Przejdź do treści

Najczęściej fałszowana żywność. Sylwia Majcher o pułapkach, które zastawiają na nas producenci

Kobieta w sklepie
Najczęściej fałszowana żywność. Sylwia Majcher o pułapkach, które zastawiają na nas producenci/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Oszustwo żywieniowe pułapką, w którą na zakupach wpaść może każdy. Producenci jedzenia potrafią stosować triki, które pogarszają jego jakość” – pisze na swoim profilu na Instagramie Sylwia Majcher, blogerka i aktywistka ekologiczna. Na które produkty należy szczególnie uważać?

Fałszowana żywność

Miód, makaron, masło a nawet oliwa. Sięgając po niektóre produkty w sklepie musimy szczególnie uważać. Nie tylko cukier ukrywa się pod wieloma nazwami, co producenci żywności chętnie wykorzystują. Soki bywają rozcieńczone wodą, makarony zabarwione kurkumą, a jajka mogą być źle oznaczone. Problem produktów, których skład jest najczęściej fałszowany, pisze blogerka i aktywistka ekologiczna Sylwia Majcher.

Oszustwo żywieniowe. Pułapką,w którą na zakupach wpaść może każdy. Producenci jedzenia potrafią stosować triki, które pogarszają jego jakość – alarmuje.

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać i wybierać zdrową żywność? Majcher na swoim profilu na Instagramie zamieściła listę produktów, na które w szczególności należy uważać.

Co jest najczęściej fałszowane?

  • Miód
    Wzmacniany sacharozą, cukrem trzcinowym, buraczanym, syropem kukurydzianym. Na etykietach może znaleźć się informacja: mieszanka miodów pochodzących z państw UE i spoza UE (głównie z Chin). Są mocno skrystalizowane,wyczuwalny jest w nich cukier.
  • Soki owocowe
    Powstają z koncentratów,mrożonych owoców, mają w składzie cukier, bywają rozcieńczane wodą. Warto sprawdzać, ile procent owoców jest w soku – może się okazać, że zaledwie kilka.
  • Masło
    Powinno być tylko z mleka i produktów mlecznych, zgodnie z polskim prawem mieć co najmniej 82 proc. tłuszczu. Bywa miksem tłuszczowym z dodatkiem olejów roślinnych. Uformowane w osełkę ma sugerować, że jest masłem. To dobre po wyjęciu z lodówki wciąż twarde i trudne do rozsmarowania.
  • Jajka
    20 proc. sprzedawanych w sklepie jajek (dane z 2019 roku) miały złe oznakowania – pomijano informację o metodzie chowu klatkowego albo na rysunku sugerowano, że jajka są od szczęśliwych kur, a były od tych z ferm. Ekologiczne jajka różnią się od siebie – kolorem, wielkością, mają mniej intensywne żółtko, a przy smażeniu nie przypalają się zbyt szybko.
  • Oliwa
    Mieszana jest z olejami gorszej jakości lub ma niewłaściwą nazwę. Według włoskiego konsorcjum oliwy Unaprol fałszowanie tego tłuszczu w ciągu ostatniej dekady wzrosło o niemal 90 proc.
  • Makaron
    Ma obniżoną zawartość jajek i niewymienione w składzie dodatki zmieniające kolor – np. kurkumę.
  • Ryby mrożone
    Zawyżona bywa zawartość glazury, zaniżona samej ryby. W składzie nieujęty MOM (mięso oddzielane mechanicznie) i fosforany

– wymienia blogerka.

Majcher dodaje, że ważne jest także zwrócenie uwagi na certyfikaty produktów. Wymienia tutaj:

  • IP – Integrowana Produkcja,
  • JT – Jakość Tradycja,
  • QMP -Quality Meat Program – system jakości mięsa wołowego,
  • PQS Pork Quality – system akości mięsa wieprzowego,
  • QAFP Quality Assurance for Food Products – system gwarantowanej jakości żywności.

Sylwia Majcher – kim jest?

„Codziennie piszę, jak nie marnować” – mówi o sobie Sylwia Majcher, blogerka i autorka dwóch książek: „Gotuję, nie marnuję” oraz „Wykorzystuję, nie marnuję”. Blogerka tworzy też patenty i przepisy, dzięki którym zastanowisz się dwa razy, zanim coś wyrzucisz do kosza.

Konto Sylwii Majcher na Instagramie obserwuje ponad 20 tys. osób. Popularność przyniosła blogerce nie tylko duża wiedza, ale i umiejętność przekazywania jej innym w łatwy sposób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sylwia Majcher | ekologia (@sw.majcher)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: