Przejdź do treści

Tuczące napoje gazowane i energetyczne – mit czy fakt?

Tuczące napoje gazowane i energetyczne - mit czy fakt? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy napoje gazowane tuczą? To pytanie stawia sobie każda osoba, której dieta dopięta jest na ostatni guzik, a mimo to nie widać jej efektów. Filiżanka słodzonej kawy, puszka coca-coli, wieczorem napój energetyczny, by nie zasnąć – rzadko myślimy o tych ukrytych kaloriach w tuczących napojach. Czy wszystkie napoje gazowane są złe? A może lepiej sięgać po napoje light? Wyjaśniamy.

Tuczące napoje gazowane

Według definicji napoje gazowane to produkty nasycone dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla jest dodawany zarówno do wód mineralnych, jak i wszelkiego rodzaju przetworzonych produktów żywnościowych. O ile wody mineralne są pożądanym składnikiem diety, tak słodzone napoje gazowane to źródło nie tylko cukru, ale i konserwantów, barwników i dodatków takich jak syrop glukozowo-fruktozowy. Do słodkich napojów zalicza się oranżady, lemoniadę i napoje typu coca-cola.

Dlaczego słodzone napoje gazowane „tuczą”? Przykładowo 330 ml puszka coca-coli zawiera blisko 35 g cukru – to prawie 5 łyżeczek! Wypijając ją, dostarczamy do organizmu około 140 kcal. Napój tego typu nie nawadnia, co więcej sprawia, że i tak chce się nam po nim dalej pić. Istnieje więc duża szansa, że wypijemy kolejne szklanki produktu. Tym sposobem dzienny bilans kalorii znacznie się powiększa.

Sięgając po wody smakowe, dostarczamy do organizmu znaczną ilość syropu glukozowo-fruktozowego. Badania wskazują, że regularne spożywanie produktów zawierających ten dodatek prowadzi do wzrostu apetytu, rozwoju insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy typu 2.

Tuczące napoje energetyczne

Po napoje energetyzujące, potocznie nazywane napojami energetycznymi lub energetykami, najczęściej sięga młodzież. Ich zadaniem jest pobudzanie układu nerwowego i naczyniowo-sercowego, co wynika z wysokiej zawartości kofeiny. Napoje energetyzujące to także dawka cukru. Jeśli spojrzymy na skład energetyka, cukier zajmuje w nim drugie miejsce, tuż po wodzie. Puszka takiego napoju (o pojemności 0,4 l) zawiera 140-160 kcal. Regularne spożywanie energetyków jest niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli liczymy kalorie w diecie, zamiast tuczącego napoju energetycznego moglibyśmy wypić niesłodzoną wodę, a w zamian sięgnąć po średniego banana (120 kcal) lub trzy małe jabłka (150kcal).

Jakich napojów się wystrzegać?

Oprócz wspomnianych już słodzonych napojów gazowanych, dietetycy przestrzegają przed napojami typu light. W napojach typu light cukry dodane zostały zastąpione substancjami słodzącymi takimi jak: aspartam, acesulfam K, sacharynian sodu lub cyklaminian sodu. Dzięki temu kaloryczność takich napojów jest bardzo niska i wynosi około 0,2 kcal/100 ml.  Wbrew pozorom cola typu light wcale nie jest jednak zdrowsza od wersji tradycyjnej. Zaobserwowano, że po wypiciu produktów typu light dochodzi do większego wyrzutu insuliny, a osoby po nie sięgające piją ich zwykle więcej, co skutecznie uniemożliwia odchudzanie. Dlatego i w tym przypadku należy wymienić je na wodę mineralną lub soki owocowe/ warzywne.

Jeśli pijemy kawę, unikajmy dodatku bitej śmietany i syropów – takie połączenie może mieć nawet kilkaset kalorii. Wystrzegajmy się także… piwa. Nie bez pozoru powstało określenie brzuch piwny. Jasne piwo dostarcza około 250 kcal na 500 ml, ciemne – 340 kcal. To więcej kalorii niż te pochodzące z coca-coli. Wypijanie kilku puszek piwa dziennie może prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Dlaczego słodzone napoje gazowane są niezdrowe?

Składniki zawarte w napojach wysoko przetworzonych mogą zwiększać ryzyko wielu chorób:

  • wysoka zawartość cukrów prostych może prowadzić do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji rozwoju cukrzycy typu 2;
  • cukry proste sprzyjają rozwojowi próchnicy zębów, ponieważ bakterie obecne w jamie ustnej rozkładając cukry przyczyniają się do powstawania kwasów, które z kolei rozpuszczają szkliwo zębów;
  • wysokie spożycie węglowodanów prostych może powodować wzrost stężenia triglicerydów, cholestrolu LDL oraz homocysteiny. Na jednoznaczny werdykt, czy słodzone napoje gazowane zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych trzeba będzie jednak jeszcze poczekać;
  • spożycie słodzonych napojów gazowanych może wiązać się z wyższym ryzykiem nowotworu trzustki oraz spadkiem gęstości mineralnej kości;
  • obecny w napojach gazowanych dwutlenek węgla może sprzyjać chorobie refluksowej, ponieważ prowadzi do rozciągnięcia ścian żołądka i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Bibliografia:

[1] M. Bilek, “Cukry dodane w napojach energetycznych a ryzyko nadwagi i otyłości u młodzieży”, Pediatr. Endocrinol., vol. 14, no. 1, pp. 29–35, 2015.

[2] J. Sadowska, M. Rygielska, “Technologiczne i zdrowotne aspekty stosowania syropu wysokofruktozowego do produkcji żywności”, ŻYWNOŚĆ. Nauk. Technol. Jakość, vol. 3, no. 94, pp. 14–26, 2014.

[3]M. Jarosz, E. Rychlik, „Napoje słodzone gazowane i ich związek z powstawaniem chorób dietozależnych”, Stand. Med., vol. 4,no. 1, pp. 109-114, 2007.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?