3 min.
„Halo! Jelita? Dzwoni mózg”. Emilia Cesarek wyjaśnia, jakie nawyki żywieniowe szkodzą i jelitom, i mózgowi

"Halo! Jelita? Dzwoni mózg". Emilia Cesarek wyjaśnia, jakie nawyki żywieniowe szkodzą i im, i mózgowi/ GettyImages
„Zdrowie jelit ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu!” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna. „Zdrowie psychiczne wpływa w drugą stronę na funkcje trawienia i tym samym na działanie układu pokarmowego i mikrobiotę” – dodaje. O co zapytałby mózg, gdyby zadzwonił do jelit? Co w naszych nawykach żywieniowych ma kolosalne znaczenie dla stanu psychicznego? Pisze w swoim najnowszym poście dietetyczka.
Zadaj sobie te pytania
Dużo mówi się o tym, że jelita to nasz drugi mózg. Ale wiesz, co to naprawdę znaczy? I jaki jest cel zwracania baczniejszej uwagi na połączenie jelitowo-mózgowe?
„Przyjmowanie przez ciebie pokarmy nie tylko odżywiają i kształtują twój mikrobiom jelitowy. Wpływa na niego także twój styl życia – ponoszone skutki stresu, diet eliminacyjnych, przyjmowanych leków i antybiotyków, obcowanie z naturą, środowisko, w którym żyjesz” – wyjaśnia dietetyczka.
Jak dodaje, mikrobiom jelitowy odgrywa znaczącą rolę w produkcji neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina, norepinefryna, acetylocholina czy GABA. Każdy z nich bezpośrednio wpływa na wiele ważnych kwestii związanych z naszą psychiką, takich jak: nastrój, koncentracja, motywacja, regulacja bólu.
„To, co jesz, jak żyjesz, naprawdę ma wpływ na twój stan psychiczny i fizyczny” – przekonuje Cesarek i podkreśla, że każdego dnia, zanim zaczniemy szukać drogich testów do „badania mikrobioty”, powinniśmy zadać sobie kilka istotnych pytań:
- Co dziś jesz? Przygotowany samodzielnie posiłek czy fast food?
- Kiedy jesz? W jakiej porze dnia, regularnie czy nie, w jakich odstępach czasu?
- Jak się czujesz podczas jedzenia i po jedzeniu?
- Czy jesteś w dobrym nastroju, czy odczuwasz lekkość brzucha, a może jedzenie stanowiło rozładowanie emocjonalnego stresu?
- Z kim zjadasz posiłek?
- Gdzie zjadasz posiłek? Jesteś w drodze, w samochodzie, siedzisz, stoisz, spieszysz się, czy masz czas na spokojne przeżuwanie kęsów?
„Niezwracanie uwagi na powyższe, pozornie proste kwestie, może prowadzić do schorzeń układu pokarmowego, dyskomfortu, zmienić funkcję hormonów i zepsuć produkcję neuroprzekaźników!” – ostrzega dietetyczka. „Gotuj więcej!” – namawia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
NOWOŚĆ
Odporność, Trawienie
Nasiona trybuły ogrodowej do samodzielnego wysiania, 1 g
2,00 zł
Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”
Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Profil na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk obserwuje niemal 58 tys. osób. Oba profile w mediach społecznościowych dietetyczki (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także
Poleć artykuł przyjaciółce
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

17.02.2023
„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

14.02.2023
„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

03.02.2023
„Rodzic nie może być przemytnikiem, dziecko powinno jeść świadomie” – mówi dietetyczka Marta Kostka, autorka książki „Rozgryzione”

23.01.2023