Przejdź do treści

Lubisz awokado? 5 powodów dla których warto je mieć w zamrażarce

Lubisz awokado? 5 powodów dla których warto je mieć w zamrażarce Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Awokado jest stałym składnikiem twojej diety? Jeśli tak, to powinnaś zdecydowanie je mrozić. Jeśli wydaje ci się, że awokado nie nadaje się do mrożenia, to jesteś w sporym błędzie.

Dlaczego warto jeść awokado?

Awokado jest owocem o egzotycznym pochodzeniu – oryginalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. I chociaż jest to owoc, to wiele osób mylnie bierze awokado za warzywo. Mylące są jego aparycja oraz smak – awokado ma bowiem wytrawny smak i doskonale sprawdza się w sałatkach, na tostach czy jako salsa. Charakterystyczna cechą awokado jest to, że jest ono bardzo bogate w tłuszcze i nie ma więcej węglowodanów niż inne owoce.

Dlaczego warto jeść awokado? Badacze są zgodni co do tego, że owoc ten pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jest bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Jedyną wadą awokado jest to, że owoc ten szybko dojrzewa i mamy bardzo krótkie okienko czasu, w którym nadaje się do zjedzenia. Zbyt dojrzałe awokado robi się brązowe i bardzo miękkie. Brązowienie awokado jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i można je zastopować poprzez mrożenie. Zanim jednak zaczniesz mrozić te owoce, dowiedz się, dlaczego awokado robi się brązowe i jak je zamrozić, aby wyglądało i smakowało jak świeże.

Warto sięgać po awokado, ponieważ:

  1. Ma więcej potasu niż banany – warto więc je zamrozić i regularnie spożywać.
  2. To bogate źródło witamin i minerałów, awokado ma ich ponad 20!
  3. Owoc ten jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są dla organizmu najzdrowsze. Kwasy tłuszczowe z awokado mają działanie przeciwzapalne.
  4. To bogate źródło błonnika, którego w zdrowej diecie nie może zabraknąć.
  5. Awokado obniża poziom cholesterolu w organizmie.
Awokado - jego właściwości działają zarówno na ciało, jak i umysł.

Dlaczego awokado robi się brązowe?

Owoce awokado nie dojrzewają na drzewach, ale po zerwaniu. Awokado ma grubą skórkę bogatą w kwasy tłuszczowe, która chroni wnętrze między innymi przed dostępem tlenu. Tlen bierze udział w procesach utleniających, które sprawiają, że po przekrojeniu awokado w relatywnie krótkim czasie zaczyna robić się brązowe i nieapetyczne. Jeśli nie przekroisz owocu i będziesz trzymać go w całości, to możesz ten proces spowolnić – owoc dłużej będzie nadawał się do spożycia. Jednak nie zawsze uda ci się zjeść całe awokado na raz, poza tym, kiedy trafisz na promocję, warto kupić więcej owoców.

Innym sposobem na przedłużenie świeżości pokrojonego awokado jest skropienie go sokiem z cytryny. Świeżo wyciśnięty sok możesz wcisnąć bezpośrednio do sałatek czy dań przygotowanych z awokado. Pozostawioną na później połówkę awokado możesz owinąć folią spożywczą lub włożyć do woreczka i szczelnie zapakować. Dzięki temu ograniczysz dostęp tlenu do powierzchni i spowolnisz proces utleniania.

avocado

Warto mrozić awokado

Jeśli jednak zdarzyło ci się kupić więcej awokado i chcesz móc je wykorzystać przez długi czas, mrożenie będzie najlepszym wyborem. Dzięki temu możesz przechowywać świeże, idealnie dojrzałe awokado w zamrażarce przez wiele miesięcy. Możesz mrozić je na wiele sposobów – w całości, pokrojone w paski czy w kostkę.

Mrożenie awokado krok po kroku

Zamrożenie awokado nie jest trudne, wystarczy, że stosować się będziesz do tych zasad.

  1. Obierz awokado, przekrój na pół i usuń pestkę ze środka.
  2. Natrzyj awokado sokiem z cytryny, dzięki temu zatrzymasz proces utleniania się.
  3. Pokrój awokado w wygodne dla ciebie porcje i umieść na plastikowym talerzyku, włóż do zamrażarki. Kawałki nie powinny się ze sobą stykać.
  4. Po około godzinie możesz awokado włożyć do większej torebki lub pojemnika.

Dlaczego musisz ułożyć awokado najpierw na talerzyku? Owoce te, kiedy są dojrzałe, są miękkie, dlatego po włożeniu to torebki razem by się ze sobą skleiły. W ten sposób kawałki awokado nie będą sklejone razem, łatwiej będzie z zamrażarki wyciągnąć pożądaną liczbę awokado. Metodę tę możesz pominąć, jeśli planujesz po rozmrożeniu użyć awokado do guacamole i nie obchodzi cię, jeśli miękkie kawałki będą zamrożone razem. Awokado w zamrażarce możesz przechowywać do dwóch lat.

 

Źródło: powerofpositivity

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: