Rabarbar w kuchni – jak można go wykorzystać?
Lekko kwaśny, odrobinę cierpki, ale niezwykle aromatyczny – rabarbar. Doceniany w kuchni ze względu na szereg zastosowań. Zapach ciasta z rabarbarem i kruszonką to wspomnienie beztroskiego i przepełnionego szczęściem dzieciństwa. Jednak sposobów na wykorzystanie rabarbaru jest zdecydowanie więcej.
Rabarbar – co to jest?
Rabarbar – choć większość nazywa go owocem, tak naprawdę jest warzywem. Na targowiskach, warzywniakach i straganach – w sezonie wiosenno-letnim wszędzie go pełno. Łodygi o różowo-purpurowym kolorze, wykorzystywane są w kuchni, jednak liści, ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego, lepiej unikać. Choć tak naprawdę, zarówno liście jaki i łodygi zawierają wspomniany kwas, ale bez obaw – w łodygach jest go zdecydowanie mniej.
Wypieki z rabarbarem
Czerwonawe łodygi rabarbaru wspaniale sprawdzą się w cieście czy różnego rodzaju ciasteczkach. Rabarbar i truskawka to najlepsza kompozycja smaków, która w połączeniu z kruchym ciastem i pianką bezową pozytywnie zaskoczy niejednego miłośnika słodkości. Rabarbar, ciasto drożdżowe i kruszonka to kolejne niezawodne połączenie.
Rabarbar w deserach
Słonecznym latem nie ma nic lepszego niż lody, a rabarbarowe to niecodzienny, zaskakujący, ale z całą pewnością wart zwrócenia uwagi smak. Te soczyste łodygi doskonale komponują się również ze słodkimi kremami, bezą, czy deserami na bazie serka mascarpone. Doskonałym pomysłem jest także odświeżający sorbet rabarbarowy.
Konfitura rabarbarowa
Lekko kwaśna i aromatyczna konfitura z rabarbaru, doda uroku deserom, ciastom, czy nawet serom pleśniowym. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i nie zajmuje dużo czasu. Dokładnie umyty rabarbar kroimy na kawałki o długości około 1cm, które przekładamy do garnka z grubym dnem. Dodajemy cukier i całość smażymy na średniej mocy palnika, często mieszając, do momentu aż konfitura zgęstnieje. Sok lub starta skórka z pomarańczy wzbogaci smak domowych przetworów.
Sos i glazura z rabarbarem
To oczywiście nie koniec! Niektórych może zaskoczyć fakt, że rabarbar wspaniale komponuje się z drobiem, wieprzowiną, a nawet rybami. Jego kwaskowy smak warto wykorzystać podczas przygotowywania marynaty, glazury, czy sosu. Rabarbar współgra z mieszankami zawierającymi białe wino, ocet, miód czy czosnek. Jak przygotować sos na bazie rabarbaru? Do wypłukanego, obranego i pokrojonego na drobne kawałki rabarbaru, dodajemy miód, ocet balsamiczny i oliwę. Całość gotujemy na wolnym ogniu około 10-15 minut, sos przecieramy przez sitko i redukujemy na małym ogniu.
Pierogi z nadzieniem rabarbarowym
Zaskoczeni? Rabarbar jest doskonałą bazą do letnich, delikatnych pierogów. To prawdziwa poezja smaków, która z całą pewnością pozytywnie zaskoczy niejednego miłośnika pierogów. Kwaśność różowych łodyg rabarbaru można przełamać gęstą śmietaną z miodem lipowym czy wielokwiatowym.
Kompot i sok z rabarbaru
Orzeźwiającego, z delikatną nutką kwasowości kompotu z rabarbaru, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak syrop, którego smakiem można cieszyć się również zimą, nie jest już tak popularną i oczywistą propozycją. Aby przedłużyć jego trwałość należy zamknąć go szczelnie w słoikach, a później wystarczy rozcieńczyć wodą i pyszny napój gotowy. Ponadto syrop z rabarbaru sprawdzi się jako dodatek do naleśników, gofrów czy herbaty.
Nalewka z rabarbaru
Rabarbarówka, czyli nalewka z rabarbaru, jest smaczną i lekko kwaskową alternatywą dla osób, które nie przepadają za słodkimi alkoholami. Jeśli dodamy do niej więcej cukru lub miodu powstanie równie smaczny likier rabarbarowy. A gdyby tak pokusić się o przygotowanie rabarbarowego mojito? Do szklanki wrzucamy kilka kostek lodu, dodajemy limonkę, miętę, cukier trzcinowy i rum. Do ¾ szklanki wlewamy lemoniadę rabarbarową, resztę uzupełniamy wodą mineralną – gotowe!
Podczas przygotowania dań z rabarbarem należy pamiętać o jego wysokiej kwasowości! Niezależnie od tego, czy pieczemy, gotujemy, czy też dusimy – powinniśmy unikać naczyń kuchennych wykonanych z aluminium, żeliwa czy miedzi. Kwasy wchodzą w reakcję z metalem, a tym samym niszczą żywność jak i naczynia.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?