Szarlotka wegańska – najszybsza i najprostsza
Przepis na szarlotkę, która udaje się zawsze. Ciasto będzie wegańskie i w zdrowszej wersji niż klasyczny wypiek. Użyjemy kaszy manny. Cukier zastąpimy erytrytolem, a zwykłą mąkę – orkiszową. Nie użyjemy jajek, masła ani mleka. I zapewniamy: wyjdzie pyszna.
Szarlotka z kaszą manną
Pomyślicie, że kasza manna jest dosyć nietypowym składnikiem szarlotki? My Was chcemy zapewnić, że nie ma w tym nic dziwnego. Mamy przeczucie, że po spróbowaniu kawałka ciasta będziecie wracać do tego przepisu regularnie. Ta kasza zawiera błonnik, jest lekkostrawna i ma dobry wpływ na procesy trawienne.
Syci i na długo zaspokaja głód, a to dzięki zawartości skrobi. Jej spożywanie poleca się osobom z problemami z jelitami, trzustką, wątrobą i chorobami wrzodowymi. Manna zawiera jod, fosfor, żelazo, potas, magnez i cynk. Oprócz tego jest bogata w witaminę B1, B2, B6, B12 i E.
Gotowi na najzdrowszą szarlotkę na świecie?
Szarlotka wegańska
Składniki:
– 1-1,5 kg jabłek odmiany szara reneta albo innych kwaśnych
– 2-3 łyżeczki cynamonu
– szczypta gałki muszkatołowej
– 3/4 łyżeczki kardamonu
– 3/4 łyżeczki pasty z wanilii
– 330 g szklanki mąki orkiszowej
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– 330 g kaszy manny
– ok. 300 g erytrytolu albo trochę mniej ksylitolu
– skórka otarta z jednej małej pomarańczy
– 150 g oleju koksowego albo dobrej jakości masła roślinnego
Przygotowanie:
Jabłka umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
Dodaj cynamon, gałkę, kardamon, wanilię, skórkę pomarańczową i całość wymieszaj. Do drugiej miski wsyp mąkę, proszek, kaszę i słodzik.
Wymieszaj. Okrągłą foremkę wyłóż papierem do pieczenia. Na spód wsyp 1/3 sypkich produktów. Równomiernie rozłóż i dociśnij do dna foremki. Dodaj połowę jabłek, rozłóż na całej powierzchni foremki i delikatnie dociśnij do pierwszej warstwy.
Następnie to samo wykonaj z kolejną warstwą suchą i przykryj jabłkami. Na koniec wsyp ostatnią warstwę suchą i przykryj olejem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60-70 minut, aż góra ciasta się zarumieni. Pozostaw do wystygnięcia. Możesz podać z wegańskimi lodami. Przechowuj w lodówce.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
5 produktów dobrych dla wątroby. Idealne, żeby skomponować z nich wiosenne posiłki!
Polski deser najlepszym na świecie. Czym zaskarbił sobie serca krytyków?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?