Sok z selera cieszy się coraz większa popularnością. Warto przekonać się do jego smaku?
Seler naciowy jest warzywem, które zyskuje na popularności. Coraz więcej dobrego można usłyszeć o soku z selera – polecany jest jako sposób na walkę z nadwagą, problemami z tarczycą, ma ponoć zapobiegać rakowi i poprawiać kondycję skóry oraz włosów. Czy sok z selera naciowego to cudowny sposób na wszystkie dolegliwości? Sprawdź, czy warto go pić.
Sok z selera – składniki odżywcze
Sok z selera pozyskiwany jest poprzez wyciśnięcie selera naciowego. Jego skład jest bardzo bogaty, a do tego niezbyt kaloryczny, dlatego często polecany jest osobom na diecie. Jedna szklanka soku z selera zawiera:
- 43 kcal,
- 2 g białka,
- 10 g węglowodanów,
- 5 g cukrów.
Jest on bogaty w witaminy, w jednej szklance znajduje się:
- 74 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę K,
- 7 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A,
- 8 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń,
- 5 proc. dziennego zapotrzebowania na fosfor,
- 14 proc. dziennego zapotrzebowania na potas,
- 16 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
W składzie nie brak także witamin z grupy B oraz przeciwutleniaczy. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wprowadzić go do swojej codziennej diety.
Zdrowotne właściwości soku z selera
Sok z selera ma potwierdzone, zdrowotne właściwości, które sprawiają, że warto go wprowadzić do swojego menu. Jakie są najważniejsze właściwości soku z selera?
- Proste źródło witamin i minerałów
Sok z selera nie jest kaloryczny, a w swoim składzie ma sporo witamin i składników mineralnych. Jest to smaczne i prosto źródło witamin i minerałów, sok z selera można przygotować samodzielnie w domu – potrzebna jest do tego tylko wyciskarka. To doskonały sposób na to, aby zapewnić sobie jedną, dodatkową porcję warzyw i owoców w ciągu dnia.
- Właściwości nawadniające
Seler naciowy w swoim składzie ma sporo wody, więc przygotowany z niego sok jest nawadniający. Odpowiednie nawodnienie jest dla organizmu bardzo ważne – pozwala utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi, wspomaga funkcjonowanie nerek i wątroby, pomaga w pracy mózgu. Nawet lekkie odwodnienie skutkuje bólem głowy i zmęczeniem, sok z selera pomoże nawodnić organizm.
- Niska zawartość cukru
W szklance soku z selera znajduje się około 5 gramów cukru, są to jednak naturalnie występujące w selerze cukry. Występowanie dodatkowego cukru w sokach i gotowych napojach to spory problem – szacuje się, że w ten sposób możemy przyjmować nawet 500 kcal więcej każdego dnia. Jeśli wybierasz sok z selera w sklepie, zwróć uwagę na to, czy nie ma on w swoim składzie dodatków smakowych i czy nie jest dosładzany.
- Zawartość fitonutrientów – naturalne właściwości przeciwzapalne
Zielone warzywa, takie jak seler naciowy, to źródło nie tylko witamin, ale też fitonurientów. Fitonutrienty mają działanie przeciwzapalne. Dieta bogata w fitonutrienty zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów.
Jedno jest pewne – sok z selera nie zaszkodzi. Ze względu na swój skład i właściwości jest on doskonałą alternatywą dla słodzonych napojów oraz niezdrowych przekąsek. Picie soków warzywnych daje uczucie sytości na dłużej i dostarcza organizmowi dużo wody, ale także minerałów i witamin.
Oczyszczające właściwości soku z selera – nie wierz im do końca
Sok z selera jest składnikiem oczyszczających diet, które mają wspomóc usuwanie toksyn z organizmu i leczyć wiele przypadłości. Sok z selera bywa nazywany “najwspanialszym tonikiem leczniczym wszech czasów” i niektórzy uważają, że jest on w stanie poradzić sobie ze wszystkimi chorobami i schorzeniami. Do takich rewelacji lepiej jednak podchodzić z dużą dozą ostrożności.
Sok z selera nie ma właściwości oczyszczających organizmu – tym twoje ciało zajmuje się samo. Nerki, wątroba, jelita oraz płuca tworzą w organizmie system usuwający różne zanieczyszczenia i pozostałości z procesów metabolicznych z ciała. Badania o wpływie soku z selera na trądzik, cukrzycę czy nadwagę na razie są ograniczone i nie dają jednoznacznych odpowiedzi.
Z pewnością jednak warto wprowadzić sok z selera do swojej codziennej diety, jako sposób na dodatkową porcję warzyw w ciągu dnia oraz alternatywę dla niezdrowych napojów.
Źródło: healthline
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Pierwsza ofiara śmiertelna epidemii E. coli w Wielkiej Brytanii. Źródłem zakażenia były liście sałaty w pakowanych kanapkach
Zucchiolo – nowe warzywo na polskim rynku. Wygląda jak dynia, ale tak nie smakuje
się ten artykuł?