3 min.
Sól w diecie. Dietetyk Powszechny tłumaczy, co sól robi z organizmem i dlaczego powinniśmy ją ograniczyć

Sól w diecie. Zdjęcie: istockphoto.com
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
09.08.2022
Popularne lody wycofane. Powodem wystąpienie rakotwórczego tlenku etylenu
08.08.2022
4 propozycje „inflacyjnych” obiadów do 8 zł. Polecają dietetycy z profilu Dietetyka #NieNaŻarty
07.08.2022
Pyszny, w kolorze bursztynu i niezwykle zdrowy. Poznaj moc miodu wrzosowego!
07.08.2022
Baba ghanoush – pasta z bakłażana. Smakuje tak, jak wygląda!
Jemy zbyt dużo soli. I nie chodzi tutaj tylko o solenie potraw. Białe, słone kryształki są w większości przetworzonych produktów, po które tak często sięgamy. Duże ilości soli używa się też w kuchniach restauracji i barów. A według WHO, maksymalna dzienna dawka to tylko 1 łyżeczka.
Znasz konto Dietetyka Powszechnego na Instagramie ? Obserwuje go już ponad 20 tys. osób. I nic dziwnego – dietetyk kliniczny inspiruje do tworzenia zdrowych potraw i opisuje ciekawostki dietetyczne, a wszystko to w bardzo przyjemny i łatwy sposób.
Dietetyk Powszechne bierze także pod lupę różnego rodzaju produkty spożywcze – bada skład chipsów, parówek, chleba tostowego czy lodów. Tym razem opublikował post o soli, ulubionej przyprawie Polaków.
Co warto wiedzieć o soli?
Według Dietetyka Powszechnego:
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dorośli spożywali dziennie maksymalnie 1 łyżeczkę soli dziennie (5 g).
- Sól w optymalnej ilości jest zdrowa – bierze udział w procesach wodno-elektrolitowych, jest potrzebna dla równowagi kwasowo-zasadowej oraz w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego.
- Długotrwałe nadmierne spożywanie sodu może powodować wiele niepożądanych dolegliwości, m. in. nadciśnienia tętniczego.
- Niektóre doniesienia wskazują na to, że spożycie sodu w ilościach mniejszych niż 700 mg może niekorzystnie oddziaływać na insulinooporność i stężenie lipidów.
Jak ograniczyć sól w diecie?
Zbyt dużo soli w twojej diecie? Spróbuj ją ograniczyć. Słone kryształki zastąp ziołami – bazylią, estragonem czy tymiankiem. Zrezygnuj też z chipsów, paluszków czy produktów gotowych – zup czy konserw.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

01.08.2022
„Głodówka oczyszczająca nie istnieje. Bo z czego miałaby oczyszczać? Raczej nie z toksyn czy złogów w jelitach” – mówi dietetyk kliniczny Kamil Paprotny

22.07.2022
Piotr Ciemny: Zbieranie chwastów kojarzy się ze starszym panem w kaloszach, w obdartej koszuli. Ja do tego obrazka ludziom nie pasowałem

17.07.2022