Przepis na domowy ketchup. Pyszny i bez dodatku sztucznych barwników!
Ketchup – kto go nie zna? Kto go nie lubi? Idealny do śniadania, jako dodatek do niejednego obiadu i kolacji. Oto przepis na ten uniwersalny sos pomidorowy, bez dodatku sztucznych barwników i ulepszaczy smaku. Pyszny.
Ketchup to nic innego jak sos pomidorowy z dodatkiem octu. Jego ostateczną recepturę opracowano w XIX w. w USA, dokąd przywędrował prawdopodobnie z Chin. Chyba nie ma na świecie nikogo, kto by go nie znał. Dziś można kupić ketchup w wielu rodzajach i smakach – od łagodnego po bardzo pikantny, z dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw. Ale ketchup dostępny w sklepach jest niestety zwykle pełen cukru, substancji wzmacniających smak i kolor oraz sztucznych zagęszczaczy. Samo zło… A zrezygnować z niego trudno. Polecamy wam więc domowy ketchup. Oto prosty przepis, który z powodzeniem może wykorzystać każdy – nawet kulinarny poszukiwacz bez doświadczenia. Spróbujcie!
Do przygotowania ketchupu najlepiej wybierać pomidory z małą ilością pestek i grubym miąższem. Ja najbardziej lubię paprykowe – to te podłużne, z lekko spiczastym końcem.
Przepis na domowy ketchup
Składniki:
– 2 kg pomidorów bez skórki
– czosnek
– cebula
– marchew
– mała pietruszka
– 1/2 małego selera lub 4 łodygi selera naciowego
– 2 jabłka lub 400 g śliwek
– sól/pieprz
– 2 łyżeczki słodkiej wędzonej papryki
– 1/4 szklanki octu
– liście laurowe
– ziele angielskie
– oliwa
Jeśli chcemy uzyskać ketchup pikantny, dodajmy do listy także chilli lub pieprz cejloński.
Przygotowanie:
Pomidory kroimy w drobną kostkę, warzywa trzemy na tarce o najmniejszych oczkach, cebulę siekamy. Podsmażamy cebulę na oliwie, dodajemy warzywa i lekko dusimy, aż zmiękną.
Dodajemy rozgnieciony czosnek, pomidory, 1/2 łyżeczki soli, ziele angielskie i liście laurowe. Dodajemy obrane jabłka lub wydrylowane śliwki, gotujemy, aż wszystko zmięknie, a pomidory całkiem się rozpadną – około 2 godz. Na końcu przyprawiamy pozostałymi ziołami i octem.
Wszystko dokładnie miksujemy i ponownie gotujemy około 30 minut. Próbujemy i w razie potrzeby doprawiamy. Masę przecieramy przez drobne sito (ten etap można pominąć, jeśli nie zależy nam na tym, by ketchup miał idealnie gładką konsystencję). Przetartą masę znów gotujemy (uwaga: będzie bardzo chlapać!). Gorącą masę przekładamy do czystych słoików, stawiamy dnem do góry i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Dobrze zawekowany ketchup może stać w ciemnym miejscu do 9 miesięcy. Smacznego!
Marta Wajda – artystka i projektantka, od 2 lat prowadzi firmę cateringową Made with Love, specjalizującą się w słodkościach i przetworach. Współtwórczyni pięciu edycji imprezy kulinarnej Urban Market.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?