Quiche – klasyka francuskiej kuchni, która syci i zachwyca smakiem. Przepisy
Quiche to dla francuskiej kuchni danie tak charakterystyczne, jak pizza dla włoskich kulinariów. Choć przypomina tartę albo frittatę, to przyrządzany jest jednak na grubszym spodzie, a przy tym zawsze ma wytrawny smak. Najbardziej klasyczną odmianą tego dania jest quiche lorraine, czyli placek lotaryński. Bez trudu przyrządzisz go we własnej kuchni, by choć na kilka chwil przenieść się do bajecznej Alzacji i Lotaryngii.
Quiche, czyli co?
Quiche bywa nazywana tartą. Ma wiele wspólnego z tym popularnym daniem, jednak nie należy ich ze sobą utożsamiać. O ile bowiem tartę można przyrządzić na słodko i słono, tak quiche serwuje się wyłącznie na słono. Do tego jest zdecydowanie grubszy, a przez to i bardziej pożywny.
Quiche wywodzi się z francuskiej Alzacji i Lotaryngii. Odwiedzić Francję i nie spróbować quiche, to tak jak pojechać do Włoch i nie zjeść pizzy. Jest to klasyka tej kuchni, a daniem można delektować się zarówno w ciepłym, jak i zimnym wydaniu. Najsmaczniejszy jest jednak tuż po wyjęciu z piekarnika.
Początkowo przyrządzano go na spodzie z ciasta chlebowego. Obecnie wykorzystuje się przepis jak przy zwykłej tarcie. Na tym jednak podobieństwo do tarty się kończy. Na wierzchu układa się bowiem nie cienką, lecz bardzo grubą warstwę masy mleczno-jajecznej z dodatkiem np. warzyw, wędlin, sera, warzyw czy owoców można.
Jakie składniki można wykorzystać do przyrządzenia quiche?
Tradycyjny quiche to niezwykle sycące i okazale prezentujące się danie. Łączy w sobie spód tarty i swobodę komponowania dodatków zapiekanki. Można go przygotować w dowolnych wariantach, uwzględniając preferencje smakowe stołujących się osób.
Możesz przyrządzić quiche wegetariański, z dodatkiem ryb i owoców morza lub mięsem drobiowym czy wołowym. Zawiedzeni będą weganie. Quiche ze względu na masę jajeczno-mleczną nie będzie odpowiedni dla osób preferujących dietę pozbawioną składników odzwierzęcych.
Ciekawymi połączeniami smakowymi są:
- quiche ze szpinakiem, kozim serem i suszonymi pomidorami,
- quiche z mięsem krabowym i serem gruyere,
- quiche z bekonem i serem cheddar.
Łącz składniki, które są cennym źródłem witamin i minerałów oraz substancji odżywczych.
Jajka i śmietana niezbędne do przyrządzenia masy są źródeł pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka. Warzywa obfitują w witaminy, a dodatek mięsa (w tym ryb) to dobre źródło hemowego żelaza.
Mniej swobody kulinarnej daje przyrządzanie quiche lorraine. Ta wersja klasycznej kuchni francuskiej dopuszcza wyłącznie farsz składający się z: bekonu, śmietany, jaj i przypraw. Ci, którzy mają odwagę łamać zasady – dodają niekiedy także twardy długo dojrzewający ser gruyere.
Komu quiche przypadnie do gustu?
Ponieważ quiche jest sycący i kaloryczny z pewnością nie będzie to danie, które spotka się z uznaniem osób na diecie redukcyjnej. Zbyt dużych porcji nie powinny nakładać sobie także osoby chorujące na cukrzycę ze względu na wysoki indeks glikemiczny tego dania.
Quiche – przepis na ciasto
Przyrządzanie quiche zacznij od przygotowania ciasta. Pamiętaj, by przed wyłożeniem masy – delikatnie je podpiec. Dzięki temu zachowa kruchość.
Składniki na ciasto:
- dwie szklanki mąki,
- łyżeczka soli,
- 170 g masła,
- pół szklanki wody.
Sposób przygotowania:
- Wsyp sól do miski z mąką.
- Dodaj zimne, pokrojone w kostkę masło.
- Wymieszaj składniki i ulep z nich kulę.
- Owiń ciasto w folię spożywczą i włóż na pół godziny do lodówki.
- Natłuść ceramiczne naczynie lub blaszkę i wyłóż ją ciastem.
- Przykryj ciasto papierem do pieczenia i wysyp na niego groch, aby nie wyrosło.
- Piecz ciasto przez 10–15 min w temperaturze 230 st. Celsjusza, a następnie ściągnij papier do pieczenia i obciążający go groch, nakłuj ciasto i włóż je z powrotem do piekarnika na 2–4 min.
Quiche – przepis na masę
Po upieczeniu ciasta możesz przejść do wykładania masy. Jak już wiesz, ogranicza cię tylko gust kulinarny. Jeśli jednak chcesz przyrządzić tradycyjny quiche lorraine – wykorzystaj poniższy przepis.
Składniki na masę:
- 6 plastrów podsmażonego bekonu,
- 3 jaja,
- 1 szklanka śmietany 36 proc.,
- przyprawy (sól, pieprz, gałka muszkatołowa).
Sposób przygotowania:
- Plastry bekonu posiekaj na mniejsze kawałki i posyp nimi podpieczone wcześniej ciasto na quiche.
- Wymieszaj jaja ze śmietaną i dopraw je do smaku.
- Wylej masę na ciasto.
- Wstaw quiche do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 st. Celsjusza na 30–35 min.
- Wyjmij quiche z piekarnika, gdy wierzch masy będzie zarumieniony.
Źródło:
- J. Child, „Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni”, Wydawnictwo Literackie 2011.
Polecamy
Skorzystaj z mocy polskich jabłek. Oto przepis na gryczane galette z jabłkami i kozim serem
Wegańskie tarty z kremem kokosowym i borówkami. Pyszny, sezonowy deser!
Tian – warzywa w nowej odsłonie. Doskonale sprawdzi się na letnią kolację
Tarta kokosowo-ananasowa – trochę egzotyki zimową porą
się ten artykuł?