Przejdź do treści

Zmień dietę na zdrowszą. Tych 9 powodów powinno cię do tego przekonać

Zmień dietę na zdrowszą. Tych 9 powodów powinno cię do tego przekonać Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdrowa dieta to wiele zalet dla twojego ciała – niestety, ale wiele osób zaczyna się interesować tym, co jedzą, dopiero, kiedy pojawiają się u nich problemy z wagą albo zdrowiem. Nawet wtedy, kiedy masz idealne wyniki i sylwetkę, warto zmienić dietę na zdrowszą. Poznaj dziewięć powodów, dla których warto to zrobić.

Łatwiej kontrolować wagę

Zdrowa dieta pomaga kontrolować wagę w zdrowy, zrównoważony sposób. Gotowe przekąski, fast foody, wysokoprzetworzone posiłki – wszystkie te produkty zawierają wiele pustych kalorii, które wpływają negatywnie na wagę, ale także na twój stan zdrowia. Dzięki zrównoważonej diecie nie tylko zdrowo schudniesz. Możesz na niej także zdrowo przytyć, jeśli czujesz taką potrzebę.

Zmniejszasz ryzyko chorób serca

Niezdrowy tryb życia doprowadza do wielu chorób układu krążenia – brak ruchu, otyłość, dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty to najszybsza droga do zaserwowania sobie problemów z sercem. Jeśli chcesz zachować układ krążenia w dobrej kondycji, w twojej codziennej diecie nie powinno brakować ryb, pełnoziarnistych wypieków, orzechów, owoców, warzyw i zdrowych kwasów tłuszczowych.

Zmniejszasz ryzyko cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 ściśle powiązana jest z otyłością. Najlepszym sposobem jej unikania jest zdrowe odżywianie się i utrata nadprogramowych kilogramów. Nie lekceważ tego ryzyka i zmień swój sposób odżywiania już teraz.

Zmniejszasz ryzyko niektórych nowotworów

Niektóre rodzaje nowotworów są powiązane z tym, jaki styl życia prowadzimy. Osoby, które spożywają za dużo alkoholu, mają otyłość i jedzą na co dzień niezdrowe, wysokoprzetworzone posiłki, mają większą szansę zachorowania na pewne rodzaje raka. Zdrowa, zbilansowana dieta to dla ciebie najlepszy wybór.

Zdrowa dieta jest tańsza

Zdrowa dieta jest tańsza w wielu aspektach. Przede wszystkim – jedząc odpowiednie porcje i zdrowe posiłki, oszczędzasz na fast foodach i jedzeniu na wynos. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak dużo pieniędzy wydaje na wysokoprzetworzone dania. Po drugie – zdrowa dieta dostarcza ci wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Po trzecie – na zdrowej diecie mniej chorujesz, więc mniej wydajesz na wizyty u lekarza i w aptece.

Masz więcej energii i łatwiej się koncentrujesz

Wysoko przetworzona żywność negatywnie wpływa na samopoczucie, zdolność do koncentracji i poziom energii. Dieta bogata w zdrowe węglowodany, witaminę B i zdrowe kwasy tłuszczowe pozytywnie wpłynie na energię i pracę mózgu. Jednym z fundamentów zdrowej diety jest jedzenie pożywnego śniadania – daje ono energię na cały dzień. Jeśli więc zdarza ci się przysypiać w środku dnia – zdrowa dieta pomoże ci rozwiązać ten problem.

Mniej problemów z układem trawiennym

Zaparcia, biegunki, bóle brzucha – znasz to? Zdrowe posiłki są zwykle bogate w błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę całego układu trawiennego. Błonnik jest składnikiem, który w największej ilości występuje w warzywach, owocach oraz pieczywie. Zdrowa dieta może okazać się zbawienna dla osób, które narzekają na różne dolegliwości trawienne.

3 jogurty naturalne i wiśnie. Wszystko położone na obrusie

Wyglądasz lepiej

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza twojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Świeże warzywa, owoce i białko sprawiają, że twoje włosy oraz skóra wyglądają lepiej. Włosy mniej wypadają, skóra wygląda na młodszą i zdrowszą, a wszystko dzięki odpowiedniej diecie.

Dajesz dobry przykład swoim dzieciom

Otyłość wśród dzieci to rosnący problem, coraz więcej młodych osób ma problemy z utrzymaniem wagi. Pamiętaj o tym, że przykład idzie z góry. Kiedy na twoim talerzu znajdują się świeże warzywa i owoce, żyjesz aktywnie i nie sięgasz po wysokoprzetworzoną żywność, to dajesz swoim dzieciom dobry przykład. Badania pokazują, że dzieci otyłych rodziców mają większe prawdopodobieństwa bycia otyłymi. Kiedy odżywiasz się zdrowo, robisz to nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny.

 

Źródło: verywellfit

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: