Cukier, który szkodzi wątrobie
Co szkodzi wątrobie? Oczywiście alkohol. Okazuje się jednak, że fruktoza – cukier zawarty w owocach, może być dla wątroby równie szkodliwy, co napoje wysokoprocentowe.
Owoców sobie nie żałuję, ale gdy czytam, że fruktoza może działać na wątrobę jak alkohol i ją uszkodzić, włos mi się na głowie jeży. To już nawet owoców jeść nie wolno!? Do tego według obliczeń dostarczamy cukru owocowego organizmowi zbyt dużo. Na początku XX wieku zjadaliśmy ok. 15 g dziennie. Dzisiaj średnie dzienne spożycie przez przeciętnego człowieka to nawet 75 g. Zakładając, że nasza dieta jest uboższa w rośliny niż sto lat temu, takie liczby mogą być zaskoczeniem.
Akurat tak się składa, że zawartość fruktozy w owocach nie jest na tyle duża, by zagrażała zdrowiu. Spokojnie zatem, możemy jeść je do woli. Problemem jest inne źródło: cukier dodawany w przemyśle spożywczym. W szczególności na cenzurowanym jest syrop wysokofruktozowy – uwielbiany przez producentów żywności i napojów.
Ta wytwarzana z kukurydzy słodka trucizna wykorzystywana jest chętnie ze względu na niską cenę i właściwości. Ma postać płynu, więc nie trzeba jej rozpuszczać, nie krystalizuje się, jest wygodna w dozowaniu i transporcie. Ale każdy kij ma dwa końce. Jak dowodzą badania, może mieć związek z otyłością, wysokim cholesterolem, cukrzycą, chorobami jelit. Do listy eksperci dorzucają uszkodzenia wątroby.
Nasz filtrujący gruczoł wykorzystuje fruktozę do produkowania tłuszczu. Przychodzi mu to łatwiej niż z glukozą, dlatego nadwyżka owocowego cukru szybciej odkłada się w postaci tłuszczu w komórkach wątroby. Powstały nadprogramowy bagaż sprzyja tak zwanemu niealkoholowemu stłuszczeniowemu zapaleniu wątroby (ang. skrót NASH), które wygląda dokładnie tak jak u osób pijących spore ilości alkoholu!
Niepokoi fakt, że problem narasta. Według danych zebranych przez niemieckich lekarzy z uniwersyteckiego szpitala w Würzburgu NASH jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby. Może dotyczyć nawet 27 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych. Choroba zwykle nie daje oznak. Może objawiać się zmęczeniem, złym samopoczuciem, czasem uczuciem dyskomfortu w prawej części brzucha pod żebrami. By wykryć groźne zmiany, wystarczy badanie USG.
Jak widać, nie trzeba być alkoholikiem lub smakoszem kuchni ociekającej od tłuszczu, żeby skrzywdzić swoją wątrobę. Wystarczy świadomie lub nieświadomie lekceważyć etykiety i obecność syropu fruktozowego w tym, co zjadamy na co dzień. Prędzej czy później wątroba może się za to odpłacić.
Zobacz także
„Cukier to zguba i zło” – alarmują eksperci z Czytamy Etykiety. Jak się przed nim ustrzec?
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
„Miałam łzy w oczach, kiedy rozmiarówka kończyła się na L, a ja nosiłam XXL. Do tego doprowadziłam się poprzez zajadanie smutków słodyczami” – mówi Jessica Meinhard
Polecamy
Zajadasz smutki słodyczami? To błędne koło, które może prowadzić do depresji
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
GIS ostrzega przed fatalną pomyłką. Wypicie błędnie oznaczonego napoju niesie poważne ryzyko dla klientów
się ten artykuł?