Organizujesz grilla? Nie zapomnij o musztardzie, jest dobra dla zdrowia
Musztarda nie tylko dobrze smakuje, ale może sprawić, że poczujemy się lepiej, dlatego warto dodać ją do dań z grilla. W czym tkwi prozdrowotny sekret musztardy?
Sekret tkwi w gorczycy
Musztarda jest przede wszystkim wspaniałą alternatywą dla innych, wysokotłuszczowych sosów, których często używamy (jak majonez, sos barbecue, chutney itp.). Jesteś na diecie i potrzebujesz dodać smaku swoim sałatkom? Śmiało wybierz musztardę, jej średnia wartość kaloryczna w przeliczeniu na łyżkę stołową wynosi ok. 19 kalorii, w tym: 22 proc. to białka, 34 proc. węglowodany i 44 proc. tłuszcze.
Musztarda składa się m.in. z soli, octu, soku z cytryny i przede wszystkim z nasion gorczycy. To właśnie gorczyca jest tutaj kluczowym prozdrowotnym składnikiem. Znamy co najmniej trzy rodzaje gorczycy, które są wykorzystywane do produkcji musztardy:
- białą (Brassica Alba),
- brązową (Brassica Juncea) ,
- czarną (Brassica Nigra).
Nasiona gorczycy już od wieków stosuje się w celach zdrowotnych. Korzystne działanie na organizm jest różne w zależności od stopnia rodzaju ziaren i stopnia ich przetworzenia.
Gorczyca gorczycy nierówna
Nasiona białej gorczycy są stosowane podczas problemów trawiennych. Napar z nich pomaga zwalczyć niestrawność i nieżyt żołądka oraz pozbyć się uporczywych zaparć. Właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne gorczycy czarnej, znajdują zastosowanie w leczeniu przeziębienia, infekcji gardła, zwalczaniu bólów reumatycznych stawów i mięśni. W przypadku tych ostatnich, powszechnie stosuje się tzw. poduszki gorczycowe.
Natomiast spożywanie całych nasion gorczycy działa delikatnie przeczyszczająco. W takiej postaci nasiona wykorzystuje się również jako środek konserwujący, do marynat lub w zalewach do przetworów. W przemyśle kosmetycznym znajdziemy je w produktach poprawiających kondycję włosów, skóry i paznokci.
Musztarda – którą wybrać?
Musztarda jako przyprawa w kuchni znajdzie zastosowanie głównie jako zdrowy ulepszacz smaku. Gdy stosujemy dietę, rygorystycznie trzymając się dziennych ograniczeń kalorycznych, nie powinniśmy się jej obawiać. Charakterystyczny i wyrazisty smak musztardy, sprawia, że nie musimy stosować jej w dużych ilościach, a na pewno uatrakcyjni nam to nieco potrawę. Jeśli jednak masz wybór, wybierz musztardę francuską z całymi nasionami gorczycy, a nie gładko zmieloną Dijon lub popularną stołową.
Znany jest ci widok niemalże niekończących się półek ze złotym rarytasem? Jeśli jesteś fanem musztardy, z pewnością wypróbowałeś już niejedną jej odmianę. Jak wiadomo, co kraj to obyczaj, a przeważająca część różnych kuchni świata stworzyła swoją odmianę sosu z nasion gorczycy. Bogata ilość tekstur i rozmaitych dodatków może przyprawić o zawrót głowy. Jednak powinniśmy zachować zdrowy rozsądek, nie kupujmy jej na zapas. Ma ona co prawda, długi termin przydatności (w lodówce możemy przechowywać ją do roku!), ale z czasem może tracić swoje walory smakowe.
Czy musztarda może zaszkodzić?
Jak większość produktów spożywczych, tylko gdy jest spożywana niewłaściwie i w nadmiarze. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków kwalifikuje musztardę jako „ogólnie uznawaną za bezpieczną dla zdrowia”. Badania gromadzone w obrębie działalności MNCD, czyli Bazy Danych Leków Naturalnych, zarejestrowały szkodliwe działanie gorczycy przy niewłaściwym jej zastosowaniu bezpośrednio na skórę, co w niektórych przypadkach kończyło się np. oparzeniami. Według tych danych spożywanie dużych ilości nasion gorczycy czarnej doustnie może podrażniać gardło i wywoływać skutki uboczne takie jak: niewydolność serca, biegunka, senność, trudności w oddychaniu, śpiączka i śmierć.
Równie często odnotowuje się alergię na gorczycę, zarówno kontaktową, jak i pokarmową. Objawy alergii pokarmowej po spożyciu musztardy mogą przebiegać łagodnie lub ciężko. W ustach może wystąpić wysypka lub mrowienie. Nierzadko występują również trudności w oddychaniu.
Źródło: Verywellfit
Polecamy
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Pianki „marshmallows” mogą być bardzo szkodliwe. Polscy naukowcy przestrzegają szczególnie najmłodszych
Co jest dobre na trawienie? Sprawdzone sposoby na niestrawność
Pomysł na majówkę: bataty i szparagi z grilla
się ten artykuł?