaci płynnej lub na miękko.

Zalety jajek

  1. Jajka zawierają wysokiej jakości białko, składające się ze wszystkich niezbędnych aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć (to idealna opcja dla wegetarian).
  2. Jajka zawierają cholesterol i to jest ich ogromna zaleta, ponieważ nasz organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania i tworzenia hormonów. Dzięki niemu znacznie lepiej wchłania się także witamina D oraz tworzy żółć, która jest potrzebna to trawienia tłuszczów. Krótko mówiąc, dzięki niemu żyjemy!
  3. Dodatkowo jajka zawierają dużo witamin i innych składników, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto część z nich:
Przepisy na wegańskie pasztety wielkanocne. Mięsożercy też się w nich zakochają!

Nie tylko od święta

Nie bójcie się komponować codziennych śniadań z jaj. Czy to w formie jajka sadzonego, omletów czy jajecznicy. Pamiętajcie tylko, aby przygotowywać je w postaci płynnej lub półpłynnej (żółtko), bo mają wówczas najwięcej właściwości odżywczych. Jajka gotowane na twardo nie są już tak zdrowe. Zwłaszcza te gotowane powyżej 10 minut – nie dość, że stają się ciężkostrawne, to jeszcze nie smakują i nie wyglądają najlepiej – a to za sprawą utleniania się związków siarki zawartych w białku jajka. Widoczna gołym okiem staje się wówczas niebieskawa obwódka wokół żółtka.

Powinnyśmy także zwrócić uwagę na to, skąd te jaja pochodzą. Wybierajcie te najbardziej swojskie lub od kurek z wolnego wybiegu. Warto także poszukać jaj przepiórczych, kaczych, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób, które mają uczulenie na jajo kurze.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?