Przejdź do treści

Masz wrażenie, że twój metabolizm zwolnił po trzydziestce? Dr Damian Parol wyjaśnia, czy rzeczywiście tak się dzieje

Masz wrażenie, że twój metabolizm zwolnił po trzydziestce? Dr Damian Parol wyjaśnia, czy rzeczywiście tak się dzieje
Masz wrażenie, że twój metabolizm zwolnił po trzydziestce? Dr Damian Parol wyjaśnia, czy rzeczywiście tak się dzieje/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed 30. rokiem życia utrzymanie szczupłej sylwetki przychodziło ci z łatwością, a po tych, jak wielu twierdzi, „przełomowych” urodzinach stało się to coraz trudniejsze? Wydaje ci się, że twoja przemiana materii zwolniła? Dr Damian Parol, dietetyk i psychodietetyk, tłumaczy na swoim profilu na Instagramie, co na ten temat mówi nauka.

Wolniejsza przemiana materii po 30. roku życia?

Jak mówi w udostępnionym przez siebie wideo na Instagramie dr Damian Parol, wiele osób powyżej 30. r.ż. utrzymuje, że ich przemiana materii jest wolniejsza i w związku z tym nabrali tendencji do tycia. Czy tak jest rzeczywiście? Co mówi na ten temat nauka?

„Dobrze przeprowadzone badania pokazują, że nasza przemiana materii jest mniej więcej taka sama pomiędzy 20. a 60.-65. r.ż. Więc pojawia się pytanie, dlaczego niektóre osoby obserwują po 30 r.ż. rzekomy spadek metabolizmu” – mówi Damian Parol. „Otóż wynika to nie z metabolicznych zmian, ale ze zmian w stylu życia” – dodaje. Powołuje się przy tym na ubiegłoroczne badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science”, wydawanym przez American Association for the Advancement of Science.

Jak wyjaśnia, po 30. r.ż. na przykład często pojawiają się dzieci, przez co mamy mniej czasu na treningi. Niejednokrotnie nasza praca jest wtedy bardziej stresująca niż wcześniej, więc zwiększa się chęć podjadania, żeby złagodzić stres. Według niego nie bez znaczenia jest też to, że po trzydziestce zmienia się też charakter imprez.

„Kiedyś na przykład mogliśmy tańczyć całą noc, a dzisiaj raczej spędzimy wieczór z planszówkami czy Playstation i jakimiś przekąskami” – zauważa dietetyk.

Jak wyjaśnia, te wszystkie zmiany sprawiają, że nasze wydatki energetyczne są mniejsze, a pobór energii większy. I właśnie to doprowadza do tycia.

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad/fot. Pexels

Damian Parol – kim jest?

Damian Parol z wykształcenia jest doktorem nauk o zdrowiu, magistrem dietetyki i psychodietetykiem. W 2018 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tematem jego pracy był wpływ diety wegańskiej na wydolność biegaczy długodystansowych. Ma też legitymację instruktora kulturystyki i przez wiele lat pracował jako trener personalny. Prowadzi bloga i konto na Instagramie @dr.damian.parol, które obserwuje ponad 44 tys. osób.

„Kiedyś bardzo irytowało mnie to, jak wiele jest w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji na temat dietetyki. Tworzą je dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, fit-celebryci i sami dietetycy. Postanowiłem więc stworzyć bloga, na którym przy pomocy nauki (i wsparciu memów), będę walczył z tymi mitami” – podkreśla dietetyk.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez dr Damian Parol (@dr.damian.parol)

Źródła: Daily energy expenditure through the human life course | Science

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: