Kawa jest nie tylko smaczna, ale ma dobry wpływ na nasz organizm. To udowodnione
Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy? To bardzo dobrze! Kawa bowiem nie tylko sprawia, że mamy więcej energii, ale ma również dobry wpływ na nasz organizm. Zawiera ona bowiem wiele składników odżywczych i jest bogata w antyoksydanty. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie szczególne właściwości ma kawa, ten artykuł jest dla ciebie.
Mała czarna dobra na wszystko?
Naukowcy dowiedli, że osoby pijące regularnie kawę mają mniejsze ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób. Lista korzyści płynących z picia kawy jest bardzo długa, to m.in.:
- Wzrost energii, poprawa koncentracji i nastroju dzięki zawartości kofeiny. Kofeina wraz z krwią wędruje do mózgu, gdzie blokuje adenozynę, dzięki czemu ilość innych neurotrasmiterów tj. dopamina czy noradrenalina wzrastają. Powoduje to przyspieszoną pracę neuronów, poprawiającą m.in. nasze skupienie, czujność, pamięć a nawet nastrój. Badania z 2011 roku dowodzą, że odsetek samobójstw wśród kobiet pijących powyżej 4 filiżanek kawy dziennie spadł o 53 proc., a ryzyko zachorowania na depresję spadło o 20 proc.
- Poprawa sprawności fizycznej – zalecane jest wypicie filiżanki kawy na pół godziny przed planowanym treningiem, pozwala to zwiększyć wydolność. Kofeina powoduje bowiem wzrost poziomu adrenaliny we krwi, która z kolei przygotowuje nasze ciało na intensywny wysiłek. Poprawia to wydolność o 11-12 proc. i dzięki temu trening staje się skuteczniejszy.
- Pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej – poprawiając metabolizm o 3 do 11 proc.. Kofeina dodawana jest do wielu suplementów diety, ponieważ jest to substancja pomagająca spalić tłuszcz.
- Dostarcza niezbędnych składników odżywczych – takich jak magnez, potas, niacyna, witamina B2 czy B5.
- Jest bogatym źródłem antyoksydantów – substancji chroniących przed nowotworami i procesami starzenia się.
Profilaktyczna kawa
Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób, tj.:
- Cukrzyca. Jak wskazują badania ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób pijących kawę spada o 7 proc.
- Choroby neurologiczne, jak demencja, alzheimer i choroba Parkinsona. Badania dowodzą, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na te choroby o nawet 65 proc.
- Marskość wątroby. Stłuszczenie i zapalenie wątroby mogą prowadzić do marskości wątroby. Kawa może zmniejszyć ryzyko marskości nawet o 80 proc.
- Nowotwory jelita grubego i wątroby. Picie dużych ilości kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby o nawet 40 proc..
- Udar mózgu. Kawa zmniejsza ryzyko udaru o nawet 20 proc.
Pijesz kawę, żyjesz dłużej
Picie kawy zmniejsza również ryzyko nagłej śmierci, a przez to wydłuża nasze życie. Badania wykazały, że ryzyko śmierci u kobiet pijących kawę spada o 26 proc., a u mężczyzn o 20 proc. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu kawa służy. Na pewno powinny jej unikać osoby z nadkwasotą i wrzodowcy, a osoby zmagające się z chorobami układu krążenia dobrze by skonsultowały się ze swoim lekarzem pytając, ile filiżanek kawy im nie zaszkodzi.
Kawa wielu z nas ratuje życie o poranku, kiedy tuż po przebudzeniu tak trudno jest nam rozpocząć aktywny dzień. Ma ona jednak dużo więcej zalet. Zwiększa sprawność fizyczną, zawiera cenne dla naszego ciała składniki oraz chroni przed wieloma chorobami. Kiedy więc następnym razem sięgniesz po kubek gorącej kawy, pomyśl, że jest ona nie tylko pyszna, ale i zdrowa.
Źródło: Healthline
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
Kofeinę łatwo przedawkować. Naukowczyni obliczyła, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna
się ten artykuł?