Wegańskie bezy ubijesz z cukru i… ? Sprawdź, czym jest aquafaba, o którą pytano w „Milionerach”?
„Wegańskie bezy ubijesz z cukru i…?” – takie pytanie za 250 tys. złotych padło wczoraj w „Milionerach”. Mowa o płynie z puszki z ciecierzycą (lub z innego rodzaju rośliną strączkową), nazywanym też aquafabą. To popularny produkt wśród wegetarian i osób z alergią na jajka. Co warto o nim wiedzieć?
Wegańskie bezy ubijesz z cukru i…?
To pytanie za 250 tys. złotych zaciekawiło wielu widzów programu „Milionerzy”. Uczestnik miał do wyboru cztery odpowiedzi:
A. białek jak kurzych,
B. płynu z puszki z ciecierzycą,
C. oleju kokosowego,
D. mielonych migdałów.
Poprawną odpowiedzią jest tutaj B, czyli płyn z puszki z ciecierzycą. Uczestnik nie znał jednak odpowiedzi na to pytanie i zrezygnował z dalszej gry.
Aquafaba – czym jest?
Aquafaba to produkt, który po raz pierwszy znalazł zastosowanie w 2014 roku. To Joël Roessel, francuski kucharz, rozpoczął z nią eksperymenty podczas przygotowywania potraw z ciecierzycy z puszki. Pisał o tym na swoim blogu. Dwa lata później mówili o niej już wszyscy.
Stworzenie piany z ciecierzycy nie było jednak pierwszą próbą odkrycia wegańskiej piany. Wcześniej testowano ubijanie jej z siemienia lnianego. Niestety, nie spełniała ona jednak oczekiwań.
Skąd wzięła się nazwa aquafaba? To zlepek łacińskich słów „aqua”, czyli woda oraz „faba”, czyli ziarno fasoli.
Jak obliczyć, ile aquafaby potrzebujemy do przygotowania danej potrawy? Jedna łyżka aquafaby to jedno żółtko, dwie łyżki to białko, a trzy łyżki płynu liczone są jako całe jajko. I chociaż płyn ma charakterystyczny zapach ciecierzycy, po upieczeniu ciasta woń znika. Podobnie jest w przypadku aquafaby stworzonej z fasoli i innych strączków.
Właściwości aquafaby
Płyn z ciecierzycy jest bogactwem witamin z grupy B oraz wielu antyoksydantów. Aquafaba jest niskokaloryczna. Jedna łyżka to ok. 3-5 kcal. Bez problemu mogą ją stosować osoby zmagające się z nietolerancją glutenu. W skład wegańskiej piany wchodzi bowiem tylko skrobia oraz białko. Nie ma tutaj też żadnych sztucznych dodatków.
Jak przygotować aquafabę w domu?
Aquafabę możesz przygotować również od podstaw, z suchej ciecierzycy. Wystarczy, że 3 szklanki ciecierzycy zalejesz 4 szklankami wody. Miskę z ziarnami zostaw na noc. Rano odcedź i zalej nową wodą. Gotuj 1,5 godziny pod przykryciem.
Po ugotowaniu odcedź ciecierzycę. Płyn, który pozostał w garnku, to właśnie aquafaba. Poczekaj, aż wystygnie i stężeje. Następnie ubijaj ją mikserem tak jak pianę z białek.
Zobacz także
„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil
18 dań wege, które pokochają mięsożercy. Najlepsze przepisy z wegańskich i wegetariańskich blogów
„Bez spiny jem rośliny” – kampania dla tych, którzy chcą jeść roślinnie
Polecamy
Małgorzata Rozenek-Majdan przeszła na dietę wegańską. „Białko jest demonizowane”
Zalety wegetarianizmu – dlaczego warto ograniczyć mięso?
Michał Korkosz „Rozkoszny”: „Jedzenie stało się częścią naszej kultury. My, Polacy, też już traktujemy je jako nasze niematerialne dziedzictwo”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
się ten artykuł?