Pyszny, w kolorze bursztynu i niezwykle zdrowy. Poznaj moc miodu wrzosowego!
Miód wrzosowy jest jedną ze szlachetnych odmian miodu o ciemnym, bursztynowym kolorze i kwiatowym zapachu. Można go rozpoznać po lekko galaretowatej konsystencji oraz łagodnie gorzkawym smaku. Właściwości zdrowotne miodu wrzosowego wykorzystywane są m.in. we wspomaganiu leczenia chorób układu moczowego. Ze względu na trudności w pozyskiwaniu oraz niewielką dostępność na rynku trzeba się liczyć z wysoką ceną tego produktu.
Co to jest miód wrzosowy?
Miód wrzosowy jest produktem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru kwiatów wrzosu zwyczajnego – rośliny wieloletniej, w Polsce występującej w lasach brzozowych i sosnowych oraz na torfowiskach. Pozyskuje się go od lipca do października.
Na szczególną uwagę zasługuje miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Został on wpisany na listę produktów tradycyjnych, na której uwzględniane są artykuły żywnościowe stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, posiadające wyjątkowe właściwości wynikające z tradycyjnych metod wytwarzania.
Jak rozpoznać miód wrzosowy?
Miód wrzosowy posiada cechy, które pozwalają z łatwością odróżnić go od innych rodzajów miodu.
Kolor miodu wrzosowego
Barwa miodu wrzosowego zależy od jego postaci. Przed skrystalizowaniem produkt ma kolor bursztynowy, czasami z odcieniami czerwieni. Miód wrzosowy po krystalizacji posiada natomiast barwę od żółtopomarańczowej do brunatnej.
Konsystencja miodu wrzosowego
Miód wrzosowy w formie nieskrystalizowanej ma postać gęstej, lekko galaretowatej cieczy. W wyniku krystalizacji tworzą się w nim ziarna średniej wielkości.
Smak i zapach miodu wrzosowego
Produkt charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem i wyraźnym, kwiatowym zapachem wynikającym z obecności olejków eterycznych. Jest mniej słodki od większości innych odmian miodu.
Właściwości miodu wrzosowego
Miód wrzosowy zawiera związki o działaniu antyoksydacyjnym i antybakteryjnym, dlatego przypisuje mu się właściwości korzystne z punktu widzenia profilaktyki i wspomagania leczenia niektórych chorób.
Na co działa miód wrzosowy?
- może być pomocny w leczeniu chorób śluzówki jamy ustnej, gardła oraz migdałków podniebiennych,
- przyspiesza diurezę (wydalanie moczu), dlatego może dawać pozytywny efekt w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, kamicy nerkowej oraz przy występowaniu obrzęków,
- stosowany jest w chorobach prostaty,
- wpływa korzystnie na stan mikroflory jelitowej.
Wartości odżywcze miodu wrzosowego
Pod kątem wartości odżywczych, we wrzosowym miodzie dominują cukry. W 100 gramach produktu znajdziemy ich ponad 70 gramów. Głównym cukrem w miodzie wrzosowym jest fruktoza, nieco mniejszy udział ma glukoza. Produkt dostarcza bardzo niewielkiej ilości sacharozy (około 1 grama w 100 gramach produktu). W miodzie wrzosowym znajdziemy również białka (około 0,3 grama na 100 gramów).
Miód wrzosowy zawiera składniki mineralne (m.in. żelazo, mangan, magnez, wapń) oraz witaminy (w tym witaminy A, B2, B3, B6, C). Warto jednak pamiętać, że ich ilość w miodzie jest relatywnie niewielka. Przy zwyczajowo spożywanych dawkach nie stanowi on znaczącego źródła tych cennych substancji.
Dla przykładu – ilość żelaza w miodzie wrzosowym to przeciętnie 0,8 miligramów na 100 gramów produktu. Oznacza to, że łyżka miodu (20 gramów) dostarcza mniej niż jeden proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik dla dorosłej kobiety.
Wartość energetyczna miodu wrzosowego to około 300 kilokalorii na 100 gramów produktu.
Zastosowanie miodu wrzosowego
Miód wrzosowy znajduje zastosowanie przede wszystkim jako składnik poprawiający smak potraw, dostarczający łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz wspomagający rekonwalescencję.
Jak spożywać miód wrzosowy? Najlepiej w postaci nieogrzewanej, np. jako dodatek do jogurtu, twarożku, koktajlu owocowego, sosu sałatkowego lub pieczywa. Miód wrzosowy wzbogaci również smak potraw poddawanych obróbce termicznej (np. owsianek, ciast, mięs) lub gorących napojów (herbaty, kawy, kakao). Musimy jednak pamiętać, że poddanie tego produktu działaniu wysokiej temperatury powoduje inaktywację większości składników odpowiadających za jego korzystne właściwości.
Ze względu na wysoką zawartość cukrów spożywanie miodu wrzosowego jest przeciwwskazane dla osób z cukrzycą.
Cena miodu wrzosowego
Miód wrzosowy jest trudniejszy do wytworzenia i mniej dostępny od większości innych odmian polskich miodów. Pociąga to za sobą wyższą cenę. Za kilogram prawdziwego miodu wrzosowego będziemy musieli zapłacić około 100 złotych.
Gdzie kupić miód wrzosowy?
Miód wrzosowy jest produktem wytwarzanym w niewielu miejscach, dlatego najłatwiej kupić go w sklepach internetowych. Jeśli mamy taką możliwość, o miód wrzosowy warto również zapytać w lokalnej pasiece lub u pszczelarzy sprzedających swoje produkty na targowiskach.
Podczas zakupów sprawdzajmy, czy wybrany artykuł to prawdziwy miód wrzosowy, czy (znacznie tańszy, bo zdecydowanie łatwiejszy w produkcji) miód wielokwiatowy, do którego dodana została domieszka miodu wrzosowego. Dokładna informacja powinna być zamieszczona na etykiecie produktu.
Bibliografia:
- Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 2018
- Bąkowska M., Janda K., Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian Journal of Life Sciences 64(3): 147-151, 2018.
- Wilczyńska A., Przybyłowski P., Stasiuk E., Zawartość żelaza w miodach pszczelich, Roczniki Naukowe Państwowego Zakładu Higieny, 55: 81-84, 2004.
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?