Przejdź do treści

Czym kierować się przy wyborze mąki? Podpowiada dietetyczka Anna Reguła

Czym kierować się przy wyborze mąki? Podpowiada dietetyczka Anna Reguła
Czym kierować się przy wyborze mąki? Podpowiada dietetyczka Anna Reguła/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mąka razowa, pszenna, pełnoziarnista… typ 500, 750, 1000. Rodzajów mąki jest mnóstwo i łatwo się pogubić, którą użyć do pizzy, a którą do upieczenia tortu. Z pomocą przychodzi dietetyczka Anna Reguła. 

Jaka mąka jest najlepsza?

Zadałaś sobie kiedykolwiek pytanie, jaka mąka jest najlepsza? Niejednokrotnie pada ono w gabinetach dietetyczek i dietetyków. Jednak czy istnieje na nie jedna właściwa odpowiedź?

„Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć, bo nie wiem jakie są twoje preferencje względem jej smaku i wykorzystania, ale mogę pomóc doradzić jaka może być mniej lub bardziej wartościowa, mniej lub bardziej specyficzna w smaku lub która lepiej zagęści niedzielny sos do bitek” – pisze na swoim profilu na Instagramie dietetyczka Anna Reguła.

Ekspertka podaje jednak kilka cennych wskazówek, z których warto skorzystać przy kupowaniu mąki.

O czym mówi typ mąki?

Jak podkreśla Anna Reguła, im wyższy typ mąki, tym jest ona mniej oczyszczona, zawiera więcej składników mineralnych, witamin i błonnika. Taka mąka jest też „ciężka”. Im niższy typ, tym mąka została bardziej oczyszczona, ma mniej wartości odżywczych, ale zmienia się także jej konsystencja – wypieki są lekkie, sprężyste, o mniej specyficznym posmaku.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który typ mąki wybierać. „Ile ludzi, tyle potrzeb” – podkreśla dietetyczka.

„Jeśli chcesz żeby mąka miała więcej wartości odżywczych, kupuj taką o większym typie. Masz insulinooporność? Kupuj mąkę o typie 1850 lub wzwyż. Masz refluks bądź zmagasz się z częstymi biegunkami? Wybierz mąkę o typie 500 lub maksymalnie 720″ – radzi Reguła.

Bagietka, dżemy, jedzenie na stole

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Choć typ mąki jest ważny, to jednak nie tylko na niego powinnyśmy zwracać uwagę przy wyborze tej odpowiedniej. Anna Reguła podkreśla, że ważne są też takie czynniki, jak:

  • sprężystość ciasta – większa jest, jeśli korzystamy z mąki z glutenem, zwłaszcza pszennej; natomiast mniejszą sprężystość ciasto będzie miało w przypadku mąk bez glutenu, np. gryczanej, kokosowej.
  • przeznaczenie – bardziej uniwersalne mają np. mąki: pszenna, orkiszowa i owsiana, a mniej uniwersalne: kokosowa, migdałowa, kasztanowa.
  • smak – bardziej specyficzny mają mąki: gryczana, jaglana, kasztanowa, kokosowa, a mniej specyficzny: pszenna, owsiana, orkiszowa i ryżowa.

Co ważne, mąka kokosowa mocniej wchłania płyny, więc, jak podkreśla dietetyczka, nie będzie ona zamiennikiem 1:1 w przepisach. Trzeba dodawać jej mniej niż innych rodzajów mąki. Ciekawostką jest też to, że skrobie świetnie zagęszczają zupy. Mogą bez problemu używać ich osoby uczulone na gluten.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Anna Reguła

Anna Reguła to dyplomowana dietetyczka prowadząca w mediach społecznościowych profil pod nazwą „niekoniecznie_dietetycznie”. Zajmuje się układaniem planów dietetycznych oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu odżywiania. Jej konto na Instagramie obserwuje 221 tys. osób. Ekspertka wydała też książkę „Ach ten cukier”, w której wyjaśnia zgubną rolę cukru w naszym życiu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?