2 min.
Domowa skórka pomarańczowa. Przepis na zdrowszą wersję tego dodatku

Zdjęcie: masz.talerz |www.fotografiamasztalerz.pl
Najnowsze
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki
02.03.2021
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
01.03.2021
5 najlepszych zamienników cukru
01.03.2021
Jak poradzić sobie z wodą zatrzymaną w organizmie? Radzi Agnieszka Pocztarska
Każdy dom w święta pachnie mandarynkami i pomarańczami. Miąższ wykorzystujemy do ciast, soków, marmolad lub pozwalamy, żeby ściekał nam po brodzie. Los skórki pomarańczy jest mniej różnorodny – zwykle ląduje w koszu. Potem w sklepie kupujemy kandyzowany półprodukt z toną cukru. A samodzielne zrobienie zdrowego wariantu nie jest ani trudne, ani pracochłonne!
Pomarańcze to doskonałe źródło witaminy C, A, E i beta-karotenu. Są bogate w fosfor, wapń, cynk, magnez i żelazo. Mają dobry wpływ na wygląd skóry. Zawierają sporo wody – działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn. Dzięki wysokiej zawartości błonnika regulują procesy trawienne, są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Pomarańcze wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie tych owoców poprawia nastrój i działa uspokajająco.
Święta czekają tuż za rogiem, więc to idealny czas, aby przygotować domową skórkę z pomarańczy. Przepis wbrew pozorom nie jest skomplikowany i nie zawiera niepotrzebnych składników i białego cukru. Żeby podkręcić nieco ten smakołyk, zamiast zwykłego cukru użyliśmy ksylitolu. Taka skórka doskonale sprawdzi się jako dodatek do świątecznych wypieków, a chwilę potem posypiesz nią pączki w tłusty czwartek. Zakasaj rękawy i do pracy!
Składniki:
– 3 pomarańcze
– 100 g ksylitolu
– 2 gwiazdki anyżu
– 3 łyżki syropu klonowego
– 100 ml wody
Przygotowanie:
Pomarańcze dokładnie umyj i przelej wrzątkiem. Osusz i obierz. Ze skórki pozbądź się gorzkiej, białej części i tak oczyszczoną pokrój w cienkie paseczki.
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Włóż do garnka, zalej taką ilością wody, aby przykryć zawartość.
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Gotuj przez 10 minut. Odcedź wodę. Skórkę ponownie przelej wrzątkiem. Włóż do garnka, dodaj ksylitol,
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
anyż, syrop klonowy, wodę i gotuj pod przykryciem, aż skórka zmięknie i całość zmieni konsystencję na gęsty syrop. Jeśli syrop jest zbyt wodnisty, odparuj nadmiar wody na dużym ogniu bez przykrywki. Jeśli skórka jest za mało słodka, dodaj więcej ksylitolu. Gotową skórkę przełóż do słoika i przechowuj w lodówce.
Zdjęcie: masz.talerz | www.fotografiamasztalerz.pl
Pamiętaj, aby wyjąć gwiazdki anyżu.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.fotografiamasztalerz.pl
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020