Przejdź do treści

Wciąż masz zapasy jedzenia? Zobacz, jak długo możesz je przechowywać i jak je wykorzystać

Wciąż masz zapasy jedzenia? Zobacz, jak długo możesz je przechowywać i jak je wykorzystać Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dotychczasowe przyzwyczajenia w kwestii robienia zakupów i przyrządzania jedzenia ostatnio się nieco się zmieniły. Zaczęliśmy więcej gotować w domu i robić zapasy. Pytanie brzmi: jak długo i w jakich warunkach możemy bezpiecznie przechowywać żywność?

Poniżej znajdziesz parę rad, które pomogą ci rozsądnie zarządzać własną kuchnią, tak, by nie marnować jedzenia. Dowiesz się, w jakim czasie i w jaki sposób przechowywać produkty spożywcze w zależności od ich rodzaju i sposobu przyrządzania.

Dania wcześniej przyrządzone – gotowane, pieczone, smażone

Jeśli zamawiałaś coś na wynos, ale rozmiar dania przerósł twoje oczekiwania i apetyt, możesz śmiało odłożyć pozostałą część na później. Tak samo z daniami, które przyrządzałaś sama. Gotowe potrawy zazwyczaj obowiązuje zasada 3 dni, jednak jeśli z jakiś przyczyn twoje ciało jest osłabione lub bardziej narażone na działanie drobnoustrojów przez obniżoną odporność, nie powinnaś jeść nieświeżych potraw, tzn. takich, które mają więcej niż 24 godziny. Dotyczy to także kobiet w ciąży lub osób starszych.

Dr Lydia Buchtmann z Food Safety Information Council odradza spożywanie nieświeżego jedzenia z powodu bakterii, które mogą powodować zatrucie pokarmowe. Infekcje bakteriami listerii są szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i osób z nadwątlonym układem immunologicznym. Dlatego jeśli nie chcesz by jedzenie się zmarnowało, najlepiej zamiast do lodówki, włóż je od razu do zamrażalnika.

Jeśli kupiłaś danie w garmażerce i widnieje na nim data przydatności do spożycia, trzymaj się tego terminu lub – znów – zdecyduj się na zamrożenie potrawy. Dania, które podgrzewasz drugi raz powinny być odpowiednio gorące, by pozbyć się ewentualnych bakterii. Temperatura 75 st. C powinna wystarczyć, by twoje jedzenie było smaczne i zdrowe.

Przeterminowana żywność / unsplash

Surowe mięso – niech trafi do zamrażarki

To, jak długo możemy przechowywać surowe mięso, zależy od jego opakowania i miejsca przechowywania. Mikrobiolog i profesor na Uniwersytecie UNSW w Sydney, Julian Cox, mówi: „Opakowanie z folii lub próżniowe, ogranicza rozwój mikroorganizmów, dzięki odcięciu dopływu powietrza do produktu”. Dlatego taki produkt pozostaje świeży na dłużej, niż mięso bez takiego opakowania.

Poza tym psujące się mięso nie jest „dyskretne”. Bardzo łatwo poznać pierwsze oznaki jego nieprzydatności do spożycia, np. po kolorze i zapachu. Dlatego, gdy masz go za dużo, zamrożenie mięsa jest dobrym rozwiązaniem, uchroni je przed namnażaniem się bakterii. Pamiętaj jednak, by odpowiednio je rozmrażać i później podgrzać do co najmniej 75 st. C.

Długowieczne konserwy

Żywność, która znajduje się w metalowych puszkach ma chyba najdłuższy możliwy termin przydatności do spożycia. Dotyczy to za równo pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Niektóre tego typu towary nie mają określonego dokładnie terminu, w którym przypuszczalnie mogłyby się zepsuć, bo jest to tak odległa data.

Długoterminowość wynika ze specyfiki procesu przygotowania i pakowania. Linia produkcyjna produktów przygotowanych do hermetycznego zamknięcia musi być maksymalnie sterylna, by uniknąć potencjalnych zanieczyszczeń czy drobnoustrojów, które mogłyby się namnażać w puszcze. Jeśli możesz zaufać producentowi w kwestii jakości, to powinnaś zachować czujność i sprawdzać przed zakupem lub jedzeniem. Sprawdź, czy puszka nie została uszkodzona, czy nie wycieka z niej płyn lub czy nie jest nienaturalnie napuchnięta. Wszelkie uszkodzenia mogą zdarzyć się w transporcie lub na półkach sklepowych.

Gdy już otworzysz ulubioną puszkę, zużyj ją w czasie, który producent podaje na opakowaniu. Zwykle jest to od 24 godzin do paru dni. Pamiętaj jednak, by przełożyć zawartość do innego pojemnika i przechowywać w lodówce.

Co z nabiałem?

W przypadku nabiału nie mamy zbyt wielkiego pola do wydłużania przydatności do spożycia, musimy stosować się do terminów znajdujących się na opakowaniach. Dr Butchmann potwierdza: „Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt i ser powinny być przechowywane w lodówce i zużyte zgodnie z terminem przydatności do spożycia”.

Jak długo można przechowywać świeże warzywa i owoce?

Proces gnilny w przypadku owoców i warzyw jest bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników, takich jak: rodzaj produktu, sposób jego uprawy, zbioru, pakowania i przechowywania. Większość warzyw najlepiej przechowywać w lodówce, w dolnej szufladzie przeznaczonej na tego typu żywność. Są pewne wyjątki, takie jak ziemniaki czy pomidory, które lepiej czują się w zaciemnionym, chłodnym miejscu twojej kuchni, niż za drzwiczkami chłodziarki. Podobnie owoce – tym, które nie przepadają za dojmującym chłodem, wystarczy zapewnić trochę cienia. Dla przykładu, jeśli kupiłaś niezbyt dojrzałe banany, na blacie twojej kuchni powoli dojrzeją i będą jeszcze dobre przez tydzień, a nawet 10 dni. Natomiast, gdy ziemniaki stoją zbyt długo, mogą zacząć kiełkować, co według niektórych badań jest jednoznaczne z ich niezdatnością do spożycia.

 

Źródło: abc.net

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: