Przejdź do treści

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?
Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Piwo – niska zawartość alkoholu, naturalne składniki, polifenole, czyli zapobiegające skutkom starzenia przeciwutleniacze. Wiele osób uznaje tylko piwo z alkoholem, a bezalkoholowe to dla nich oranżada pozbawiona jakichkolwiek cennych właściwości. Czy faktycznie?

Zdrowe: piwo

Woda, słód jęczmienny i chmiel to podstawowy skład piwa. Ta mieszanka naturalnych składników zawiera wartościowe polifenole mające działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Niektórzy lekarze zalecają picie piwa w celu filtrowania nerek – ze względu na jego moczopędne działanie. Piwo zawiera sporo witamin z grupy B odpowiadających za prawidłowe działanie układu nerwowego i równowagę psychiczną. Ale piwo to również alkohol i inne, nie zawsze niezbędne dodatki. Czy więc każde piwo jest tak samo zdrowe?

Najgorszym wyborem są piwa smakowe. W większości przypadków to słodki napój alkoholowy, do którego dodaje się sztuczne barwniki, słodziki, a nawet syrop glukozowo-fruktozowy. Tradycyjne piwo zostaje „wzbogacone” o rozmaite dodatki – kwas cytrynowy (piwo o smaku cytryny), sztuczne aromaty (piwo o smaku różnych alkoholi albo mające przypominać smak malinowy). Piwo smakowe to także puste kalorie, a na dodatek zwykle jest droższe niż piwo bez tych wszystkich wzmacniaczy smakowych.

Przyjrzyjmy się więc tradycyjnemu napojowi z chmielu. Wiele osób sądzi, że chmiel to podstawowy składnik piwa. A tu niespodzianka – najwięcej w piwie jest wody, a w drugiej kolejności słodu, najczęściej jęczmiennego. Chmiel to mały, choć bardzo ważny dodatek. Piwo trzeba jeszcze zakonserwować i pozbawić szkodliwych mikroorganizmów. Pasteryzacja, czyli podgrzanie piwa w celu wyeliminowania drobnoustrojów, zabija także witaminy i zdaniem niektórych znawców złocistego trunku również jego smak. Lepsze więc będzie niepasteryzowane. Zamiast pasteryzacji można piwo poddać procesowi filtracji. To takie sitko, które wychwytuje drobnoustroje bez podgrzewania, ale przy okazji także pozbawia napój witamin i mikroelementów.

Dlatego najlepszym wyborem jest piwo niepasteryzowane i niefiltrowane, ale trzeba pamiętać, że wówczas ma bardzo ono krótki termin przydatności do spożycia – około trzech tygodni od daty produkcji. Trudno będzie je znaleźć na sklepowej półce, ale w małych browarach serwujących piwo warzone na miejscu – jak najbardziej.

Kobieta pije drinka

Zdrowsze: piwo bezalkoholowe

Co jakiś czas pojawiają się w rozmaitych periodykach medycznych opracowania na temat zdrowotnych właściwości piwa. Według jednych z nich piwo (w niewielkich oczywiście ilościach) obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, pozytywnie wpływa na pracę mózgu, chroni przed nadciśnieniem, miażdżycą i zawałem serca. Pamiętajmy, że im ciemniejsze piwo, tym więcej przeciwutleniaczy, czyli więcej prozdrowotnych właściwości.

Niektórzy piją piwo po treningu dla lepszej regeneracji organizmu i wzmocnienia mięśni dzięki zawartym w napoju przeciwutleniaczom. Z dodatkiem soli znakomicie uzupełnia elektrolity niezbędne do prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego, które tracimy przy wysiłku fizycznym. Jednak opieranie zdrowego trybu życia na napoju alkoholowym może być dość ryzykownym posunięciem, jeżeli wiecie, co mam na myśli…

A zatem: piwo bezalkoholowe. Czym się naprawdę różni od tego z alkoholem? Proces produkcji jest identyczny jak w przypadku piwa z alkoholem, z tym że fermentacja jest przerywana, aby nie dopuścić do wytworzenia alkoholu. Walory smakowe piwa pozostaną niezmienne. Stąd piwo bezalkoholowe zawiera te same składniki co piwo alkoholowe, w tym także polifenole, ale jego picie w nadmiernych ilościach nie powoduje skutków ubocznych w postaci syndromu dnia następnego, czyli kaca.

Piwo bezalkoholowe piją regularnie biegacze trenujący przed maratonem. Przyspiesza ono także regenerację organizmu, nie powoduje – tak jak napój alkoholowy – skutków ubocznych związanych z odwodnieniem organizmu. Badania laboratoryjne potwierdziły, że pomaga uzupełnić niedobory miedzi, co zapobiega m.in. zmianom miażdżycowym. Pielęgniarkom pracującym w systemie zmianowym piwo bezalkoholowe ułatwia zasypianie. I nie jest to zasługa alkoholu, tylko chmielu. Jedynym jego minusem może być zawartość glutenu, choć i tak jest go tam znacznie mniej niż w białym pieczywie.

Piwo bezalkoholowe jest bezapelacyjnie najzdrowszym piwem, bo nie zawiera alkoholu ani sztucznych składników chemicznych, więc może je pić każdy, nawet kobieta w ciąży. Na zdrowie!

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: