Przejdź do treści

Co zamiast kawy? Naturalne (i zdrowe) zamienniki!

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeszcze dobrze nie otworzysz oczu, a już wciskasz przycisk w ekspresie do kawy. Nie wyobrażasz sobie spotkania w pracy bez kubka gorącego napoju w dłoni. I wieczorem też, tym razem przy plotkach z przyjaciółkami, sięgasz po kolejną filiżankę. To o tobie? A nie wydaje ci się, że to za dużo?

Kawa w zbyt dużych ilościach wcale nie jest taka zdrowa. Na szczęście istnieje wiele jej zamienników, które nie tylko są zdrowe, ale i smaczne. Co polecają specjaliści? Na to pytanie odpowiedziała Joanna Skałecka, dietetyczka.

– Zdrowym zamiennikiem kawy może być np. zielona herbata, ale tylko wtedy, gdy parzymy ją ponad 5 minut. Energii dodadzą też wszelkie herbaty owocowe, byle nie ekspresowe, tylko te naprawdę naturalne. Polecam też wodę brzozową czy wodę kokosową.

Alternatywą dla kawy jest też herbata Yerba mate, czerwona Roiboos, czerwona Pu erh oraz sok z buraka. Możemy zdecydować się również na kawę zbożową, ale z dodatkiem imbiru i cynamonu. Najlepiej, by były świeże, ponieważ to głównie te dwa składniki mają takie właściwości jak kawa – wymienia ekspertka.

Zielona herbata

Dlaczego zielona herbata jest dobrym zamiennikiem dla kawy? Znajdziemy w niej duże ilości teiny – substancji, która pod względem chemicznym nie różni się zbytnio od kofeiny. Teina jest jednak delikatniejsza w działaniu i pobudza organizm na dłużej.

W zielonej herbacie znajdują się również antyoksydanty, które spowalniają one procesy starzenia. Napar wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza z toksyn i przyspiesza metabolizm.

Filiżanka czarnej kawy zawiera 100-150 mg kofeiny, zielona herbata – 30 mg. I chociaż napar z liści nie powoduje tak szybkiego wzrostu energii jak w przypadku kawy, naprawdę warto po nią sięgać. Zielona herbata powoduje mniej skutków ubocznych.

Woda kokosowa

Kolejnym zamiennikiem kawy jest woda kokosowa, która posiada prozdrowotne właściwości. Woda ma wiele elektrolitów, przeciwutleniaczy i witamin. Dlaczego możemy zastąpić kawę właśnie wodą kokosową? Napój zawiera także kwas laurynowy, który pobudza organizm prawie tak samo jak kofeina.

Woda kokosowa odmładza? Poznaj jej skład, właściwości i zastosowanie

Yerba mate

Joanna Skałecka jako zdrowy zamiennik kawy wymienia także yerba mate. To napój sporządzony z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Pobudza, podkręca przemianę materii i wspiera proces odchudzania. Yerba mate to bogactwo witamin A, C, E oraz tych z grupy B. Jest także źródłem wielu składników mineralnych – wapnia, manganu, fosforu czy krzemu.

– Alternatywą dla kawy mogą być też ziarna kakaowca. Zajmują mało miejsca w kieszeni lub torebce, a są znakomicie pobudzające w podróży lub w pracy – zarówno umysłowej, jak i fizycznej.

Pobudzi także sok warzywny albo sok pomidorowy. Od tego nie przytyjemy, więc możemy je spożywać tyle, ile chcemy. Zamiennikiem kawy może być też wyciskany sok z marchewki. Najlepiej dodać do niego starty imbir! – dodaje Joanna Skałecka.

Ziarna kakaowca

Ziarna kakaowca to prawdziwa bomba witamin i składników mineralnych. Zawierają one bowiem magnez, cynk, potas, żelazo, chrom, miedź, selen czy mangan, a także witaminę C i te z grupy B. Dzięki temu ziarna kakaowca wpływają na pracę układu nerwowego. Korzystnie wpływają na koncentrację, wspomagają procesy myślowe i redukują stres.

W ziarnach znajduje się także kofeina i teobromina. Ta druga substancja rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia dopływ krwi do mózgu.

Naturalny energetyk

Zamiast kawy możesz też przyrządzić swój naturalny energetyk.

– Wystarczy 1 litr wody, 2 stołowe łyżki miodu, duża szczypta soli morskiej i 1/4 szklanki soku ze świeżo wyciśniętych cytryn. Całość mieszamy (najlepiej drewnianą łyżką) i przechowujemy w szklanym naczyniu. Można również wzbogacić smak napoju świeżymi listkami mięty.

Jak to działa? Sól morska dostarcza niezbędnych minerałów, miód uzupełnia węglowodany, a sok z cytryny jest źródłem witaminy C, wapnia i magnezu. Podobny skład mają popularne energetyczne napoje, tyle że te wzbogacone są o chemiczne substancje – mówi Joanna Skałecka.

Joanna Skałecka

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Joanna Skałecka

dietetyczka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?