„Czuję, że zaraz pęknę”. Co zrobić, gdy się przejadłaś? Mamy rady na 5, 15, 30 minut po… ostatnim kęsie
„Czuję, że zaraz pęknę”, zdarza ci się to mówić? Zjadłaś o kilka kęsów za dużo? Jest to niekomfortowe i niezdrowe. Nie polecamy doprowadzać się do takiego stanu, ale jeśli zdarzyło ci się przejedzenie, mamy rady, co zrobić 5, 15, 30 minut po… ostatnim kęsie.
Jeżeli czujesz przejedzenie, powinnaś zakończyć spożywanie posiłku. Jest to niezdrowy stan dla twojego organizmu, dodatkowo powoduje dyskomfort. W takich sytuacjach możesz również zaobserwować zmiany swojego ciała, a dokładniej – wystający brzuszek. Często można usłyszeć określenie tzw. ciąży spożywczej, kiedy twoje ciało przypomina kształty kobiety w ciąży. To znak, za dużo jedzenia w krótkim odstępie czasu.
5 minut po ostatnim kęsie
Poluzuj spodnie, rozepnij guziki, a najlepiej – przebierz się w coś luźnego, nieuciskającego twoje ciało. Aby wspomóc układ trawienny, możesz przygotować napary ziołowe, np. z mięty, lukrecji, kolendry czy dzikiej róży. Takie napoje spowodują, że organizm lepiej poradzi sobie z trawieniem pokarmu.
Po 15 minutach
Zaczynasz rozglądać się za kanapą lub uciekasz do pokoju swoich dzieci, żeby chociaż chwilę odsapnąć. Nic dziwnego – powieki się zamykają i straciłeś ochotę na jakiekolwiek interakcje. Kanapa to kiepski wybór. Leżenie w momencie przejedzenia wywoła ucisk na żołądku, co może spowodować cofnięcie się soku żołądkowego do przełyku i nieprzyjemne pieczenie, zwane zgagą. Jest na to lepsze rozwiązanie, wstań od stołu, idź się pobawić z dziećmi lub posprzątaj zalegające na stole naczynia.
Po 30 minutach
Nadal czujesz się niekomfortowo wypełniony i zmęczony? Czas na spacer! To najlepsza aktywność po przejedzeniu, ponieważ pobudza układ trawienny i sprawia, że to, co zjadłeś, szybciej przemieści się przez układ trawienny. Gdy siedzisz lub leżysz, twój brzuch też leniuchuje. Dodatkowo, spacer spowoduje, że minie pokusa na dalsze jedzenie.
Po 2 godzinach
Twój brzuch wciąż nie daje ci wytchnienia? Unikaj pozycji, w których głowa znajduje się poniżej brzucha. Całkiem możliwe, że po sytym posiłku twoje jelita wypełniły się bąbelkami powietrza, które sprawiają, że czujesz się jak kobieta w szóstym miesiącu ciąży.
Możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń przynoszących ulgę. Połóż się na ziemi i przyciągnij nogi do klatki piersiowej lub połóż się w pozycji prenatalnej. Jeżeli jesteś u znajomych, takie zachowanie zostanie uznane za co najmniej dziwne, możesz wówczas skorzystać z pomocy leków zmniejszających uczucie wzdęcia.
Po 3 godzinach
Wróciłeś do domu i nie marzysz o niczym innym, jak tylko o leżeniu na kanapie. Śmiało! Teraz już możesz.
Po 6 godzinach
Po tym czasie powinieneś czuć się znacznie lepiej. Dlatego musisz być potrójnie czujny. Jeżeli wcześniejszy posiłek składał się głównie ze słodkości – prawdopodobnie po tych kilku godzinach ponownie poczujesz głód. To wina nagłego spadku glikogenu. Na pytanie, dlaczego tłuste jest lepsze od słodkiego, odpowiadaliśmy tutaj. Kiedy w lodówce czekają pyszne smakołyki, trudno sobie odmówić. Jeżeli ulegniesz, zaprzepaścisz wszystkie swoje starania o dobre samopoczucie, a koło obżarstwa zacznie się kręcić od nowa.
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
się ten artykuł?