Przejdź do treści

5 najlepszych patentów na porannego kaca

kac
Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapytaj tuzin osób, jak wyleczyć kaca, a dostaniesz tuzin różnych odpowiedzi. Jedz tłuste potrawy w trakcie picia, przewietrz się przed snem, wypij kawę, zjedz rosół, weź tabletkę przeciwbólową… Czy któryś z nich działa? Nie ma jednej magicznej mikstury, która zwalczyłaby raz-dwa kaca. Jedynym sposobem jest mniej pić lub wcale.

Za wszystkim stoi etanol zawarty w alkoholu – to on odpowiada za upojenie i szumienie w głowie podczas wesołego wieczoru, ale też za kaca o poranku następnego dnia.

Kac to nic innego jak skutek zatrucia alkoholem. Może objawiać się bólem głowy i suchością w ustach (najczęściej), ale też bólem żołądka i mięśni (jak przy grypie), mdłościami, drżeniem rąk, ogólnym brakiem sił. Chociaż mówi się, że ktoś ma mocną lub słabą głowę, to tak naprawdę o wątrobę chodzi. To ona wytwarza enzymy rozkładające alkohol. Jeden z tych enzymów sprawia, że następnego dnia po imprezie tak fatalnie się czujemy. I chociaż nikt do tej pory nie wynalazł  lekarstwa na kaca, to jest kilka dobrych sposobów na poradzenie sobie z nim.

Nawadniaj się, ale nie byle czym

Picie dużej ilości płynów to główna zasada, jeśli chcesz zniwelować wpływ kaca. Oczywiście woda to podstawa, ale jeśli naprawdę marzysz, żeby lepiej się poczuć, musisz się trochę bardziej postarać.
Po pierwsze – sok pomidorowy. Alkohol wypłukał z organizmu potas i inne minerały, więc należycie uzupełnisz je właśnie sokiem pomidorowym. W ten sposób wyregulujesz też napięcie mięśniowe, uspokoi się praca układu nerwowego i serca. Sok pomidorowy zawiera dodatkowo sód i magnez – za nie twój organizm również będzie wdzięczny.

Po drugie – sok z kiszonej kapusty. Możesz taki gotowy kupić w sklepie spożywczym (często nazywa się „kacyk” :-)). Pierwszy łyk może być dla niektórych trudny do przełknięcia, ale to świetne źródło witaminy C.
Po trzecie – miód – zawiera fruktozę, która jest mega zastrzykiem energii. Miód pomaga organizmowi oczyścić się z alkoholu. Możesz dodać go do soku pomarańczowego. Jeśli do tego wyciśniesz cytrynę, super mieszanka na kaca gotowa.
Po czwarte – woda kokosowa. To prawdziwy rarytas, jeśli potrzebujesz uzupełnić braki minerałów i witamin w organizmie. Jest bogata w wiele substancji odżywczych, takich jak magnez, potas, fosfor, wapń, witaminy w grupy B, witaminę C. Woda kokosowa ma też wysoki poziom elektrolitów (dlatego jest zalecana sportowcom). Możesz też sięgnąć po napoje izotoniczne dla sportowców – uzupełnią elektrolity wypłukane przez alkohol.

Zjedz pożywne śniadanie

Budzisz się rano po imprezie i wiesz, że to będzie kac gigant. Gdy już wstaniesz z łóżka i nawodnisz się, przydałoby się coś zjeść. „Tylko nie to! Nic nie przełknę” – myślisz. Może jednak to cię przekona: niski poziom cukru we krwi przyczynia się do wielu objawów kaca. A właśnie poranny posiłek pomaga uregulować ten poziom i częściowo złagodzić nieprzyjemny stan, w którym się znajdujesz. Działa to tak: gdy organizm rozkłada alkohol, wzrasta poziom kwasu mlekowego, a to powoduje spadek poziomu cukru ze krwi. Tego nie chcemy. Potrzebujesz więc pożywnego posiłku, składającego się z białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczów i witamin.  Super byłaby zupa – rosół, ogórkowa lub pomidorowa. A jeszcze lepszy żurek, ale prawdziwy, a nie z torebki czy kartonu. O to rano może być trudno, a do gotowania w tym stanie nie będziemy namawiać, dlatego zrób na śniadanie np. jajecznicę z pieczywem pełnoziarnistym i sałatką warzywną skropioną oliwą. Wolisz coś obiadowego? Makaron z kurczakiem lub tofu i warzywami dobrze ci zrobi.

Alkohol i antybiotyki - 5 ważnych faktów na temat tego połączenia

Zażyj wyciąg z opuncji

Naukowcy udowodnili, że dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym dobrze łagodzi opuncja figowa, która ma właściwości przeciwzapalne. Wyniki badań nad skutecznością działania na organizm wyciągu z tej rośliny opublikowano na łamach „Archives of Internal Medicine”. W próbie wzięły udział 64 osoby, którym losowo przydzielono do zażycia 5 godzin przed piciem alkoholu wyciąg z opuncji lub placebo. Efekty? Opuncja figowa znacząco zmniejszała nasilenie 3 z 9 objawów kaca. Pomagała w nudnościach, przy braku apetytu i suchości w ustach. Naukowcy tłumaczą to wspomnianym przeciwzapalnym działaniem tej rośliny. Poza tym opuncja zawiera witaminy, minerały, przeciwutleniacze i aminokwasy. Suplementy z wyciągiem z opuncji figowej znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością i bio. Jednak zadziała, jeśli przyjmiesz je kilka godzin przed piciem alkoholu.

Zadbaj o antyoksydanty

Alkohol, który wypiłaś, spowodował w organizmie stres oksydacyjny i produkcję wolnych rodników. Dlatego na kaca pomóc mogą przeciwutleniacze (inaczej antyoksydanty, czyli grupa związków chemicznych opóźniających lub wstrzymujących proces utleniania). Żeby ograniczyć ilość wolnych rodników, a tym samym zmniejszyć negatywne skutki kaca, jedz: jagody, wiśnie, winogrona, marchewkę, szpinak, imbir, orzechy, ciemną czekoladę. Dobrym źródłem przeciwutleniaczy jest też zielona i czarna herbata.

Weź chłodny prysznic

Nawet jeśli bardziej kusi cię myśl o wzięciu gorącej kąpieli i powylegiwaniu się w wannie, nie ulegaj temu. Na kaca najlepszy jest prysznic. I to zimny! Chłodna woda nie tylko orzeźwi cię i pobudzi, ale przede wszystkim zwęzi naczynia krwionośne. Dzięki temu jest szansa, że mniej będzie cię boleć głowa, a skutki kaca nie będą aż tak doskwierające.

A co z przysłowiowym klinem?

Mówi się – czym się strułeś, tym się lecz. To wprawdzie rozwiązanie krótkoterminowe, ale może pomóc. Jeśli następnego dnia wypijesz niewielką ilość alkoholu, objawy kaca mogą się zmniejszyć lub zniknąć, ale kiedy alkohol „zejdzie”, kac znów wróci. Więc to raczej przeczekanie sytuacji, a nie pokonanie wroga.

Najlepiej oczywiście zapobiegać

Jeśli nie jest to spontaniczna impreza, w którą przekształciło się niewinne spotkanie ze znajomymi, do wieczoru, podczas którego wiesz, że będziesz pić spore ilości alkoholu, możesz się wcześniej przygotować. Co zminimalizuje kaca następnego dnia?

Kobieta pije drinka
  • Przed piciem najedz się – nie ma nic gorszego niż przyjmowanie alkoholu na pusty żołądek. Dobrze, żeby posiłek był tłusty – w ten sposób przygotujesz żołądek i dwunastnicę na alkohol (będzie on wolniej się przenikał do krwi).
  • Zaplanuj, co będziesz pić i nie mieszaj trunków. Przeplataj picie alkoholu z piciem
  • Przygotuj na następny poranek zupę na kaca – chodzi o dostarczenie witaminy C. Sprawdzi się kapuśniak, żurek lub ogórkowa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?