Ogórki kiszone – właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy
Ogórki kiszone, inaczej kwaszone, to samo zdrowie! Są niskokaloryczne,mają mnóstwo drogocennych wartości odżywczych, na układ pokarmowy działają jak naturalny probiotyk i wspierają układ odpornościowy. Jak zrobić tradycyjne, klasyczne ogórki kiszone o staropolskim smaku? A jak przygotować bardziej odważną ich wersję? Sprawdź nasze przepisy – zarówno początkujący, jak i zaawansowani znajdą coś dla siebie.
Jak zrobić ogórki kiszone?
Prędzej czy później dotyka to każdego z nas: chęć przygotowania własnego słoika kiszonych ogórków. Pachnących czosnkiem i koperkiem, chrupiących i jędrnych, idealnych na kanapkę i do chrupania prosto ze słoika. Mamy trzy przepisy – dla początkujących, nieco wtajemniczonych i kiszonkowych wymiataczy.
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad, szybko staniemy się specjalistami od kiszenia. Najważniejsze są oczywiście ogórki: najlepiej sprawdzają się małe, młode okazy. Jeśli użyjecie do kiszenia przerośniętych, pustych w środku i starych warzyw, nie łudźcie się, że wyjdą smaczne.
Druga sprawa to dodatki: klasycznie wkładamy do słoików łodygi kopru, chrzan (korzeń i liście), czosnek (z tym nie można przesadzić), a co bardziej zaawansowani wzbogacają smak ogórków liśćmi porzeczki czy dębu. Te ostatnie również mają właściwości konserwujące. Zalewa do ogórków kiszonych to solanka, czyli przegotowana wodą z dodatkiem soli kamiennej – najpopularniejszy przelicznik to 1 łyżka soli na 1 litr wody.
Jak układać ogórki do kiszenia?
Kolejna sprawa to kwestia techniki – nawet najlepsze jakościowo składniki mogą się zepsuć, jeśli popełnimy kilka błędów podczas procesu przygotowywania ogórków. To, że słoiki, w których trzymamy ogórki, powinny być czyste, to rzecz oczywista, ale nie każdy wie, że ogórki do kiszenia musimy układać bardzo ciasno. Jeśli tego nie zrobimy, wypłyną ponad powierzchnię wody, zmiękną i będą niejadalne (podobnie postępujemy, gdy chcemy zrobić ogórki kiszone w plasterkach)
Ogórki kiszone można robić w słoikach, ceramicznych wiaderkach i drewnianych beczkach. Grunt, żeby miały staropolski smak i były intensywne, twarde, chrupiące.
Ogórki kiszone dla początkujących – przepis do słoików
Kiszonkowym laikom polecam przepis na ogórki dla początkujących. Jest najbliższy temu, jak się robi tradycyjne bądź klasyczne ogórki kiszone.
A jeśli złapiecie już ogórkowego bakcyla, możecie pójść krok dalej i poszaleć z dodatkami. Może skusicie się na ogórki w ostrej zalewie, z dodatkiem chilli? Nie dość, że pyszne, to jeszcze piękne – czerwone papryczki świetnie ożywiają ogórkową zieleń. Chcecie się na ogórkach mocniej wyżyć? Jeśli tak, polecam przepis na obłędne ogórki w zalewie curry.
Składniki:
– 1 kg dobrych ogórków gruntowych
– kilka łodyg kopru
– korzeń i liście chrzanu
– czosnek w ząbkach
– sól kamienna niejodowana
Przygotowanie:
Ogórki myjemy i osuszamy (najlepiej, by były niewielkie i równej wielkości). Na dno wyparzonych, wysuszonych, dużych słoików układamy po 1 ząbku obranego czosnku, łodygę kopru i kawałek chrzanowego liścia. Następnie układamy w słoiku ciasno ogórki, dodając ok. 5-cm kawałek obranego korzenia chrzanu pokrojonego w paski i kolejny ząbek czosnku. Można dodać liść dębowy lub porzeczki. Wkładając ogórki do słoików, należy uważać, by zachować wolną przestrzeń ok. 3 cm od pokrywki.
Zagotowujemy wodę z solą kamienną, na każdy litr wody dajemy 1 łyżkę soli. Kiedy sól się rozpuści, a woda zagotuje, zalewamy nią ogórki. Zalewa na ogórki kiszone powinna przykrywać je w całości, inaczej się popsują. Zakręcamy słoiki, pozostawiamy w ciepłym miejscu na 3‒4 dni. Po upływie tego czasu odstawiamy słoiki w chłodne miejsce, by zatrzymać proces kiszenia (po kilku dniach mamy ogórki małosolne, czyli ogórki kiszone krótko ).
Ostre pikle ogórkowe w słoikach – przepis
Składniki:
– 2 kg ogórków gruntowych równej wielkości
– 2,5 łyżki soli
– 1 papryczka chilli (pokrojona w plastry)
Na zalewę:
– 400 g cukru
– 300 ml octu
– 7 łyżek oleju
– 1 łyżeczka chilli w proszku
– 4 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Umyte ogórki kroimy w słupki. Posypujemy solą i odstawiamy na kilka godzin, by puściły sok (gdy ogórki puszczą sok, odlewamy go).
W międzyczasie przygotowujemy zalewę: w garnku umieszczamy ocet, cukier, chilli w proszku oraz pokrojony w plasterki czosnek. Zagotowujemy, mieszając miksturę – cukier powinien się rozpuścić. Zdejmujemy z ognia, dodajemy olej.
Odsączone ogórki umieszczamy ciasno w wyparzonych słoikach, do każdego dodajemy plasterki papryczki chilli, zalewamy gorącą zalewą i bardzo mocno zakręcamy.
Chrupiące ogórki kiszone w plasterkach z dodatkiem curry – przepis
Składniki:
– 1 kg ogórków
– 2 średniej wielkości cebule
Na zalewę:
– 1 l wody
– 250 ml octu
– 220 g cukru
– 1 łyżka soli
– 2 łyżki curry w proszku
– 1 łyżeczka gorczycy
Przygotowanie:
Umyte ogórki obieramy ze skórki i kroimy w plasterki, cebulę kroimy w piórka. W garnku mieszamy składniki zalewy i zagotowujemy. Gdy cukier się rozpuści, zdejmujemy z ognia.
W wyparzonych słoikach układamy warstwami ogórki, następnie cebule (pozostawiając ok. 2 cm wolnej przestrzeni od pokrywki). Zalewamy zalewą. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy przez 5 minut (czyli gotujemy na malutkim ogniu, zachowując odstępy między słoikami, a po zgaszeniu ognia trzymamy w wodzie jeszcze 1 minutę).
Ania Włodarczyk – na co dzień prowadzi bloga Strawberries from Poland, na którym łączy swoje trzy największe pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. I robi to po mistrzowsku.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Sok z kiszonych buraków ma same zalety. Warto go przygotować, zwłaszcza teraz
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?