Przejdź do treści

Mozzarella di bufala – jak jeść, gdzie kupić, przepisy

Mozzarella di bufala – jak jeść, gdzie kupić, przepisy Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mozzarella di bufala, czyli rodzaj włoskiego sera produkowanego z mleka bawoła, charakteryzuje się szczególnie łagodnym, wyważonym smakiem i delikatną konsystencją. Coraz częściej doceniana jest przez polskich konsumentów. Czym różni się mozzarella di bufala od „standardowej” wersji sera mozzarella i jak ją jeść, by w pełni wykorzystać walory smakowe produktu?

Co to jest mozzarella di bufala? 

Mozzarella di bufala jest typem podpuszczkowego sera niedojrzewającego wytwarzanego z mleka bawoła wodnego (inaczej nazywanego domowym). W Europie hodowlą wspomnianych zwierząt i produkcją mozzarelli tego rodzaju zajmują się przede wszystkim mieszkańcy Włoch. Za szczególnie cenny uznaje się ser z południowego regionu tego kraju, Kampanii.  

W latach 90. XX wieku pochodząca stamtąd mozzarella wytwarzana w tradycyjny sposób została zarejestrowana jako artykuł o Chronionej Nazwie Pochodzenia. Oznacza to, że zgodnie z regulacjami unijnymi produkt określany nazwą mozzarella di bufala campana może pochodzić jedynie z tego terenu i musi spełniać wyjątkowe wymagania dotyczące jakości. Związane są one nie tylko z samym procesem wytwarzania sera, ale nawet z metodami hodowli (m.in. sposobem karmienia) zwierząt, od których pozyskuje się mleko. 

Sery podpuszczkowe – rodzaje, właściwości, jak się je robi /fo. iStock

Jak smakuje mozzarella di bufala? 

Ze względu na nieco wyższą zawartość tłuszczów oraz białek w porównaniu do jej krowiego odpowiednika, mozzarella di bufala ma bardziej delikatną i kremową, sprężystą, a jednocześnie rozpływającą się w ustach konsystencję. W smaku można wyczuć zarówno lekką słodycz, jak i kwasowość sera. Solankowa zalewa, w której kupujemy mozzarellę tego rodzaju zapewnia utrzymanie odpowiedniej konsystencji – miękkiego środka oraz zwartej, elastycznej i delikatnej skórki. Po podgrzaniu ser mocno się ciągnie.

Z czym podawać mozzarellę di bufalę? 

Walory smakowe mozzarelli di bufali najłatwiej ocenić próbując jej solo, podawanej jako przystawka, np. ze świeżym dobrej jakości pieczywem i oliwą z oliwek. Warto dobrać do niej odpowiednie wino. Polecane są m.in.: 

  • wina różowe,
  • wina czerwone o niskiej zawartości tanin,
  • młode, delikatne w smaku białe wina wytrawne,
  • wina musujące. 

Mozzarellę di bufalę z powodzeniem można wykorzystać również do przyrządzenia całej gamy różnorodnych przepisów. Szczególnie pasować będzie do klasycznych – prostych, lecz opartych na wysokiej jakości składnikach – dań kuchni włoskiej.

toast kieliszkami z winem

Dania z mozzarellą di bufalą 

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na przystawki i dania główne z mozzarellą di bufalą. 

Pizza z mozzarellą di bufalą  

Ten włoski klasyk zyskuje nową głębię smaku i ciekawszą konsystencję dzięki wykorzystaniu oryginalnej mozzarelli di bufali. Warto wypróbować pizzę z tym dodatkiem w najprostszej, podstawowej wersji – na cienkim cieście, z sosem ze świeżych pomidorów, wspomnianym serem i świeżą bazylią.

Sałatka caprese  

Kolejna tradycyjna potrawa, której smak poprawi zastąpienie mozzarelli z mleka krowiego wersją pozyskiwaną od bawoła. Do jej przygotowania wystarczy 6 składników: plastry sera przekładane pokrojonym pomidorem, liście świeżej bazylii, oliwa z oliwek oraz sól i świeżo mielony pieprz. Opcjonalnym, choć polecanym często dodatkiem do sałatki caprese, jest ocet balsamiczny. 

Cannelloni ze szpinakiem, ricottą i mozzarellą di bufalą  

Cannelloni z farszem szpinakowo-ricottowym stanowi jeden z popularnych typów włoskiej zapiekanki. Makaronowe rurki wypełniamy farszem z duszonego z czosnkiem szpinaku wymieszanego z serem ricotta i zalewamy je sosem pomidorowym. Wierzch posypujemy dużymi kawałkami mozzarelli i wstawiamy do piekarnika na 30-40 minut. 

Inne dania z mozzarellą di bufalą  

Mozzarellą di bufalą wzbogacimy również smak: 

  • omletów i innych dań na bazie jajek (często podaje się ją np. z jajkami w koszulkach czy sadzonymi); 
  • sałatek (wypróbuj np. sałatkę z pasków surowej cukinii, świeżych pomidorków koktajlowych, oliwek, mozzarelli di bufali i octu balsamicznego); 
  • pieczonych szparagów;  
  • bruschetty (np. z bazyliowym lub rukolowym pesto i pomidorami); 
  • grillowanej cukinii;
  • lasagne, np. tradycyjnej bolognese lub napoli. 

Gdzie kupić mozzarellę di bufalę? 

Mozzarellę di bufalę kupimy m.in. w delikatesach oraz sklepach z żywnością importowaną z Włoch. Ten rodzaj sera bywa dostępny również w większych supermarketach. Bez problemu zamówimy ją w sklepach internetowych. Ważąca 125 g kulka mozzarelli di bufali kosztuje średnio 10-20 złotych.

Źródło: 

European Commission Mozzarella di Bufala Campana PDO, https://agriculture.ec.europa.eu/farming/geographical-indications-and-quality-schemes/geographical-indications-food-and-drink/mozzarella-di-bufala-campana-pdo_en (dostęp: 26.07.2022) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: