Czystek – przeciwwskazania, Kto nie może pić czystka?
Moda na czystek trwa nieprzerwanie od kilku lat. Piją go nawet kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby z alergiami. To źródło wielu antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Ale czy każdy z nas powinien po niego sięgać? Wyjaśnia ekspertka.
Mity dotyczące czystka
Wokół czystka urosło wiele mitów. Pierwszym z nich jest opinia, że czystek może być stosowany jako alternatywa dla leków przyjmowanych np. w boreliozie, astmie czy alergii. Wyjaśniamy – czystek to zioło o leczniczych właściwościach, jednak napar z niego warto pić tylko jako dodatek do leków przepisanych przez lekarza.
Drugi mit do obalenia dotyczy właściwości odchudzających czystka. Niestety, napar (nawet pity kilka razy dziennie!) nie sprawi magicznie, że schudniesz kilka kilogramów. Zioło jedynie minimalnie podkręca przemianę materii. Jeśli więc chcesz schudnąć, szukaj innych ziół. I dodaj do tego odpowiednią dietę i wysiłek fizyczny!
I czas na trzeci mit – najważniejszy. Wiele osób uważa, że czystek nie jest dla wszystkich. Czy to prawda?
Czystek – przeciwwskazania dotyczące picia
– W literaturze nie ma przeciwwskazań do stosowania czystka, nawet w przypadku kobiet w ciąży czy kobiet karmiących. W moim odczuciu, czystek ma łagodne działanie bez odnotowanych skutków ubocznych czy interakcji, podobnie jak szeroko stosowany w naszym rejonie głóg – wyjaśnia Joanna Brejecka-Pamungkas, dyplomowana naturoterapeutka ze Stanów Zjednoczonych, dietetyczka holistyczna, terapeutka medycyny chińskiej, terapeutka Tuiny pediatrycznej, szkoleniowiec.
Przeciwwskazaniem nie jest także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy innych leków. Zioło nie wchodzi z nimi w interakcje.
Naturoterapeutka dodaje, że jak w każdym przypadku należy kierować się odczuciami organizmu. Jeśli więc jesteś w ciąży bądź karmisz piersią, o kurację czystkiem zapytaj swojego lekarza.
Jedynym przeciwwskazaniem do picia czystka może być alergia na tę roślinę. Przed decyzją o wprowadzeniu naparu do codziennej diety warto więc umówić się na testy alergiczne.
Czystek pity przez dzieci
Czystek może być pity także przez dzieci. Lekarze i dietetycy proponują, by podawać go maluchowi już od 3. miesiąca życia. Napar wzmacnia odporność, więc przede wszystkim pij go wraz z dzieckiem w okresie wzmożonych przeziębień. Dzięki temu organizm pozbędzie się wszelkich bakterii, wirusów i grzybów.
Niektóre źródła podają, że czystek dostarcza także witaminy C – niezbędnego składnika dla osłabionego malucha. Jest także polecany przez alergologów. Dlaczego? Napar z zioła nieznacznie obniża poziom histaminy, czyli związku odpowiedzialnego za alergie.
Czystek – jaki ma smak?
– Czystek ma specyficzny, cierpki smak. Niektórzy moi pacjenci lubią ten smak piołunu lub goryczki. Znam też jednak osoby, u których wywołuje on mdłości lub nie może być pity na czczo. Do czystka można więc dodać naturalnego słodu, cytryny lub połączyć z innym ziołem, co nie wpłynie na zmianę jego właściwości – dodaje ekspertka.
Czystek – jak pić?
– Dawka czystka powinna być dostosowana do wagi dziecka. Orientacyjnie, dla młodszego kilkulatka, byłaby to ok. ¼ dawki dla dorosłych, a u starszych dzieci połowa dawki. Dorośli profilaktycznie powinni pić napar z jednej łyżki ziół, dwa razy dziennie – wyjaśnia naturoterapeutka.
Napar pij po przestudzeniu. Możesz po niego sięgać zarówno na czczo, jak i podczas posiłków.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Joanna Brejecka-Pamungkas”
Polecamy
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Sułtańska pasta na wszystko, zapach Orientu i proszek z pestek wiśni
Jakie zioła na trzustkę warto wybierać? Oto najlepsza mieszanka
Zdrowe przyprawy – oto 7 roślin i ziół, które powinnaś mieć na półce
się ten artykuł?