Przejdź do treści

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Agata i Maciek z „Zielonych Koktajli” mają ciekawy przepis… less waste!

Ocet jabłkowy / istockphoto.com
Ocet jabłkowy / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ocet jabłkowy przygotowany samodzielnie w domu, bez zbędnych konserwantów? Brzmi dobrze! Ale z jakiego przepisu skorzystać? Z tego polecanego przez Agatę i Maćka prowadzących profil „Zielone loktajle” na Instagramie. „Zazwyczaj wszyscy jecie jabłka, jedni więcej, drudzy mniej. Od dziś koniec z wyrzucaniem ogryzków, zbierajcie je na … produkcję octu jabłkowego” – zachęcają. 

„Zielone Koktajle”

„Zielone Koktajle” to profil na Instagramie prowadzony przez Agatę i Maćka. Prowadzi go para blogerów, którzy wraz ze swoimi dziećmi inspirują do sporządzania zdrowych koktajli i innego rodzaju przekąsek pełnych witamin i składników mineralnych. Konto obserwuje obecnie 83 tys. osób.

Najnowszy post „Zielonych Koktajli” odpowiada na pytanie: jak zrobić domowy ocet jabłkowy? 

Ocet jabłkowy – składniki

  • 0,5 kg jabłek lub ogryzków,
  • 0,5 litra letniej przegotowanej wody,
  • 2 łyżeczki miodu.

Ocet jabłkowy – sposób przygotowania

„Zebrane jabłka, ogryzki lub odpady jabłeczne, razem z pestkami, bez ogonków zalewamy w wyparzonym słoiku wodą, osłodzoną miodem. Przykrywamy słoik, zakładając gumkę na lnianą ściereczkę lub ręcznik papierowy. Odstawiamy w temperaturze pokojowej, mieszając i doglądając codziennie i …. czekamy około miesiąca.

Ocet jabłkowy możesz przecedzić przez gazę do szklanej, wyparzonej butelki. Możesz nastawiać jabłka na ocet regularnie co jakiś czas, a świeżą porcję octu będziesz mieć regularnie, choć taki ocet tradycyjnie przyrządzany się nie psuje i przechowuje się świetnie w ciemnym i suchym miejscu latami.

Zbierając i odkładając jabłka i ogryzki w lodówce, nie zwracajcie uwagi na ich brązowienie, to pozytywnie wpłynie na ich późniejszy proces fermentacji. Przy produkcji octu, należy pamiętać o higienie, jak to zwykle bywa przy procesach fermentacyjnych, najważniejsze jest, aby nie było pleśni. Ważne jest, by do produkcji wszystko wyparzać.

Łyżeczka octu jabłkowego w waszych codziennych koktajlach nie zmieni zbytnio ich smaku, a tylko pozytywnie wpłynie na zdrowie, WARTO!

Ocet jabłkowy nie kojarzy się ze składnikiem koktajli czy soków. Jeśli już go używamy, to najczęściej dodajemy do sałatki lub do… sprzątania. Warto jednak używać go także jako jeden ze składników codziennego jadłospisu, my polecamy jako dodatek do koktajli, zwłaszcza taki przyrządzony w sposób tradycyjny, w domu” – czytamy w poście „Zielonych Koktajli”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Zielone Koktajle®️ ?? (@zielone_koktajle)

Ocet jabłkowy – właściwości

Czy ocet jabłkowy ma jakiekolwiek właściwości prozdrowotne? Ma! I to całkiem sporo!

„Ocet jabłkowy w sposób tradycyjny powstaje podczas powolnego procesu fermentacji. Dzięki takiemu procesowi powstawania zawiera kwas octowy, mlekowy i cytrynowy, a także katechinę. Właśnie te składniki bioaktywne powodują jego niesamowicie korzystne właściwości, a także silne działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne. To nie wszystko! Ocet z jabłek zawiera wiele witamin, zwłaszcza A, z grupy B, C, E, PP i beta karoten oraz minerałów jak sód, potas, fosfor, magnez, żelazo, krzem czy miedź.

Ocet jabłkowy, podobnie jak cytryna, mimo kwaśnego smaku nie zakwasza, a wręcz odkwasza organizm, gdyż działa alkalizująco. Jeśli nie pijesz jeszcze codziennie rano wody z cytryną na rozpoczęcie dnia, to może wypijesz wodę z łyżeczką octu jabłkowego? Oprócz właściwości alkalizujących działa też regenerująco i odtruwająco, zwłaszcza na wątrobę”  – wyjaśniają „Zielone Koktajle”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.