Przejdź do treści

Młody jęczmień – panaceum na wszystkie dolegliwości?

Młody jęczmień – panaceum na wszystkie dolegliwości? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jęczmień to jedna z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka. Nic w tym dziwnego – nie ma dużych wymagań, a na dodatek jest wypełniony składnikami korzystnymi dla zdrowia. Badania wykazały, że im mniej dojrzały jest jęczmień, tym ma więcej substancji aktywnych. Najlepszy skład mają sadzonki zrywane do 8-10 dni od wykiełkowania. Stąd wzięła się popularność młodego, zielonego jęczmienia. Jak wpływa on na organizm człowieka?

Właściwości młodego jęczmienia. Na co pomaga?

Młody jęczmień ze względu na swój bogaty skład doskonale sprawdza się w profilaktyce wielu chorób przewlekłych. To jeden z najbardziej obiecujących elementów tzw. żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz wartości odżywczych ma też korzystny wpływ na zdrowie. Substancje, które odpowiadają za jego działanie to m.in.:

  • chlorofil,
  • kwas gamma-aminomasłowy,
  • beta-karoten,
  • witaminy, np. C, B12, kwas foliowy,
  • błonnik,
  • flawonoidy,
  • przeciwutleniacze,
  • aminokwasy.

Antyoksydacyjne właściwości młodego jęczmienia

Wolne rodniki tlenowe to małe cząsteczki, które zaburzają prawidłową pracę komórek, przez co rozwija się tzw. stres oksydacyjny. Może on przyczyniać się do występowania wielu chorób, w tym nowotworów. Młody jęczmień to bogate źródło antyoksydantów, czyli substancji chroniących organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Młody jęczmień na odchudzanie

Błonnik obecny w młodym jęczmieniu nie tylko pomaga zrzucić nadwyżkowe kilogramy, ale też zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia. Badania wykazały, że proszek z młodego jęczmienia obniża poziom glukozy we krwi oraz redukuje jego gwałtowne skoki. To pomocne zarówno w kontroli cukrzycy, jak i podczas odchudzania, ponieważ zapobiega napadom wilczego głodu.

Młody jęczmień na włosy i skórę

Młody jęczmień zawiera mnóstwo aminokwasów, minerałów (w tym cynk, mangan czy krzem) oraz witamin, które wzmacniają  włosy i paznokcie. Poprawia też cerę, ponieważ łagodzi zmiany trądzikowe, a dzięki zwalczaniu wolnych rodników opóźnia starzenie się skóry. Młody jęczmień na włosy możesz stosować też od zewnątrz. Dodany do maski czy odżywki unosi je od nasady, wzmacnia cebulki i łagodzi podrażnioną skórę głowy.

Inne właściwości młodego jęczmienia

Młody jęczmień pomaga w leczeniu depresji. Jedną z jej głównych przyczyn jest przewlekły stres, a jęczmień może łagodzić jego szkodliwy wpływ na organizm. Wzmacnia też działanie niektórych leków przeciwdepresyjnych. Ponadto zawiera kwas gamma-aminomasłowy, czyli neuroprzekaźnik łagodzący ból, poprawiający zdolności poznawcze i jakość snu. Spójrz, jak jeszcze młody jęczmień może wpłynąć na twój organizm:

  • wzmacnia odporność m.in. dzięki zawartości flawonoidów i beta-glukanów,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • chroni przed nowotworami, może też wspomagać ich leczenie – hamuje rozwój i żywotność komórek rakowych,
  • działa przeciwzapalnie,
  • reguluje wypróżnienia i pomaga w zaparciach,
  • pomaga w niestrawności i bólu żołądka m.in. dzięki obecności błonnika i chlorofilu,
  • poprawia profil lipidowy, obniżając poziom „złego” cholesterolu, a podnosząc „dobry”. Może też zmniejszać powierzchnię blaszek miażdżycowych.

Młody jęczmień – jaki wybrać?

Postać młodego jęczmienia wpływa na zawartość i dostępność jego składników. Możesz wybrać sok, proszek albo tabletki lub kapsułki. Czym różnią się od siebie te preparaty?

Sok z młodego jęczmienia

Sok z młodego jęczmienia to najbogatsze źródło substancji aktywnych spośród opisywanych preparatów. Niestety po otwarciu butelki musi być dość szybko spożyty, zazwyczaj w przeciągu kilku lub kilkunastu dni. Młody jęczmień do picia ma nieprzyjemny, gorzki smak, dlatego możesz dodać go np. do koktajlu.

Młody jęczmień w proszku

Proszek to kolejna cenna postać, w jakiej występuje młody jęczmień. Uzyskuje się go poprzez odparowanie wody z soku, więc pozostaje w nim większość substancji aktywnych. Jak pić młody jęczmień? Płyny zwiększają jego przyswajalność, dodaj go więc do koktajlu czy soku. Nie mieszaj młodego jęczmienia z gorącymi napojami, ponieważ pod wpływem ciepła traci swoje właściwości.

Młody jęczmień – tabletki

W postaci kapsułek lub tabletek młody jęczmień wydaje się najwygodniejszy do stosowania. Poszczególne preparaty mają różne dawki, dlatego zwróć na nie uwagę przy zakupie. Suplementy te mogą zawierać odparowany sok z młodego jęczmienia lub wysuszoną roślinę. Ta pierwsza wersja jest bogatsza w składniki aktywne.

żurawina

Młody jęczmień – przeciwwskazania i skutki uboczne

Jeśli zastanawiasz się, czy młody jęczmień szkodzi wątrobie, to nie masz się czym martwić. W żadnym z przeprowadzonych badań nie stwierdzono poważniejszych skutków ubocznych młodego jęczmienia. Nadmierne spożycie może spowodować biegunkę i ból brzucha, co wynika z obecności błonnika.

Jak długo stosować młody jęczmień? Ponieważ to żywność funkcjonalna, w zasadzie nie ma ograniczeń czasowych. Jeśli dobrze się po nim czujesz, możesz na stałe włączyć go do swojej diety. A jaką wybrać postać młodego jęczmienia – tabletki czy proszek? Młody jęczmień w tabletkach wydaje się nieco gorszą opcją pod względem ekonomicznym. Jednak wybierz taki preparat, który będzie ci najłatwiej przyjmować.

 

Bibliografia: 

  1. Karwowska K., Skotnicka M., Pieszko M., Substancje bioaktywne występujące w „zielonych” suplementach diety, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2020, 53(3): 129-136.
  2. Kawka K., Lemieszek M. K., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2017, 23(1): 7-12.
  3. Zeng Y., Pu X., Yang J., Du J., Yang X., Li X., Yang T., Preventive and therapeutic role of functional ingredients of barley grass for chronic diseases in human beings, Oxidative medicine and cellular longevity, 2018.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?