Libański ser labneh. Prosty w przygotowaniu, pyszny w smaku!
Ser labneh pochodzi z Libanu. Uzyskuje się go po odsączeniu serwatki z jogurtu – najlepiej domowego albo greckiego. Dlaczego warto go zrobić? Bo to wyjątkowy smak i morze kulinarnych możliwości.
Labneh idealnie smakuje na słodko, z miodem i orzechami. Można go również wykorzystać do przygotowania sernika. My jednak proponujemy wersję na słono, zamkniętą w słoiku. Taki serek w ziołach świetnie sprawdza się w chwilach, kiedy nie mamy pomysłu albo czasu na drugie śniadanie. Serwatki można użyć do przygotowania chłodnika albo dodać do koktajlu. Oliwę, którą zalewa się labneh, można wykorzystać kilkakrotnie do przygotowania takiej wersji sera. Równie dobrze sprawdzi się jako baza do sosów do sałatek. Tu nic się nie zmarnuje!
O czym trzeba pamiętać, przygotowując serek labneh? Najważniejsze, aby podczas odsączania serek stał w lodówce. Kulki są od razu gotowe do jedzenia, ale im dłużej smaki będą się przegryzać, tym lepiej. Szczelnie zamknięte w słoiku, zakryte całkowicie oliwą kulki mogą stać w lodówce nawet kilka miesięcy. Sam serek jest bardzo delikatny w smaku, dlatego najlepiej połączyć go z wyrazistymi przyprawami, takimi jak czarnuszka albo kolendra. Jak jeść go najprościej? Rozsmarować na chrupiącej kromce razowego chleba – jest pyszny!
Składniki:
– 350 g jogurtu naturalnego (najlepiej domowego)
– ok. 4 łyżek czarnuszki
– ok. 4 łyżek ziaren kolendry
– oliwa z oliwek
Przygotuj:
– gazę
– sitko
– garnek
– sznurek
– słoik
Przygotowanie:
Na garnek połóż sitko, wyłóż podwójnie złożoną gazę, a na nią wylej jogurt.
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Przykryj pokrywką i odstaw do lodówki na cztery dni. Czwartego dnia wieczorem zwiąż gazę sznurkiem i delikatnie odciśnij z serwatki.
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Podwieś ser przy kranie na całą noc. Następnego dnia rozwiń gazę i uformuj z sera kulki.
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
W moździerzu rozgnieć ziarna kolendry i wymieszaj z czarnuszką. Kulki sera obtocz w ziołach i umieść w słoiku.
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Zalej oliwą. Przechowuj w lodówce.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.fotografiamsztalerz.pl
Polecamy
Zalety wegetarianizmu – dlaczego warto ograniczyć mięso?
Michał Korkosz „Rozkoszny”: „Jedzenie stało się częścią naszej kultury. My, Polacy, też już traktujemy je jako nasze niematerialne dziedzictwo”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
Wegetarianizm może być zapisany w twoim DNA. „Genetyka odgrywa znaczącą rolę” – mówią naukowcy
się ten artykuł?