Przejdź do treści

Pieczony kalafior w sosie pomidorowym

pieczony kalafior
Zdjęcie: erVegan
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wakacyjny okres powoli dobiega końca, jednak sezon na letnie warzywa nadal trwa. Na targach pełno pomidorów, papryk i bakłażanów. Znajdziemy na nich jeszcze kalafiory. Zapieczony pod kołderką z pomidorów i ciecierzycy smakuje wybitnie.

W daniu, które dzisiaj proponuję, połączymy niskokalorycznego kalafiora z aromatycznymi pomidorami malinowymi i pełną białka i zdrowych węglowodanów ciecierzycą. To danie nie tylko pyszne i proste do przygotowania, ale w sezonie bardzo tanie – główka kalafiora i kilka pomidorów malinowych są teraz tańsze niż kiedykolwiek. Taki posiłek możecie przygotować dosłownie w 20 minut – warzywa wystarczy włożyć do piekarnika, a po kilku chwilach wyciągacie blachę pełną sycącego jedzenia.

Zapiekany kalafior pod pomidorowym sosem z ciecierzycą

Zdjęcie: erVegan

Składniki na 2-3 porcje:

– 1 średnia główka kalafiora
– 5-6 średnich pomidorów malinowych
– 1 szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub gotowej ze słoika)
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
– 1 łyżka syropu klonowego
– 1 łyżeczka mielonej kolendry lub kuminu (kminu rzymskiego)
– kilka szczypt soli i świeżo mielonego pieprzu
– świeża pietruszka lub kolendra do dekoracji

Przygotowanie:

Kalafiora umyj i podziel go na mniejsze części, na pojedyncze kąski. Pomidory pokrój i wraz z czosnkiem, oliwą z oliwek i syropem klonowym zmiksuj ręcznym blenderem albo po prostu mocno ugnieć widelcem. Możesz zrobić to również tłuczkiem do ziemniaków.

Piekarnik nagrzej do 220°C, a na blachę lub naczynie żaroodporne (najlepiej odrobinę natarte olejem) wyłóż kalafiora i rozsyp na nim równomiernie ciecierzycę. Wszystko zalej rozdrobnionymi pomidorami z czosnkiem i oliwą. Lekko wymieszaj, obsyp przyprawami i włóż do piekarnika.

Piecz całość, aż kalafior zacznie przypalać się z wierzchu, a pomidorowy sos odparuje i zgęstnieje. Posyp posiekaną pietruszką i podawaj z ulubioną kaszą, ryżem lub w świeżej sałatce.


Eryk – autor bloga erVegan, dietetyk, miłośnik dobrej i prostej kuchni, która pozytywnie wpływa na zdrowie. Swoją wiedzę o zdrowym żywieniu zdobywał na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Publikując zdrowe i łatwe do wykonania przepisy, pokazuje, że kuchnia roślinna może być pyszna nawet dla faceta. Zamienia fasolę w mocno czekoladowe brownie, bataty w pyszne burgery, a daktyle w słodki karmel!​

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?