Przejdź do treści

Sól kłodawska – właściwości i zastosowanie

Sól kłodawska – właściwości i zastosowanie / fot. iStock
Sól kłodawska – właściwości i zastosowanie / fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie bez powodu wedle tradycji młodą parę wita się chlebem i solą. Sól przez wieki nazywano białym złotem, w czasach starożytnych i średniowieczu była środkiem płatniczym. Obecnie sól wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle spożywczym, ale także w przemyśle chemicznym, rolnictwie, garbarstwie i w kosmetyce. Sól kłodawska wydobywana jest w kopalni soli w Kłodawie. Czym sól kłodawska różni się od innych rodzajów soli? Jakie ma właściwości? Gdzie można ją kupić?

Sól z Kłodawy – jaki to rodzaj soli?

Sól z Kłodawy wydobywana jest w kopalni soli w Kłodawie położonej w Polsce na terenie województwa wielkopolskiego. Sól kłodawska to naturalna sól kamienna powstała w okresie cechsztyńskim, czyli około 250 mln lat temu. Kamienna sól kłodawska jest zdrowszą solą niż sól warzona, ponieważ nie dodaje się do niej substancji przeciwzbrylających i nie poddaje się jej rafinacji.

Sól kłodawska – właściwości

Spożywana w zalecanych ilościach kamienna sól kłodawska wykazuje pozytywne działanie na organizm:

  • reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i gospodarkę kwasowo-zasadową,
  • ma pozytywny wpływ na pracę układu mięśniowego i nerwowego,
  • pomaga w zwalczaniu migren,
  • ma działanie odkażające, dlatego bywa stosowana przy objawach przeziębienia i grypy – nie istnieją jednak naukowe dowody na to, że płukanka z soli na gardło jest skuteczna; picie wody z solą może niestety podrażnić śluzówkę.

Warto wiedzieć, że sól jodowana stanowi źródło jodu, cennego pierwiastka potrzebnego zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy i w czasie ciąży.

Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie

Sól kłodawska do kąpieli

Sól wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce do pielęgnacji ciała. Kłodawska sól magnezowo-potasowa to sól przeznaczona do kąpieli. Sól bogata w magnez, potas i inne minerały, pozwala na relaks i odprężenie jak w ośrodkach SPA. Ponadto tego rodzaju sól zmniejsza dolegliwości stawowe (na przykład niektóre choroby reumatologiczne i pourazowe stany narządów ruchu) i wpływa korzystnie na ukrwienie skóry i jej stan.

Sól kłodawska biała czy różowa?

Wiele osób zastanawia się nad właściwościami soli różowej i soli białej. Tak naprawdę jednak kolor kryształków soli ma niewielkie znaczenie dla ich właściwości. Różowe zabarwienie sól zawdzięcza niektórym naturalnym składnikom. W przypadku soli himalajskiej jest to czerwony hematyt, który nadaje soli charakterystyczny kolor. Sól różowa ładnie prezentuje się na kuchennej półce, ale ma takie same właściwości, jak sól biała.

Sól kłodawska czy sól himalajska?

Sól himalajska to sól wydobywana w kopalniach w Pakistanie. Sól kłodawska i sól himalajska mają podobną strukturę i podobne właściwości, dlatego lampy z nich wykonane (lampa solna kłodawska i lampa solna himalajska) mają podobne właściwości. W badaniach porównujących sól himalajską i sól kłodawską stwierdzono, że oba typy cechują się wysoką czystością. W porównaniu do soli himalajskiej, sól z Kłodawy charakteryzuje się w wyższym stężeniem wapnia, a niższym stężeniem magnezu, żelaza i potasu.

Gdzie kupić sól kłodawską?

Sól kłodawską można kupić w oficjalnym, internetowym sklepie kopalni w Kłodawie. Sól z Kłodawy znajdziesz też w dyskontach i sklepach internetowych. W zależności od producenta ceny za kilogram soli kłodawskiej wahają się od 3 do 5 zł.

Sól w diecie. Zdjęcie: istockphoto.com

Skutki uboczne spożywania zbyt dużej ilości soli

Sól składa się głównie z chlorku sodu (NaCl). W mniejszych ilościach występują w niej cenne pierwiastki takie jak wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, selen. W niewielkich ilościach sól jest potrzebna w diecie. Zalecana, bezpieczna dla zdrowia ilość soli to jedynie 5-6 gramów (płaska łyżeczka) dziennie. Regularne przekraczanie tej ilości negatywnie wpływa na zdrowie:

 

Źródła:

  1. Fryźlewicz-Moska, A., Duława, J., Dieta ubogosolna – korzyści i zagrożenia, Kardiologia po Dyplomie, 2013, 12.
  2. Jaworska, J., & Siepak, M., Polskie sole kamienne vs sole himalajskie – analiza porównawcza wybranych składników soli spożywczych, Przegląd Solny, 14, 2018.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: