Jak przetrwać święta i nie przytyć?
Sumiennie realizujecie założone cele treningowe aż do momentu, kiedy zaczynają się święta? Czas, w którym zasiadacie do stołu, rządzi się swoimi prawami. Rodzina czasem nie rozumie, że nie jadacie niektórych produktów i macie swoje zasady żywieniowe. Łamiecie się. Jak to wszystko zorganizować, żeby zjeść, ale nie przytyć?
Oto kilka zasad:
Bądźcie świadomi tego, co jecie
Jeżeli odżywiacie się prawidłowo, macie pewną wiedzę na temat odżywiania. Wiecie, co wasz organizm dobrze toleruje, a po czym pojawiają się problemy. Serio – lepiej odmówić sobie przysłowiowego pieroga, niż cierpieć na dolegliwości jelitowe przez kilka kolejnych godzin. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wykonanie tej samej potrawy na produkcie lepszej jakości. Zamiast z mąki pszennej, namówcie rodziców i bliskich, aby skorzystali z mąki gryczanej, ziemniaczanej lub ryżowej. Zamiast cukru można wykorzystać ksylitol, erytrytol lub swojski miód.
Uwaga na ciasta
Nawet je zrobione w stylu fit zawierają trochę kilokalorii. Wraz z całą gamą świątecznych potraw mogą dodać kilka kilogramów. Chcecie zjeść ciastko? Zróbcie to. Ale naprawdę nie ma powodu, by nakładać na talerz od razu 6 kawałków. Jedzcie mniejsze porcje w kilkugodzinnych odstępach czasowych.
Nie zmieniajcie nastawienia
Tłumaczenie, że są święta i możecie jeść do woli, jest dość prymitywne. To zgubne myślenie. Zjecie dużo (nawet jeśli ze smakiem), a potem pojawi się niestrawność, czucie ciężkości, a po paru dniach nagle tracicie motywację do działania. Trudno potem wracać na właściwe tory.
Regularne ćwiczenia
Pozwalacie sobie na pyszności? Wykonajcie w zamian trening! Nie namawiamy was na wychodzenie do klubu fitness, ale na szybki i intensywny set treningowy w domowych warunkach. Dzięki niemu poczujecie się lepiej fizycznie i psychicznie, a wasz metabolizm będzie cały czas na wysokich obrotach.
Przykładowe treningi:
2. Trening na mięśnie brzucha
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Masz insulinooporność i obawiasz się potraw świątecznych? Sprawdź, jak postępować
Tomasz Waleczko: Łatwiej jest zostać w zapiekłej złości z poczuciem racji, niż wybaczyć. Ale to nam się w ogóle nie opłaca
Magda Bigaj: „Pokonajmy potrzebę relacjonowania świąt w internecie. Nie jest warta ceny, jaką za nią płacimy”
Jak nie pokłócić się w czasie świąt? Psycholog ma na to 4 skuteczne sposoby
się ten artykuł?