4 min.
Mama Chemik: powinniśmy unikać dotykania rękami skórek bananów!

Mama Chemik: powinniśmy unikać dotykania rękami skórek bananów!/ Unsplash, fot. Charles Deluvio
Najnowsze
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki
02.03.2021
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
01.03.2021
5 najlepszych zamienników cukru
01.03.2021
Jak poradzić sobie z wodą zatrzymaną w organizmie? Radzi Agnieszka Pocztarska
Jesz banana, trzymając go za skórkę? W ten sam sposób podajesz go dziecku? To błąd. „To, co jest na skórkach, przenosimy również do ust i na skórę” – ostrzega Sylwia Panek na swoim profilu na Instagramie.
Spis treści
Banan w szkodliwym „opakowaniu”
Wiecie, że w ciągu roku zjadanych jest 100 bilionów bananów? A wraz z nimi zjadamy też środki konserwujące. Na ten problem zwróciła uwagę chemiczka Sylwia Panek. W swoim najnowszym wpisie ostrzega, aby nie jeść bananów, trzymając je za skórkę. W szczególności apeluje, by nie podawać w ten sposób bananów dzieciom.
Jednym z owoców często podawanych dzieciom jest banan. Widziałam porady, aby zostawiać na kawałku banana skórkę tak, aby dziecko miało za co trzymać. Skórka nie jest tak śliska jak reszta owocu, więc nie będzie on co chwilę uciekać z rączek. Później kiedy dziecko jest starsze zazwyczaj również je banany trzymając za skórkę, my zresztą też, prawda? Niestety, to może nie być najlepszy pomysł – pisze ekspertka.
Co znajduje się na skórce banana?
Chemiczka wyjaśnia, że na skórce banana znajdują się środki konserwujące, których używa się na powierzchni wszystkich zebranych owoców przeznaczonych do transportu.
Wszystko po to, aby bez problemu przetrwały długi transport oraz ładnie wyglądały na półkach w naszych supermarketach – wyjaśnia specjalistka.
Na skórce banana znajdują się więc szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Informację o ich użyciu możemy znaleźć najczęściej na kartonie, w którym są wystawione owoce w sklepie. Mama Chemik w swoim wpisie pokazała także zdjęcie etykiety, którą znalazła w jednym supermarkecie. Wymienione są na niej użyte substancje: Thiabendazol, Imazalil, Myclobutanii, Azoksystrobina.
Niestety ich działanie na nasz organizm, a tym bardziej na organizm maluszków niekoniecznie będzie dobre. Dlatego powinniśmy unikać dotykania rękami skórek tych owoców, gdyż to co jest na skórkach, przenosimy również do ust i na skórę. Wyjątek to owoce bio – ostrzega Panek.
Sylwia Panek, czyli Mama Chemik
Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 16 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.
Zobacz także

Zdarza ci się zjeść banana na śniadanie? Sprawdź, czy to dobry wybór. Tłumaczy dietetyczka Paulina Roziewska

Mleko kokosowe według receptury Sylwii Panek, autorki bloga Mama Chemik. Warto spróbować zrobić je w domu!

Niebezpieczeństwa kryjące się w herbacie. O czym trzeba wiedzieć? Wyjaśnia Mama Chemik
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020