2 min.
W jaki sposób jedzenie pączków poprawia pamięć i usprawnia działanie mózgu? Wyjaśnia neuropsycholożka

Pączki wpływają na układ nerwowy? / istock
Najnowsze
23.02.2021
Masz insulinooporność? Sprawdź, jakie owoce możesz jeść, a jakich unikać
22.02.2021
Detoksowa zupa miso z warzywami – Japończycy wiedzą co dobre. Spróbuj i ty!
22.02.2021
Co i w jakiej ilości jeść, żeby nasz mózg lepiej funkcjonował? Psychodietetyk Michał Choroszyński wyjaśnia podstawy diety MIND
21.02.2021
Kiszonki – prawdziwa bomba dobroczynnych składników. Sprawdź, co warto ukisić
21.02.2021
6 produktów lepszych dla zdrowia kobiet niż superfoods
Zastanawiasz się, czy zjeść dzisiaj pączka? Odpowiadamy: koniecznie! „Pączki, a dokładniej składniki w nich zawarte, pozytywnie wpływają na pamięć, uwagę i działanie układu nerwowego” – wyjaśnia dr Milena Marczak, neuropsycholożka. Dlaczego jeszcze warto w tłusty czwartek skusić się na tę słodką przyjemność?
Pączki działają na układ nerwowy?
Jak wyjaśnia dr Milena Marczak, znana na Instagramie jako „Psycholog w medycynie”, na działanie układu nerwowego pozytywnie wpływa częsty składnik pączków – lecytyna. Jest ona stosowana w produkcji tych słodkości, gdyż sprawia, że odczuwamy pączkowe ciasto jako mniej tłuste.
„Warto także wiedzieć, jak wygląda droga od zjedzenia pączka do poprawy wydolności, np. pamięci. Z pysznego pączka twój organizm pozyskuje lecytynę, a z niej cholinę. Ona wytwarza się poprzez trawienie cukru. Z choliny powstaje acetylocholina, która jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Acetylocholina pozwala na efektywne uczenie się i zapamiętywanie nowych informacji. Pomaga też regulować uwagę oraz nastrój!” – tłumaczy Marczak.
Ekspertka dodaje, że cukier zawarty w pączkach jest wykorzystywany przez układ nerwowy do wytwarzania energii do pracy mózgu i komunikacji między neuronami.
Nie zapominajmy jednak, że zbyt duża jego ilość w diecie sprzyja otyłości, cukrzycy typu 2 i wielu innym schorzeniom. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy sięgać po… kolejnego pączka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Psycholog w medycynie
Dr Milena Marczak od 10 lat jest pedagogiem, a od 6 lat pracuje jako psycholog. Od 2020 roku jest też doktorem w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologii.
Marczak prowadzi badania w międzynarodowych zespołach eksperckich z obszarów medycyny i psychologii. Jest autorką artykułów w czasopismach naukowych i książkach. Jest też częstą prelegentką na konferencjach naukowych.
Prowadzi bloga „psychologwmedycynie.pl”, a jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go ponad 4 tys. osób.
Udostępnij
Zobacz także

Co kryje się w pączkach z supermarketu? Dietetyczki ostrzegają!

Jaki skład mają pączki z supermarketów? Ekspertki z Czytamy Etykiety wzięły je pod lupę przed Tłustym Czwartkiem

Pofolgowałaś sobie w tłusty czwartek? Trzeba będzie coś zrobić z nadmiarem kalorii. Jakie ćwiczenia są najbardziej wydajne?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020