4 min.
Suplementacja DHA w ciąży. Nowe rekomendacje PTGiP

/iStock
Najnowsze
06.03.2021
5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu
06.03.2021
Bruschetta z zielonym groszkiem. Śniadanie pełne witamin
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki
02.03.2021
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
Jak wyglądają rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) wobec suplementacji DHA w ciąży? W którym trymestrze i dlaczego należy spożywać kwas dokozaheksaenowy? Wyjaśnia farmaceutka Magdalena Stolarczyk, prowadząca w mediach społecznościowych profil „Farmaceuta Radzi”.
Spis treści
DHA – dlaczego należy go suplementować w ciąży?
DHA (kwas dokozaheksaenowy) odpowiada w naszym organizmie za budowę błon komórkowych i struktur tkanki nerwowej, m.in. mózgu i oczu. Chroni także układ krążenia przez regulację gospodarki lipidowej (redukcja poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów, podwyższenie stężenia korzystnego cholesterolu HDL), powoduje rozrzedzanie krwi i przeciwdziała zakrzepom. Ważne, by suplementować go w ciąży, ponieważ wspiera prawidłowy rozwój mózgu i oczu dziecka. Za co jeszcze jest odpowiedzialny?
DHA (kw. dokozaheksaenowy) to ważny składnik tkanki nerwowej. Stanowi do 60 proc. wszystkich kw. tłuszczowych budujących błony komórkowe neuronów i do 97 proc. wszystkich kwasów Omega 3 znajdujących się w tkance nerwowej. Właściwa jego suplementacja w czasie ciąży zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka a następnie funkcjonowanie tego układu, rozwój zdolności poznawczych i rozwój psychomotoryczny dziecka.
DHA jest ważnym składnikiem błon komórkowych siatkówki oka. Właściwa jego podaż w czasie ciąży warunkuje prawidłowy rozwój fotoreceptorów wchodzących w skład siatkówki oka oraz rozwój komórek nerwowych wpływających na percepcję wrażeń wzrokowych i ostrość widzenia – tłumaczy w swoim wpisie na Instagramie farmaceutka Magdalena Stolarczyk.
DHA a ciąża
Jak wyjaśnia ekspertka, odpowiednia suplementacja DHA w trakcie ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.
Wykazano, że zbyt niski poziom DHA w diecie kobiet ciężarnych powoduje skrócenie czasu trwania ciąży i zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka – pisze specjalistka.
Stolarczyk zaznacza także, że spożywanie kwasu dokozaheksaenowego także obniża ryzyko występowania preeklampsji oraz depresji u przyszłych mam.
Stosowanie DHA redukuje ryzyko występowania cukrzycy typu I, nadciśnienia tętniczego, astmy i alergii – dodaje.
W którym trymestrze i jak suplementować DHA?
Organizm ciężarnej wykazuje największe zapotrzebowanie DHA w II i III trymestrze ciąży.
To wtedy następuje intensywny rozwój układu nerwowego dziecka oraz powstają i rozwijają się narządy mowy i wzroku – tłumaczy specjalistka.
Ważne, by pamiętać, że sama dieta bogata w produkty będące źródłem DHA nie wystarczy. Jak powinna wyglądać odpowiednia suplementacja? Ekspertka powołuje się w swoim wpisie na rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).
Ze względu na korzystny wpływ DHA na ciążę oraz rozwój dziecka PTGiP zaleca:
- Suplementację co najmniej 200 mg DHA/d u wszystkich kobiet w ciąży.
- U kobiet, które spożywają małe ilości ryb, należy rozważyć stosowanie większych dawek DHA.
- U kobiet, które są obciążone ryzykiem porodu przedwczesnego, rekomenduje się stosowanie 1000 mg DHA/d – wymienia Stolarczyk.
Źródło DHA
Źródłem DHA są tłuste ryby morskie takie jak śledź, łosoś, makrela, sardynki i sardele (anchois), ale też nieco mniej tłuste, jak tuńczyk, halibut i pstrąg tęczowy, algi, kryl czy olej z małża zielonego.
Farmaceuta Radzi
Magdalena Stolarczyk z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych, prywatnie mamą trójki dzieci. Oprócz tego, jak sama o sobie pisze, jest również blogerką, autorką i współautorką publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych, autorką stacjonarnych i internetowych szkoleń dla farmaceutów oraz certyfikowaną promotorką karmienia piersią.
Jest także aktywna w mediach społecznościowych. Na Instagramie prowadzi profil Farmaceuta Radzi, na którym tłumaczy, jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki w ciąży, podczas laktacji, u dzieci i u dorosłych.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij przyszłym mamom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020