Przejdź do treści

Jak kupować mleko? Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę, gdy chcemy kupić to najlepsze

Jak kupować mleko? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Świeże czy UHT? W kartonie czy w butelce? Tłuste czy chude? Czyli na co zwracać uwagę, gdy chcemy kupić dobre mleko.

Mleko – jakie wybrać?

Mleko prosto od krowy to luksus naszych dziadków i ewentualnie prowadzących ekologiczne gospodarstwo rolne. Zaganiani w mieście jesteśmy skazani na to, co znajdziemy na sklepowych półkach. A niestety czasem bywa tak, że to, co producent nazwał mlekiem, ma z nim niewiele wspólnego.

Tłuszcz

Najpierw pod lupę bierzemy tłuszcz. Najbardziej tłuste jest oczywiście mleko prosto od krowy, ale to też zależy od rasy krów. Zawartość tłuszczu waha się tu między 4 a 5 proc. Każde inne, zamknięte w butelce czy kartonie, będzie chudsze. Najbardziej tłuste dostępne w sklepie to mleko o zawartości tłuszczu 3,2 proc., a najchudsze to mleko całkowicie odtłuszczone, czyli 0 proc. tłuszczu.

Niektórzy tego ostatniego nie chcą nazywać mlekiem. Jest w tym trochę racji, bo odtłuszczone mleko jest pozbawione rozpuszczalnych w tłuszczach witamin: A, D, E i K. Oprócz tłuszczu takie mleko pozbawione jest również innych wartości odżywczych i składników mineralnych, np. wapnia. Dlatego nie poleca się podawać odtłuszczonego mleka dzieciom.

Mleko UHT

Mleko odtłuszczone zwykle jest mlekiem typu UHT w kartonowym opakowaniu. Jednak UHT to może być także mleko 2 proc. albo nawet 3,2 proc. Co to oznacza skrót UHT? To z angielskiego Ultra High Temperature – czyli mleko jest sterylizowane w bardzo wysokiej temperaturze (135 stopni Celsjusza).

Dzięki temu może być przechowywane w zamkniętym kartonowym opakowaniu nawet kilka miesięcy. Minusem zaś jest to, że mleko UHT w procesie sterylizacji pozbawiane jest nie tylko bakterii i drobnoustrojów, ale także witamin i minerałów. Ma również inny zapach i smak niż świeże mleko.

Po otwarciu można go nie gotować. Jednak takie mleko bardzo szybko robi się kwaśne i wówczas nie nadaje się absolutnie do spożycia. Powinno się je zużyć w ciągu doby, maksymalnie w ciągu 48 godzin, ale na drugi dzień warto przed spożyciem powąchać. Jeśli zapach się zmienił, to oznacza, że mleko już skwaśniało.

Etykieta na produkcie / istock

Mleko świeże

Inną metodą produkcji mleka jest pasteryzacja. Mleko jest podgrzewane przez kilkanaście sekund w temperaturze 90 stopni Celsjusza. W ten sposób zabijane są bakterie. Mleko zwykle jest butelkowane i ma krótszy niż UHT termin przydatności do spożycia – do dwóch tygodni. Należy je również najpierw zagotować. W sklepach nazywane jest mlekiem świeżym, ze względu właśnie na krótki okres przydatności do spożycia.

Najbardziej zbliżone do mleka prosto od krowy jest mleko mikrofiltrowane, a następnie pasteryzowane w nieco niższej temperaturze. Dzięki temu zachowuje ono więcej składników odżywczych od pozostałych, które znajdziemy na sklepowych półkach. Najpierw w procesie mikrofiltracji z mleka eliminuje się większość bakterii.

Potem następuje pasteryzacja, która trwa kilkanaście sekund w temperaturze 72 stopni Celsjusza (tzw. pasteryzacja łagodna). W ten sposób mleko zachowuje swój smak i zapach, a także większość witamin i składników odżywczych. To mleko też ma krótki termin przydatności do spożycia – najczęściej ok. 10 dni.

Czy zatem najlepsze mleko to tłuste i świeże? Zależy dla kogo. Dla dzieci najzdrowsze jest mleko pełnotłuste. Dorośli, zwłaszcza dbający o linię, mogą wybrać mleko chude czy odtłuszczone. Nikomu nie polecamy mleka smakowego. Jego długi termin przydatności do spożycia to wskazówka, że zostało pozbawione witamin i składników odżywczych, a zamiast nich znajdziemy w nim cukier i barwniki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?