Przepis na ciasto orzechowe. Jak zrobić orzechowca z kremem?
Przepis na ciasto orzechowe z natury uwzględnia produkty o wielu cennych właściwościach zdrowotnych. W świetle wszelkich badań garść orzechów jedzona codziennie może nas uchronić przed wieloma chorobami. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale nie tylko, orzechy regulują cholesterol i cukier we krwi. Podrzucamy wam przepis na ciasto orzechowe bez cukru – w naszym orzechowcu zastąpiliśmy go erytrolem, który nie podnosi poziomu glukozy we krwi.
Przepis na ciasto orzechowe – dlaczego warto go wypróbować?
To orzechy sprawiają, że chce się po to ciasto sięgać i sięgać. W naszym przepisie na ciasto orzechowe (orzechowiec) występują podwójnie, bo w części mącznej i w kremie.
Orzechy to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów. Regulują metabolizm, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Warto je jeść ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych. Zawierają magnez, fosfor, potas, witaminy A, D i E. To jeszcze nie wszystkie powody, by wypróbować ten przepis na ciasto z orzechami! Spożywanie orzechów poleca się podczas intensywnej pracy umysłowej, bo mają dobry wpływ na koncentrację. Poza są przekąską, która daje kopa do działania. Pomagają zadbać o zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.
Nasz przepis na ciasto „orzechowiec” uwzględnia aż trzy rodzaje orzechów: migdały, orzechy ziemne (lub włoskie) oraz orzech kokosowy. Wszystko, aby zmaksymalizować pozytywne właściwości zdrowotne i zadbać o bogactwo smaku ciasta orzechowego!
Erytrytol w przepisie na ciasto orzechowe – dobry zamiennik cukru?
Wszyscy wiemy, że cukru najlepiej w naszej diecie unikać. Trudno jednak całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku ciast i ciasteczek. W związku z tym warto więc poszukać dla cukru godnego zastępstwa!
Przepis na ciasto orzechowe w naszej wersji zamiast cukru zawiera erytrytol. Indeks glikemiczny tego zamiennika wynosi dokładnie zero! Oznacza to, że erytrytol uwzględniony w naszym przepisie na ciasto z orzechami w ogóle nie podnosi poziomu glukozy we krwi. To dlatego ten przepis na orzechowca będzie dobrą alternatywą tradycyjnych receptur wykorzystujących cukier lub miód – szczególnie polecaną osobom chorującym na cukrzycę.
Jak zrobić orzechowiec w takiej wersji? Poniżej znajdziesz nasz przepis na ciasto orzechowe z kremem, który sprawi, że będziesz po tę recepturę sięgać regularnie!
Przepis na ciasto orzechowe
Składniki:
- 50 g migdałów zmiksowanych na mąkę
- 130 g orzechów ziemnych albo włoskich
- 200 g mąki orkiszowej albo zwykłej pszennej
- spora szczypta kardamonu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 200 g mleczka kokosowego
- 280 g erytrytolu albo ksylitolu
- 100 g oleju kokosowego albo masła klarowanego rozpuszczonego
- skórka otarta z jednej cytryny
- dwie silikonowe foremki o wymiarach 24×10 cm
Przygotowanie:
W jednej misce połącz mąkę migdałową z mąką orkiszową, kardamonem i proszkiem do pieczenia. Mikserem ubij olej kokosowy z 200 g erytrytolu. Miksuj przez 3-4 minuty. Wbij 2 jajka i połącz całość.
Następnie wlej 180 ml mleczka kokosowego. Do mokrych składników powoli dosypuj mąki.
Na koniec wmieszaj skórkę z cytryny. Uzyskane ciasto rozdziel na dwie foremki.
Piecz 30 minut w temperaturze 180 stopni. W tym czasie przygotuj orzechowe nadzienie.
Jak zrobić krem orzechowy do ciasta? 130 g orzechów zmiksuj na grube okruchy. Wsyp resztę erytrytolu i ponownie włącz mikser. Wbij jajka i dodaj resztę mleczka kokosowego. Całość zmiksuj, aż składniki się połączą.
Orzechowym kremem wysmaruj jedną połówkę upieczonego ciasta.
Przykryj drugą, delikatnie dociśnij i piecz przez kolejne 20-25 minut. Ciasto orzechowe wyjmij z piekarnika i pokrój dopiero wtedy, kiedy wystygnie.
Przepis na ciasto orzechowe (orzechowca) możesz wzbogacić podając je z ulubionymi sezonowymi owocami.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.fotografiamasztalerz.pl
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Polski deser najlepszym na świecie. Czym zaskarbił sobie serca krytyków?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?