Przejdź do treści

Niebezpieczeństwa kryjące się w herbacie. O czym trzeba wiedzieć? Wyjaśnia Mama Chemik

Kubek z herbatą, cytryną i łyżeczką
Niebezpieczeństwa w herbacie. O czym trzeba wiedzieć? Wyjaśnia Mama Chemik/ Pexels, fot. Lisa Fotios
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wyobrażasz sobie siebie w czasie jesieni, siedzącą pod kocem z dobrą książką i kubkiem herbaty w ręku? W takim razie lepiej sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, zanim weźmiesz łyk tego pysznego naparu. Jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w herbatach? Wyjaśnia Mama Chemik.

Parząc lub wybierając herbatę w sklepie warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Ostrzega o nich na swoim profilu na Instagramie chemiczka Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik. Jak zaznacza, niebezpieczeństwa czyhają na każdym kroku.

Wiem, dużo tego i to wszystko przeraża, bo skąd niby zwykły człowiek ma wiedzieć o tych wszystkich niebezpieczeństwach, które czekają na każdym kroku? – pisze Panek.

Herbata z cytryną

Niebezpieczeństwa w herbacie – o czym trzeba wiedzieć?

Chemiczka wymienia podstawowe zasady, jakimi powinnyśmy kierować się przy wyborze herbaty.

  1. Herbata z cytryną – jeśli lubicie wrzucić sobie plasterek cytryny do kubka z herbatą, to albo wybierajcie owoce ekologiczne, albo obierajcie je ze skórki. Niestety skórki cytrusów pokryte są różnymi substancjami, których nie da się usunąć w trakcie mycia. Informacje o tych substancjach znajdziecie zawsze na kartonie, w którym owoce leżą w sklepie lub na etykiecie, gdy wybieracie te w siatce. Czasami znajduje się tam również informacja, że dane skórki są niejadalne.
  2. Cytryna + liście herbaty to również nie jest najlepsze połączenie.  Sok z cytryny powoduje, że aluminium zawarte w liściach herbaty przechodzi w rozpuszczalną formę i wypijamy je z naszą herbatą. Aluminium jest pierwiastkiem, którego powinniśmy unikać, dlatego pamiętajcie, aby dodawać cytrynę po wyjęciu z kubka torebki, zaparzacza lub po oddzieleniu liści.
  3. Niektóre torebki z herbatą wykonane są z tworzyw sztucznych lub mają ich dodatek. W momencie kiedy zalewamy je gorącą wodą, dochodzi do wydzielania mikroplastiku.
  4. Migracja ołowiu i antymonu z kubków kiepskiej jakości .

Jaką herbatę wybrać?

Aby wybrać zdrową wersję herbaty z pewnością należy zamienić ekspresowe torebki na wersję liściastą. Jeśli jednak jesteś fanką szybkich i wygodnych rozwiązań, wybieraj mądrze. Producenci coraz częściej wykonują torebki na herbatę z organicznej bawełny, a zamiast aluminiowym zszywaczem torebka jest zszyta bawełnianą nitką.

Warto także sprawdzić, czy herbata ma w swoim składzie sztuczne aromaty. Lepiej także zrezygnować z herbaty granulowanej, która wytwarzana jest mechanicznie z gorszej jakości suszu. W niej też znajdziemy najwięcej substancji, których lepiej unikać (regulatory kwasowości, sztuczne aromaty czy glukoza).

Sylwia Panek, czyli Mama Chemik

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 15 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: