Przejdź do treści

Nie oszczędzaj na pączku. Czytamy Etykiety ostrzegają przed tym, co znajdziemy w tanich wypiekach

Pączki
Nie oszczędzaj na pączku. Czytamy Etykiety ostrzegają przed tym, co znajdziemy w tanich wypiekach/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jesteśmy zdania, że jeśli tylko lubicie pączki, to jedzcie je ze smakiem, ale te najlepsze! Lepiej wybrać pączki, które mają lepszy skład, niż te z supermarketów” – ostrzegają ekspertki Czytamy Etykiety. Dietetyczki wyjaśniają, co może znaleźć się w składzie tańszego wypieku i jak wybrać zdrowo.

Wybieraj pączki z dobrym składem

Tłusty Czwartek to dla wielu jeden z przyjemniejszych dni w roku. Na śniadanie jedzą pączki, na obiad też, a na kolację wiadomo… pączki! W końcu ludowe porzekadło głosi, że ten, kto nie skosztuje choć jednego okrągłego wypieku, temu nie będzie wiodło się przez najbliższy rok. Zanim jednak ogarnie nas pączkowe szaleństwo, a lukier zawróci w głowie, warto zastanowić się nad jakością tych wyborów.

„Jesteśmy zdania, że jeśli tylko lubicie pączki, to jedzcie je ze smakiem, ale te najlepsze! Lepiej wybrać pączki, które mają lepszy skład, niż te z supermarketów” – ostrzegają na swoim profilu na Instagramie specjalistki z Czytamy Etykiety.

Niestety zaoszczędzenie na słodkościach może słono kosztować nasze zdrowie. Jak tłumaczą ekspertki, w tanim pączku z marketu nie czeka na nas nic dobrego. I wymieniają, że w takim wypieku znajdziemy m.in.:

  • tłuszcz palmowy,
  • utwardzone tłuszcze roślinne (na szczęście dziś już częściej bezpieczniejszą metodą – estryfikacji – która nie powoduje powstawania niesławnych izomerów trans);
  • margarynę zamiast masła,
  • syropy cukrowe – w tym syrop glukozowo-fruktozowy;
  • substancje konserwujące (dodawane do nadzień);
  • barwniki (głównie w nadzieniach);
  • stabilizatory i emulgatory.
pączki, tłusty czwartek

„Zapytaj ekspedientki o skład pączka”

Dietetyczki radzą, by sięgać po pączki z piekarni czy cukierni, które będą dla naszego organizmu o wiele lepszym wyborem.

„Chociaż mamy wrażenie, że czasy, gdy w piekarniach były same 'pewniaki’, jeśli chodzi o jakość, też odeszły już w niepamięć” – piszą.

I apelują, by nie bać się zapytać ekspedientki o skład pączka, zanim wszystkie niewskazane składniki trafią do naszego żołądka.

„Zapytaj ekspedientki o skład pączka! Dobra piekarnia/cukiernia udostępni ci go na prośbę” – apelują i dodają: „Możecie przygotować też własne pączki – macie wtedy gwarancję tego, co jecie, oraz świadomość i wybór tego, z czego je wykonacie, a to też rodzinna frajda zrobienia ich”.

Tu znajdziecie nasz przepis na pączki nietłuściochy!

Czytamy Etykiety

Czytamy Etykiety to portal, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska, absolwentka Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką.

Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.

Ekspertki z Czytamy Etykiety, z Agnieszką Pocztarską na czele, są też aktywne w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie obserwuje 319 tys. osób. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?