Dieta sokowa – czy na pewno jest bezpieczna?
Dieta sokowa staje się coraz popularniejszą kuracją nie tylko odchudzającą, ale i oczyszczającą organizm. Czy zamiana tradycyjnych posiłków, na kolorowe, przepełnione aromatami, pełne warzyw i owoców soki, jest bezpieczna? Sprawdź, co mówi dietetyk.
Dieta sokowa – zasady
Dieta sokowa, należąca do niskokalorycznych, niskotłuszczowych i niskobiałkowych, ma na celu eliminację toksyn z organizmu. Nie wymaga liczenia kalorii, odważania produktów, gotowania konkretnych posiłków. Polega jedynie na piciu soków lub koktajli przygotowanych ze świeżych owoców lub warzyw. Jakich? W szczególności z cytrusów, awokado, marchwi, buraka, selera naciowego, szpinaku, pomidora, czy jarmużu. Oczywiście lista ta nie ma końca, bo tak naprawdę można dać się ponieść wyobraźni. Szpinak, imbir i mango? Czemu nie! Proporcje pomiędzy owocami i warzywami można ustalać dowolnie, jednak lepiej postawić na większą ilość warzyw, które zawierają mniej cukru w porównaniu do owoców. Najlepszym okresem na detoksykację organizmu jest lato, bowiem to właśnie wtedy stragany przepełnione są sezonowymi produktami.
Dieta sokowa – soki czy koktajle?
Soki to skoncentrowane źródło łatwo wchłanialnych witamin i składników mineralnych. Koktajle mogą są cennym źródłem błonnika, w związku z czym dodatkowo wspierają pracę układu pokarmowego. Do przygotowania soków najlepiej wykorzystać wyciskarkę wolnoobrotową, dzięki której uzyskamy naturalnie mętny sok. Dodatkowo jej praca nie wiąże się z podniesieniem temperatury płynu, a tym samym zapobiega nadmiernemu utlenianiu ukrytych w nim witamin. Jednak dieta sokowa to nie tylko soki i koktajle – w większości przypadków sięganie po całe warzywa i owoce nie jest zabronione. A co z wodą, kawą, czy herbatą? Napoje kofeinowe lepiej zastąpić naparami ziołowymi, a picie dużej ilości wody lub wody z cytryną jest wręcz zalecane.
Dieta sokowa – czy jest zdrowa?
Dieta sokowa jest niezwykle prosta, ale czy zdrowa i skuteczna? Niestety nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, popierających stosowanie diety sokowej. A wręcz przeciwnie. Dietetycy ostrzegają, że jeżeli opisany sposób odzywania będzie trwał dłużej niż kilka dni, nie zaspokoimy potrzeb żywieniowych naszego organizmu.
Owszem, owoce i warzywa są niezwykle ważną częścią zrównoważonej diety – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby spożywać co najmniej pięć porcji warzyw każdego dnia, a soki są jedynie jedną z opcji. Nie zawierają błonnika występującego w całych owocach i warzywach. Ponadto nie dostarczają organizmowi białka, czy tłuszczy – składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dieta sokowa – okiem dietetyka
– Diety sokowe uchodzą głównie za remedium na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz szybkie i skuteczne odchudzanie. Kilkudniowy jadłospis oparty wyłącznie na sokach owocowo-warzywnych, nie tylko dostarcza organizmowi bardzo mało kilokalorii, brakuje w nim także węglowodanów złożonych, białka i tłuszczu, co „kłóci się” z zaleceniami zdrowego odżywiania – mówi dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec.
Po pierwsze – jedzenie nie oczyszcza z toksyn. Za wydalanie zbędnych produktów przemiany materii odpowiadają wątroba oraz nerki. I to właśnie dbanie o te narządy, może usprawnić wydalanie zbędnych metabolitów. Dlatego tak ważne dla ochrony wątroby jest unikanie alkoholu czy produktów wysokoprzetworzonych o dużej zawartości cukru i tłuszczów trans. Co zrobić, by dodatkowo wesprzeć wątrobę w detoksykacji? Do diety warto włączyć ostropest plamisty. Ponadto dbając o odpowiednią podaż płynów, usprawniamy pracę nerek, które także odpowiedzialne są za „oczyszczanie organizmu.
Po drugie – soki nie odchudzają. Mieszanki owocowo-warzywne, dostarczają naszemu organizmowi głównie węglowodanów prostych w formie płynnej, które są bardzo szybko wchłaniane. W praktyce oznacza to, że po spożyciu takiego soku następuje gwałtowny wzrost glukozy we krwi i szybki jej spadek, dlatego też uczucie sytości jest chwilowe. Rzekome chudnięcie na diecie sokowej jest wynikiem utraty wody, która niestety po kilku dniach powraca.
Stosowania tej diety może doprowadzić do efektu jojo – po jej zakończeniu kilogramy zapewne powrócą i to nawet z nawiązką. Odchudzanie nie musi kojarzyć się z głodem i wieloma ograniczeniami, a nie ukrywajmy, diety bardzo niskoenergetyczne (w tym dieta sokowa) dla większości są bardzo trudne do utrzymania. Poświęcenie i wytrwanie na takim kilkudniowym jadłospisie nie jest warte wyniku jaki można osiągnąć.
Włączenie do prawidłowo zbilansowanej diety, koktajli warzywno-owocowych będzie korzystne, natomiast bazowanie wyłącznie na nich, nie jest dobrą drogą to poprawy nawyków żywieniowych – wyjaśnia Monika Stromkie-Złomaniec (www.zkaloriami.pl)
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Pierwsza ofiara śmiertelna epidemii E. coli w Wielkiej Brytanii. Źródłem zakażenia były liście sałaty w pakowanych kanapkach
Zucchiolo – nowe warzywo na polskim rynku. Wygląda jak dynia, ale tak nie smakuje
się ten artykuł?