Przejdź do treści

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

Tekst o zdrowych połączeniach żywieniowych w kuchni. Na zdjęciu: Osoba siedząca na podłodze jedząca miskę zielonych warzyw - HelloZdrowie
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszystkie związki, jakie znamy, mogą się wzajemnie łączyć, zmieniać pod wpływem innych, działać korzystnie albo nie na nasz organizm. Dotyczy to także jedzenia. W jednym z wpisów wspominałam o tym, jakich produktów lepiej nie łączyć, a tym razem o kilku zdrowych „romansach” na talerzu.

Jabłka i winogrona

Jeśli sałatka owocowa, to koniecznie z tym zestawieniem. Jabłka zawierają bardzo silny przeciwutleniacz, kwercetynę, która już w pojedynkę zasługuje na uznanie (działa przeciwnowotworowo). W połączeniu z katechinami zawartymi w ciemnych winogronach ma jeszcze większą moc, bo dodatkowo hamuje tworzenie skrzepów w naczyniach krwionośnych. A te, jak wiadomo, mogą prowadzić do udaru i zawału serca.

Ciecierzyca i botwina

Zjadając 100 g ciecierzycy, zapewniamy sobie połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę B6. Ta z kolei poprawia wchłanianie magnezu – bardzo ważnego dla naszego organizmu pierwiastka, który zmniejsza uczucie niepokoju, poprawia pracę serca i… humor. Dlatego tam, gdzie magnez, tam powinna być i ciecierzyca. Warto ją łączyć na przykład z botwiną czy rybami.

Wołowina i rozmaryn

Rozmaryn eliminuje związki kancerogenne uwalniane podczas pieczenia/smażenia/grillowania mięsa. Przyprawa zawiera kwas rozmarynowy i karnozowy, które zapobiegają tworzeniu się szkodliwych heterocyklicznych aminów aromatycznych na mięsie. Jak wykorzystać rozmaryn? Możemy przyrządzić marynatę do mięsa z oliwy, soku z cytryny i rozmarynu właśnie.

Chcesz uwolnić się z objęć PMS? Może ci w tym pomóc Ashwagandha

Ryby i brokuły

To połączenie smaczne, ale i megazdrowe! Pomijając bogactwo witamin i innych związków zawartych w rybach i brokułach, ten duet w naszych żołądkach uwalnia jeszcze więcej  pozytywnej mocy. Selen zawarty w rybach ma właściwości przeciwnowotworowe i hamujące namnażanie komórek rakowych. Ale jego siła jest kilkanaście razy większa, gdy łączy się z zawartym w brokułach sulforafanem.

Czerwone wino i migdały

Czerwonego wina nie powinniśmy łączyć z czerwonym mięsem, ponieważ zawarte w nim żelazo jest wówczas gorzej wchłaniane. Zdrowe połączenie to np. wino i migdały. Resweratrol (antyoksydant z wina) współpracuje z witaminą E, w którą obfitują migdały. Razem wspomagają pracę układu krwionośnego.

Pamiętajcie o tych zdrowych parach w kuchni!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?