Deska serów – na imprezę i nie tylko. Jak ją zrobić, jakie wino będzie najlepsze?
Deska serów jest prosta w przygotowaniu, a jednocześnie prezentuje się bardzo efektownie. Jeśli chcesz, może ona wyglądać bardziej minimalistycznie lub być pełna różnych kolorów i tekstur. I choć sery grają tutaj rolę pierwszoplanową, nierzadko towarzyszą im inne składniki: wędliny, orzechy, owoce, warzywa. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować deskę serów i jakie wina będą do nich najlepsze, odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Co to jest deska serów?
Deska do serów to kulinarna kompozycja, która coraz częściej gości na polskich stołach. Składa się zwykle z kilku gatunków serów, choć najczęściej podawana jest z różnymi dodatkami. Najczęściej serwuje się ją podczas różnego rodzaju imprez, bankietów oraz przyjęć w gronie rodziny lub przyjaciół. Świetnie sprawdzi się równie podczas wieczoru z narzeczonym.
Deska do serów – jak ją wybrać?
Deska do serów może być wykonana z różnych materiałów, w tym z drewna, szkła czy nawet kamienia. Oczywiście, istnieje możliwość podania przekąsek na desce z tworzywa sztucznego, jednak naturalne materiały poza tym, że prezentują się elegancko i atrakcyjnie, są zdrowsze. Możesz też zdecydować się na deski okrągłe lub prostokątne, z uchwytami ułatwiającymi przenoszenie lub bez nich. Jeśli nie masz deski, możesz skorzystać też z większej patery lub tacy.
A może Cię interesuje deska do serów z nożami? Takie też można znaleźć w sklepach – wówczas przedmioty tego typu wyposażone są w miniszuflady, w których z kolei znajdują się sztućce przeznaczone do krojenia. Jakie noże nadadzą się do serów? W przypadku tych miękkich sprawdzą się noże z ostrzem ząbkowanym na całej długości, sporą liczbą otworów w klindze oraz czubkiem ze specjalnym rozwidleniem. Jeśli natomiast chodzi o sery twarde, przydadzą się sztućce z dobrej jakości ostrzem oraz ostrym czubkiem, który komfortowo pozwoli wkłuwać się w ser.
Jakie sery podawać na desce serów?
Najlepiej podawać kilka gatunków, jakie różnią się od siebie fakturą, smakiem i aromatem. Przykładowo, mogą być to:
- sery długodojrzewające (np. parmezan, bursztyn),
- sery pleśniowe (np. gorgonzola, lazur),
- sery miękkie (np. camembert, brie, ser kozi, mozzarella),
- sery półtwarde (np. żółte sery, jak ser tylżycki i królewski, ale też mimolette oraz cheddar).
Z powodzeniem możesz położyć również oscypki, ser Grana Padano oraz Parmigiano Reggiano.
Eksperci sugerują, aby podawać na takiej desce od trzech do sześciu gatunków sera i połączyć je z dwoma lub trzema dodatkami. Należy wziąć również pod uwagę liczbę gości. Ciekawostką jest to, że np. we francuskich restauracjach serwuje się zawsze nieparzystą ilość serów – od pięciu do siedmiu.
Warto też układać sery w kolejności od najbardziej delikatnego do najbardziej intensywnego w smaku, najlepiej zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze – jedynie w tej pokojowej uwolni się pełnia ich aromatów. W praktyce oznacza to, że z lodówki warto je wyjąć na godzinę przed serwowaniem. Resztę ewentualnych składników warto ułożyć możliwie jak najpóźniej – dzięki temu będą one świeże.
Deska serów – przykłady
W jakiej konfiguracji i z jakich jeszcze serów możesz korzystać? Oto przykłady.
Deska polska:
- ser Emilgrana,
- ser Bursztyn,
- ser gouda z kozieradką,
- Ser Koryciński Swojski (z bazylią, pomidorami i czosnkiem),
- Ser Koryciński Swojski Naturalny.
A oto przykładowa deska francuska:
- Gruyère Chabert,
- rolada kozia pleśniowa,
- rolada kozia twarogowa,
- Camembert francuski,
- Bleu Gourmage.
Deska przekąsek
Niektórzy wykorzystują deski do serów, aby położyć na nich również przekąski oraz wędliny długodojrzewające:
- kabanosy,
- chorizo lub salami,
- fuet lub mini pleśniowe kiełbaski,
- szynkę serrano lub szynkę parmeńską.
Na desce do serwowania przekąsek warto ułożyć zarówno łagodne, jak i pikantne wędliny.
Dodatkowo możesz ułożyć na niej orzechy:
- włoskie,
- laskowe,
- makadamia,
- pekan,
- migdały.
Inne, przykładowe dodatki to:
- kwiaty jadalne,
- zioła do dekoracji,
- oliwki,
- kiszone ogórki,
- truskawki,
- maliny,
- winogrona,
- gruszki,
- pomidorki koktajlowe,
- ocet balsamiczny,
- oliwa z oliwek,
- miód akacjowy,
- figi,
- suszone morele,
- konfitura żurawinowa,
- musztarda.
Jeśli chcesz, możesz dodatkowo podać coś na ostro, np. marynowane papryczki chilli. Świetnie zdadzą egzamin również warzywa w zalewie oliwnej, np. pomidory.
Deska przekąsek na imprezę może obejmować również pieczywo:
Jakie wino do serów będzie najlepsze?
Wbrew pozorom, czerwone wino nie jest najlepszym wyborem w przypadku deski serów. Wynika to z tego, że zawarte w nim taniny może kolidować ze smakiem różnych ich gatunków. Jakie alkohole będą zatem najlepsze? Dobrze sprawdzą się musujące wina białe oraz różowe. Wino białe można serwować razem z serami świeżymi i kruchymi oraz gatunkami z żyłkami pleśni. Twarde sery, typu gouda czy ementaler, dobrze będą komponować się z winem chardonnay, sery kozie warto z kolei zestawić ze świeżym i rześkim sauvignon blanc bądź wytrawnym rieslingiem.
Bibliografia:
Pietyra, K. Wernicki, Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów, 2022.
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?