Przejdź do treści

Ajvar – przepis na pastę z papryki. Do czego używać ajvar?

Ajwar - przepis
Ajwar - bałkański przysmak z bakłażana. Zdjęcie: Alicja Rokicka | Wegan Nerd
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ajvar – przepis na tę pastę pozwoli wam w pełni docenić wspaniałe kolory lata w kuchni. Przełom lipca i sierpnia to czas intensywnych barw: jaskrawoczerwonej papryki i głęboko fioletowych bakłażanów. Pora więc przyrządzić ajwar – wyjątkowy, przepyszny sos o niepowtarzalnym kolorze. Skorzystaj z naszego przepisu na pastę z czerwonej papryki. W artykule podpowiemy wam, jak zrobić ajvar i do czego wykorzystać ten sos.

Co to jest ajvar?

Ajwar to przysmak z Bałkanów, specjalność kuchni serbskiej. Sama długo nie znałam tej paprykowo-bakłażanowej pasty, nie planowałam także wypróbowywać żadnych przepisów na ajvar z papryki. Odkryłam ją kilka lat temu, kiedy koleżanka poleciła mi sos ajwar w sklepie.

„Bierz, jest pyszny do makaronów!”. Byłam dość zaintrygowana, ale intensywnie czerwono-pomarańczowa masa zamknięta w słoiku nie wyglądała zachęcająco. Przypominała farbę do ścian albo gorzej – mieszankę jadalnej chemii. Czy TO może być dobre? Po przeczytaniu składu uspokoiłam się, a po spróbowaniu ajvaru dosłownie koniuszkiem łyżki całkowicie ochłonęłam. Było pyszne!

Nie potrzebowałam dużo czasu, by na wzór składu na etykiecie zacząć szukać przepisu na ajvar, aby od razu móc przygotować domową wersję sosu. Teraz połączenie bakłażana i papryki jest dla mnie oczywiste. To klasyk – zupełnie jak włoska przyjaźń pomidora i bazylii. Smak nie do podrobienia. Mój sekret idealnego przepisu na ajwar to papryka wędzona. Dostaniecie ją w dobrze zaopatrzonych sklepach, możecie też kupić przez internet. Jest ostro!

Ajvar – przepis z mocą składników odżywczych

Warto sięgać po tę wyjątkową pastę. Przepis na sos ajvar uwzględnia wykorzystanie mnóstwa warzyw – podstawy zdrowej diety.  Papryka to bogactwo witaminy C i porządna dawka beta-karotenu. Sporo w niej potasu i wapnia, a także działających przeciwstarzeniowo polifenoli. Powinni po nią sięgać nadciśnieniowcy, bo pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Bakłażan – drugi z kolei podstawowy składnik przepisu na ajvar – ponieważ w większości składa się z wody – jest niskokaloryczny – 100 g to ok. 20 kcal. I jest doskonałym źródłem błonnika.

Ajvar – do czego wykorzystać pastę z przepisu?

Ajvar z przepisu, który proponujemy można wykorzystywać zarówno jako sos do różnego rodzaju dań lub pastę. Jest idealny do kanapek lub jako szybki obiad z razowym makaronem. Z czym jeszcze można jeść ajvar? Idealnie sprawdzi się on jako dip do dań z grilla lub do maczania surowych warzyw.

Robimy więc ajvar – przepis na bałkańską pastę nie jest skomplikowany i wymaga tylko składników dostępnych w większości sklepów spożywczych.

pasta z bakłażana

Ajwar – przepis na pastę z papryką i bakłażanem

Składniki (na 3-4 słoiki po 250 ml):

  •  5 dużych czerwonych papryk
  • 2 bakłażany
  • 4-5 ząbków czosnku
  • ½ łyżeczki wędzonej ostrej papryki
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka octu winnego lub jabłkowego
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie:

Bakłażany do ajvaru opiecz na palniku podobnie jak cebulę do rosołu. Niech skórka się przypali. Przygotuj blachę do pieczenia. Papryki przetnij na połowę i usuń gniazda nasienne. Rozłóż papryki na blaszce, połóż też bakłażany. Dodaj parę ząbków czosnku. Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Piecz warzywa, dopóki nie zrobią się miękkie, a skórka papryki mocno się przyrumieni.

Bakłażana wyjmij wcześniej, będzie gotowy po 20 minutach. Upieczoną paprykę przenieś do worka foliowego i zawiąż. Kiedy wystygnie i sparzy się, oczyść ją ze skórki. Obierz bakłażana i przełóż miąższ do kielicha blendera. Dodaj paprykę i wyciśnij upieczony czosnek. Zmiksuj na sos. Przygotuj garnek z łyżką oliwy. Dodaj ostrą wędzoną papryczkę i mieszaj chwilę, aż oliwa nabierze koloru, a kuchnia wypełni się specyficznym zapachem. Dodaj zmiksowane warzywa i ocet. Mieszaj, dopraw solą i pieprzem do smaku. Niech ajvar bulgocze kilka chwil.

Przygotuj słoiki, umyj je i sparz we wrzątku. Przełóż gorący sos z papryki i szybko zamknij wieczka. Pasteryzuj około 10 minut.

Ajvar z naszego przepisu gotowy!


Alicja Rokicka ‒ blogerka, wariatka, roślinna mądrala. Prowadzi popularnego bloga Wegan Nerd promującego kuchnię roślinną. Współpracuje z nowojorskim kwartalnikiem „Chickpea Magazine”. W wolnych od gotowania chwilach robi dyplom z filmu animowanego na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: