Przejdź do treści

Miód rzepakowy – właściwości, kalorie. Miód dla cukrzyka?

Miód rzepakowy – właściwości, kalorie. Miód dla cukrzyka? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miód rzepakowy jest jedną z najbardziej popularnych odmian miodu produkowanego w Polsce. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne często poleca się go jako środek wspomagający leczenie wybranych chorób. Czy miód rzepakowy jest dobrą alternatywą cukru dla diabetyka? Ile kilokalorii dostarcza łyżka tego produktu?

Co to jest miód rzepakowy?

Miód rzepakowy jest jedną z najbardziej znanych odmian miodu produkowanego w Polsce. Pozyskuje się go dzięki pszczołom zbierającym nektar z kwiatów rzepaku – rośliny należącej do kapustowatych, kwitnącej pod koniec kwietnia i na początku maja.

Jak rozpoznać miód rzepakowy?

Miód rzepakowy w postaci płynnej ma kolor jasnożółty, słomkowy. Po zebraniu szybko ulega krystalizacji, a w tym procesie zmienia barwę na białą lub kremową. Z lepkiego płynu przechodzi wtedy w substancję mazistą, o kaszkowatej strukturze.

Smak miodu rzepakowego jest delikatny i słodki, lekko mdławy. Wyczuć można w nim nieznaczną nutę goryczki. Produkt ma łagodny zapach pochodzący od kwiatów rzepaku.

Miód rzepakowy płynny i kremowany

Miód rzepakowy możemy kupić w postaci:

  • płynnej,
  • skrystalizowanej w sposób naturalny (taki miód jest gruboziarnisty, często trudny do wyjęcia ze słoika),
  • kremowanej.

Miód rzepakowy kremowany uzyskuje się przez długotrwałe mieszanie świeżego miodu aż do momentu krystalizacji. Produkt zachowuje konsystencję łatwej do rozsmarowywania mazi, która nie zawiera dużych grudek.

W procesie kremowania do miodu nie dodaje się żadnych substancji. Nie stosuje się również obróbki termicznej, dlatego produkt zachowuje swoje właściwości zdrowotne.

Miód rzepakowy kremowany utrzymuje swoją konsystencję przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Mikstura z imbirem, cytryną i miodem / istockphoto.com

Miód rzepakowy – właściwości

Miód rzepakowy zawiera naturalne substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych, antyoksydacyjnych, a także probiotycznych.

Na co może pomagać miód rzepakowy? Tradycyjnie wykorzystuje się go:

  • w chorobach układu moczowego,
  • w stanach zapalnych żołądka i dwunastnicy (np. w przebiegu choroby wrzodowej),
  • w chorobach pęcherzyka żółciowego,
  • przy bakteryjnych chorobach dróg oddechowych,
  • w przypadku występowania obrzęków,
  • w leczeniu zaparć,
  • w celu złagodzenia kaszlu.

Warto pamiętać, że właściwości zdrowotne, które przypisywane są miodowi rzepakowemu wynikają z obecności substancji ulegających inaktywacji w podwyższonej temperaturze. Produkt po podgrzaniu nie wykazuje opisanego wyżej pozytywnego działania lub jest ono znacznie osłabione.

Miód zdrowszy niż cukier?

Wartość odżywcza miodu rzepakowego

Głównymi składnikami odżywczymi w miodzie rzepakowym są cukry, wśród których dominuje glukoza, nieco mniejszy udział ma natomiast fruktoza.

W 100 gramach tego produktu znajduje się:

  • 80 gramów cukrów,
  • 0,3 grama białek,
  • 0 grama tłuszczów.

Miód rzepakowy stanowi również źródło (niewielkiej ilości) składników mineralnych, w tym żelaza, boru i magnezu, a także witamin z grupy B i witaminy C.

Ile kalorii ma łyżeczka miodu rzepakowego?

Miód rzepakowy jest skoncentrowanym źródłem cukrów dostarczających łatwo dostępnej energii. Ile kalorii zawiera ten produkt?

  • 100 gramów miodu dostarcza około 340 kcal,
  • łyżka miodu (25 g) ma 85 kcal,
  • łyżeczka miodu (15 g) zawiera 51 kcal.

Dla porównania, w 100 gramach cukru białego lub brązowego jest około 390 kcal, a w takiej samej ilości syropu klonowego – 260 kcal.

Miód

Miód rzepakowy dla cukrzyka?

Czy cukrzyk może jeść miód? Diabetykom odradza się spożywanie każdej z odmian miodu, w tym miodu rzepakowego. Cukrów (również w naturalnie występującej postaci) powinno być jak najmniej w diecie osób z tym schorzeniem.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w przypadku, gdy cukrzyk nie jest w stanie zrezygnować z dodatku substancji o słodkim smaku do napojów lub potraw, zamiast cukru czy miodu powinien wykorzystywać substancje słodzące. Należą do nich m.in. erytrytol i stewia. Są one mniej szkodliwe dla diabetyków, ponieważ nie podwyższają poziomu glukozy we krwi.

Gdzie kupić miód rzepakowy?

Miód rzepakowy to produkt popularny w Polsce i można go dostać w wielu lokalnych pasiekach. Jest również dostępny w niektórych sklepach spożywczych, sklepach ze zdrową żywnością oraz supermarketach. Miód tej odmiany można zamówić również przez Internet u pszczelarzy oferujących swoje produkty w sprzedaży wysyłkowej.

Skąd się bierze miód?

Cena miodu rzepakowego to około 35-45 złotych za kilogram (duży słoik).

Produkt jest dostępny w sklepach przez cały rok. Świeżo uzyskany miód rzepakowy pojawia się w sprzedaży zwykle na początku czerwca.

Jak przechowywać miód rzepakowy?

Miód rzepakowy należy przechowywać w zacienionym miejscu o niskiej wilgotności. Temperatura, w której trzymamy produkt nie powinna przekraczać 20 st. Celsjusza. Przechowywanie go w wyższej temperaturze może spowodować, że rozpocznie się proces fermentacji. Miodu nie należy przekładać do metalowych pojemników.

Prawidłowo przechowywany miód rzepakowy możemy bezpiecznie spożywać przez około dwa lata od daty produkcji.

 

Bibliografia:

  1. Bąkowska M., Janda K. (2018) Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian Journal of Life Sciences, 64(3): 147-151.
  2. Diabetes Poland (2021) 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of Diabetes Poland, Clinical Diabetology, 10,1.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: