5 min.
Co najlepiej nawadnia? Będziesz zaskoczona! Wcale nie chodzi o wodę…

Istock.com
„Jest upał, więc pij dużo wody” – słyszymy ze wszystkich stron. Woda gasi pragnienie, orzeźwia i zawiera wiele składników mineralnych. Czy jednak to najlepsze, co możemy pić, gdy temperatura sięga 40 stopni? Autorzy konta”Dietetyka #NieNaŻarty” na Instagramie to sprawdzili.
Konto „Dietetyka #NieNaŻarty” współtworzy m.in. Arkadiusz Matras – szkoleniowiec i autor publikacji naukowych. Dietetyków śledzi już ponad 40 tys. osób.
Ostatni post „Nienażartych dietetyków” dotyczył odpowiedniego nawadniania w upalne dni. Okazuje się, że mleko nawadnia lepiej niż woda! Oczywiście przy założeniu, że nie mamy problemu z nietolerancją laktozy i mleko nam nie szkodzi.
„W dobrze kontrolowanym badaniu sprawdzono jak litrowa dawka różnych napojów podzielona na cztery 250 ml porcje serwowane co 7,5 minuty wpłynie na nawodnienie w porównaniu z wodą. Wypicie litra zarówno pełnotłustego jak i chudego mleka przyczyniało się do wysiusiania mniejszej ilości moczu w porównaniu z wodą niegazowaną. Po czterech godzinach po spożyciu mleka tłustego, chudego i wody uczestnicy wydalili kolejno 1052, 1049 i 1337 g moczu.
Ilość „zaoszczędzonego” płynu wynosiła więc 294 g dla tłustego i 339 g dla chudego mleka, więc była to wartość mniejsza niż wśród osoby pijących doustny płyn nawadniający, ale większa w porównaniu z sokiem pomarańczowym, colą, herbatą, napojem sportowym, kawą i piwem”- czytamy w poście.
Specjaliści dodają, że opracowano wskaźnik BHI (ang. beverage hydration index), który świadczy o nawodnieniu po 2 godzinach od spożycia danego płynu. Był on wyższy dla chudego mleka, a nie dla doustnego płynu nawadniającego podawanego w szpitalach po biegunce. Wynika to z obecności białka, węglowodanów, tłuszczu, ale i elektrolitów, jak sód i potas.
„Czy to oznacza, że powinieneś w te upały pić tylko szejki na mleku? Oczywiście nie. Stawiaj głównie na wodę i na miłość boską – nie dodawaj do niej soli himalajskiej. Co prawda zwiększona ilość sodu w napoju sprzyja lepszemu nawodnieniu, ale takie strategie mają sens raczej wśród sportowców, gdzie trzeba postawić na szybkie nawodnienie między dwoma jednostkami treningowymi, a nie dla przeciętnego Kowalskiego, który i tak na co dzień spożywa ponad 10 g soli” – piszą „nienażarci dietetycy”.
W upalne dni warto też sięgać po sok pomarańczowy. Z badań wynika, że (podobnie jak mleko) nawadnia on lepiej niż woda. Należy także pamiętać, że mleko nie jest dobre dla każdego. Dla osób z nietolerancją mleka najlepsza będzie zwykła woda.
Nie dopuszczaj do odwodnienia!
Nie tylko w upalny dzień, ale zawsze, odpowiednio się nawadniaj. Gdy organizm jest odwodniony, mocz ciemnieje, krew gęstnieje, a skóra staje się mało elastyczna. Jesteśmy zmęczone, nie mamy energii. W niektórych przypadkach dochodzi do zatrucia organizmu poprzez zbędne produkty przemiany materii, których organizm nie jest w stanie wydalić.
Jakie objawy są charakterystyczne dla odwodnienia? To problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, brak apetytu. Niektórzy zmagają się z zaparciami. Możesz zauważyć (i poczuć) też gęsty, nieprzyjemnie pachnący mocz.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Spodobał Ci się tekst? Udostępnij go dalej!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.01.2023
„Sprzedaż mięsa ostrzykniętego wodą pod nazwą surowego mięsa jest karalna, to oszustwo konsumenckie”. O tym, czym jest „czyste mięso” mówi dietetyk kliniczny Mario Vu

19.12.2022
Dziennikarki Hello Zdrowie zdradzają sekretne przepisy bożonarodzeniowe swoich babć. Za każdym kryje się niezwykła historia!

16.12.2022
„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

17.09.2022